PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla! Tema Yapımı - Nasıl Bir Joomla Teması Hazırlayalım?

M.Enes AYDÜZ
07-01-2012, 16:01
Merhaba Joomla Severler,

Bugün Joomla Portalında bana ayrılan köşede yeni bir yazı (http://www.joomla.gen.tr/yazar-kosesi/234-joomla-tema-yapimi-yazi-dizisi) yayınladım. Geçen haftaki yazım (http://www.joomla.gen.tr/yazar-kosesi/160-joomla-temalari-ve-ben)da joomla temalarıyla olan mazimi anlatmış ve yazının sonlarında joomla tema yapımıyla ilgili dersler hazırlayacağımdan bahsetmiştim.

İşte bugün, bu konunun altında nasıl bir joomla teması hazırlayalım diye sizden öneri almak istiyorum.

Yazıdan kısa bir alıntı ile neler yapacağımızı belirteyim:

...
Peki nasıl bir joomla teması hazırlayalım? Bayan blog sitesi mi, genel blog sitesi mi, dernek sitesi mi, haber sitesi mi, yemek sitesi mi, hastane sitesi mi?... Çeşitleri çoğaltabilirsiniz...
Öncelikle yapmak istediğimiz tema için bir çizim yapacağız, ardından çizimi yorumlayıp, ihtiyacımıza göre düzenleyeceğiz. Sonrasında ise bu çizim nasıl joomlaya çevrilir onu göreceğiz, bu aşamada karşılacağımız sorunların çözümü için neler yapmamız gerektiğini öğreneceğiz. Sitemizi yayına alacağız ve tarayıcı farklılıklarını gidereceğiz.
...

Yazımın tamamına buradan (http://www.joomla.gen.tr/yazar-kosesi/234-joomla-tema-yapimi-yazi-dizisi) ulaşabilirsiniz.

Önerilerinizi Twitter (http://www.twitter.com/JoomlaPortali) yada bu konu altından iletebilirsiniz.

Joomlayla kalın.

Derslere başladı, ulaşmak için: Joomla! Tema, CSS - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/joomla-cms/tema-css)

mhusty
07-01-2012, 17:16
enes abi bir portal teması veya haber teması olabilir bu joomla'da çok kullanılan ama az bulunan temalar :D

İlyas
07-01-2012, 18:31
Enes tam istediğim gibi bir yazı olmuş işin mantığını ve işlevini gösterdiği için şahsım adıma teşekkür ediyorum.
Bence çizim kişinin hem kabiliyeti hem de hayal gücüne kalmış birşey o yüzden hadi bir tema yapayım diyen bir kişinin ilk başta bu özelliklerin kendinden ne kadar var olduğu veya bu özellikleri ne düzeyde kullanabildiğini ölçmesi lazım.

Fikir olarak herkes birşey söyleyecektir muhakkak ama sen hemen hemen her siteye gidebilecek, pozisyonları ve kodlarıyla işin temelini öğretecek numune bir şablon sun bence. Sonra onu herkes haber, emlak, ürün, kişisel vs tarza yukarda belirttiğim özellikleri ile çevirsin ve çeşitlilik kazandırsın.

Akar
07-01-2012, 20:52
Arkadaşlar, Enes tam anlamıyla bir tema yapmayı anlatacak. Bu konuda bir ya da birkaç tema yapımını örnekleyebilir. Ancak amacı bir tema yapıp dağıtmak olmayacak. Sizlerin de amacı Enes bir tema yapsın da kullanalım şeklinde olmamalı. Enes'in yapacağı tema anlatımından faydalanarak tema yapmayı öğrenmeyi hedeflemelisiniz.

sinemania.org
07-01-2012, 20:55
Ben sinema sitesi yapmaya çalıştım ama Joomlanın büyük eksikliklerinden biriside Joomla Sinema Teması yok bunu yapabiliriz...Detaylı ve Gösterişli bir sinema teması...

www.sinemania.org - Film,Sinema Keyfi... - Anasayfa (http://www.sinemania.org)

Akar
07-01-2012, 21:34
Ben sinema sitesi yapmaya çalıştım ama Joomlanın büyük eksikliklerinden biriside Joomla Sinema Teması yok bunu yapabiliriz...Detaylı ve Gösterişli bir sinema teması...

www.sinemania.org - Film,Sinema Keyfi... - Anasayfa (http://www.sinemania.org)Bu benim hemen yukarıda bahsettiğim öğretme işine hizmet etmez :) Burada amaç ihtiyaç olanı yapmak değil, ihtiyac olanın kendinin yapabileceği bilgiyi vermek. Bu yönde talepler gelirse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Efendi
07-01-2012, 21:45
Mantık olarak pozisyonlar nasıl eklenir, nerde nasıl durur, nasıl yapılsa nasıl olur gibi, ayrıntılar verilse, bunları örnek alarak benim gibi acemiler tasarımı bi şekilde oturtmaya çalışırlar sanırım.
Önemli olan işin mantığını anlaşılır bir dille anlatabilmek.
kısa zamanda hazır olur umarım bu çalışmanız

mhusty
07-01-2012, 22:05
aytuğ abi haklı aslında ama joomla genelde portal siteler için kullanılıyor örnek olarak mesela joomla'ın orjinal hali ile gelen temayı örnek olarak gösterebiliriz bence çok kullanışlı ve editlenmeye müsait bir tema... Aslında önemli olan tema yapımında css bilgisi diye düşünüyorum geri kalan şeyler zaten standart joomla kodları.. Birde joomla'ya özel stil seçiiciler var bunlarada değinilirse çok sevinirim..

T.Ayrılmaz
07-01-2012, 22:33
Bu benim hemen yukarıda bahsettiğim öğretme işine hizmet etmez :) Burada amaç ihtiyaç olanı yapmak değil, ihtiyac olanın kendinin yapabileceği bilgiyi vermek. Bu yönde talepler gelirse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Akar Abinin yazdıklarının sonuna kadar arkasındayım. Amaç Enes hocamızın anlattıkları üzerinden kedimizin ihtiyacı olan temayı hazırlamayı öğrenmeliyiz. Bu arada kendi Temamızı yaptığımız da güven noktasında bir adım atmış olacağız. Enes Hocam dersleri heyecan ile bekliyorum.

HakankulaksiZ
07-01-2012, 22:49
Açıkcası en kolay tema yapılan cmslerden biri joomla. Ama css ve htmlyi iyi bilmek gerekiyor ki güzel ve hoş temalar çıksın ortaya. İnternette Türkçe çok güzel kaynaklar var css ve html için. Biraz araştırma ve inceleme yaptıktan sonra mantığı anlaşılıyor zaten joomlanın tema yapısı. Joomla <jdoc:include type="modules" name="deneme" /> bu ve benzer bir kaç koddan ibaret :)

M.Enes AYDÜZ
08-01-2012, 00:26
Açıkcası en kolay tema yapılan cmslerden biri joomla. Ama css ve htmlyi iyi bilmek gerekiyor ki güzel ve hoş temalar çıksın ortaya. İnternette Türkçe çok güzel kaynaklar var css ve html için. Biraz araştırma ve inceleme yaptıktan sonra mantığı anlaşılıyor zaten joomlanın tema yapısı. Joomla <jdoc:include type="modules" name="deneme" /> bu ve benzer bir kaç koddan ibaret :)

Sana bu kadar kolay gelmesinin sebebi tema yapmayı kaynağından (benim yanımda) öğrenmiş olman. Ona rağmen yine de kaç ayda öğrendin :)

Mantık olarak basit olmakla birlikte hazır ve güzel joomla temalarının bile ne kadar kötü kullanıldığını görmekteyiz. Yani iş basit olmasıyla bitmiyor.

Karşı
08-01-2012, 00:43
s.a bence ne teması olduğu farketmez tabi ilk adım için önemli aslında ama gaye biz acemilerin yada tema yapmayı bilmeyenkeri bunu öğrenmesi ise temanın ne olduğu hiç önemli değil.. Bende isterim aslında sağdan soldan hazır tema aramak yerine kendi temamı yapmamı..
DAha önce araştırdım fakat şöyle sağlam bir anlatım bulamadım hep kopuk kopuk anlatımlar olmuştu bütünlük sağlmak önemli..
Dersinizi takip etmekteyim şimdiden teşekkür ederim

Akar
08-01-2012, 01:41
Türkiye'de bir Joomla teması yapmayı ilk anlatan, HTML Temaları Joomla Temalara Dönüştürme dersi ile M.Enes AYDÜZ'dür arkadaşlar. Bu dersten zamanında hepimiz, yüzlerce kişi faydalandık. Joomla Günü İzmir'de de canlı olarak katılımcıların önünde sıfırdan bir Joomla tema yapımını uygulamalı anlatmıştı. Bu da bir ilk, hatta tekdir.

Enes bu işte gerçekten iyi bir tecrübeye sahip. Tema yapmayı anlatmayı gayet iyi biliyor. Herhalde yapımda uzman olmasıyla alakalı :) Yeni derslerinin de bu yönde aynı etkiyi taşıyacağına inanıyorum. Bu derslerde en faydalı temaların blog ve şirket temaları olacağını düşünüyorum.

mhusty
08-01-2012, 01:53
Türkiye'de bir Joomla teması yapmayı ilk anlatan, HTML Temaları Joomla Temalara Dönüştürme dersi ile M.Enes AYDÜZ'dür arkadaşlar. Bu dersten zamanında hepimiz, yüzlerce kişi faydalandık. Joomla Günü İzmir'de de canlı olarak katılımcıların önünde sıfırdan bir Joomla tema yapımını uygulamalı anlatmıştı. Bu da bir ilk, hatta tekdir.

Enes bu işte gerçekten iyi bir tecrübeye sahip. Tema yapmayı anlatmayı gayet iyi biliyor. Herhalde yapımda uzman olmasıyla alakalı :) Yeni derslerinin de bu yönde aynı etkiyi taşıyacağına inanıyorum. Bu derslerde en faydalı temaların blog ve şirket temaları olacağını düşünüyorum.

Merakla bekliyoruz aytuğ abi :D biliyorsun tema yapmak konusunda bayağı bir çalışmalarım vardı buda işime yarar inşeAllah :D Birde Joomla özel css stil seçicilerinede değinirseniz abi süper olur :P

muzilla
08-01-2012, 02:02
konu başlığını yakından takip edecek birisi olarak fikrimdir;
ortak belirlediğimiz bir temanın başından sonuna kadar nasıl yapıldığını anlatan bir ders dizisi hazırlayalım.
bu bilgiler ışığında isteyen istediği bir temayı rahatlıkla hazırlayacaktır.

YsfBahar
08-01-2012, 08:19
Tebrik ediyor ve merakla bekliyorum.
İşte fark bu; Burada balık ikram edilmiyor, Balığın nasıl tutulduğu öğretiliyor...

HakankulaksiZ
08-01-2012, 11:00
Sana bu kadar kolay gelmesinin sebebi tema yapmayı kaynağından (benim yanımda) öğrenmiş olman. Ona rağmen yine de kaç ayda öğrendin :)

Mantık olarak basit olmakla birlikte hazır ve güzel joomla temalarının bile ne kadar kötü kullanıldığını görmekteyiz. Yani iş basit olmasıyla bitmiyor.

Üstadsın abi. Web konusunda ne öğrendiysem sizin sayenizde öğrendim. :)

M.Enes AYDÜZ
08-01-2012, 13:51
Üstadsın abi. Web konusunda ne öğrendiysem sizin sayenizde öğrendim. :)

Estağfirulllah dostum. Ben sadece diğerlerinden farklı olarak bildiklerimi başkalarıyla paylaşıyorum. Bir üstünlük söz konusuysa zannediyorum budur.

oxyge_n
08-01-2012, 23:41
Enes Bey Allah Kalbinize göre versin.... uzun zaman aradım joomlada nasıl tema yapılır diye... inanın doğru düzgün bir anlatım bulamadım... Bunu öğretme isteğiniz beni okadar mutlu ettiki bilemessiniz.. dört gözle bekliyorum... İnanın hayal kuruyoruz bir site yapmak için ama tema sorunu bu hayallerin önüne geçiyor... Benim bilgim ve düşünceme göre bir joomla sitesinde en önmeli sorun tema sorunu... tema hoş ve kullanıışlı olmaz ise site içeriği ne olursa olsun düzgün durmuyor... Eee herşeye verecek paramız yok maddi durumları düşünecek olursak.... Akar Abi sayın hocam böyle bizlere yararlı işler yapmanız okadar güzel ki.... Joomla günleri bitti mi hocam...
Dediğim gibi dört gözle bu dersleri bekliyorum...Ama sizden küçük bir isteğim olacak çok basit anlatırsanız yeni başlayanlar ve azcık benim gibi HTML DW bilgisi olanların işine yarayacaktır ÇOK TEŞEKKÜRLER

burakveelif
09-01-2012, 00:39
Enes Bey, bu girişiminizi tebrik ediyor ve heyecanla bekliyorum... Arkadaşlarında bahsettiği gibi, bir temanın sıfırdan son şekline kadar oluşturulması mükemmel bir fikir. Böylelikle artisteer den yapıp, editlemekten de kurtulmuş oluruz :) Umarım CSS dökümüne detaylı değinirsiniz..

<kd>Fikir olması açısından yazıyorum, WP temalarda olduğu gibi, kullanımı basit ve birçok sistemin entegre edildiği bir tema yapmak, joomlada mümkün olabilir mi acaba?</kd>

Teşekkürler..

Türkiye'de bir Joomla teması yapmayı ilk anlatan, HTML Temaları Joomla Temalara Dönüştürme dersi ile M.Enes AYDÜZ'dür arkadaşlar. Bu dersten zamanında hepimiz, yüzlerce kişi faydalandık.

Bu derslerin yayınlandığı bir link var mı acaba?

Teşekkürler...

Akar
09-01-2012, 00:44
Enes Bey, bu girişiminizi tebrik ediyor ve heyecanla bekliyorum... Arkadaşlarında bahsettiği gibi, bir temanın sıfırdan son şekline kadar oluşturulması mükemmel bir fikir. Böylelikle artisteer den yapıp, editlemekten de kurtulmuş oluruz :) Umarım CSS dökümüne detaylı değinirsiniz..

<kd>Fikir olması açısından yazıyorum, WP temalarda olduğu gibi, kullanımı basit ve birçok sistemin entegre edildiği bir tema yapmak, joomlada mümkün olabilir mi acaba?</kd>

Teşekkürler..

Bu derslerin yayınlandığı bir link var mı acaba?

Teşekkürler...Eski forumda 1.0 alanında vardı ama resimleri forumdaki eklenti sorunu nedeniyle ölmüştü.

mesen15
09-01-2012, 16:13
Kesinlikle haber teması..

güngör
09-01-2012, 18:31
benim sitenin sol modül pozisyonu olanını öğrenmek ve derslerinz sayesinde yapmak isterdim.

oxyge_n
10-01-2012, 00:36
Yazmadan edemeyeceğim defalarca okudum ve heyecanlanıyorum.....Nezaman Başlayacak Acaba.....Rüyalarıma kadar girdi bu tema yapma olayı....

M.Enes AYDÜZ
10-01-2012, 00:41
Yazmadan edemeyeceğim defalarca okudum ve heyecanlanıyorum.....Nezaman Başlayacak Acaba.....Rüyalarıma kadar girdi bu tema yapma olayı....

Dersleri hazırlamaya başladım, yayınlanacak seviyeye geldiğinde sırasıyla paylaşacağım. Ders anlatımından öncelikle kağıt üzerinde bir web sitesi çizeceğiz, sonra bunu fireworks ile çizmekle devam edeceğiz. İlerleyen derslerde css ile birlikte siteyi joomla olarak tamamlayacağız nasipse.

muzilla
10-01-2012, 02:10
Dersleri hazırlamaya başladım, yayınlanacak seviyeye geldiğinde sırasıyla paylaşacağım. Ders anlatımından öncelikle kağıt üzerinde bir web sitesi çizeceğiz, sonra bunu fireworks ile çizmekle devam edeceğiz. İlerleyen derslerde css ile birlikte siteyi joomla olarak tamamlayacağız nasipse.
hadi hayırlısı inşallah, beklemekteyiz

geceleer
10-01-2012, 12:48
en ilgi çekecek bence haber temasıdır.

oxyge_n
10-01-2012, 20:48

Dört gözle bekliyorum...Süper bir temacı olmak istiyorum...Bedava tema yapıp dağatacağım şu işi bir öğreneyim allahın izniyle...

istemihan05
10-01-2012, 20:58
Çok güzel bir paylaşım olacak. Ücretsiz temalarda bazen istediğimizi bulamadığımızdan ister istemez warez ücretli temalara yöneldiğimiz oldu çoğu zaman, eğer gerçekten bu derslerle tema yapmayı öğrenebilirsek başkalarının hakkına girmemiş olur ve isteğimiz doğrultusunda kendi emeğimizle bir temanın bir sitenin sahibi olur. Şimdiden bu ders için teşekkür eder en büyük takipcilerinden birisi olacağımı söylemek istiyorum.
Başarılar.

ErhanAYDIN
11-01-2012, 00:04
Aytuğ hocamdan r10 da fikir almıştım geçen gün tema giydirme ile alakalı
ve yıllardır joomla tema giydirmeyi öğrenmek isteyen biri olarak çok faydalı bir konu olacak
takipteyim çok teşekkür ederim böyle bir konu için

bypavel
11-01-2012, 15:23
daha önce buna cesaret edebilen yine Enes Aydüz'dü yine aynı emeği gösterecek olan Enes Aydüz tebrikler
merakla bekliyoruz

bu arada sözü edilen İzmir Joomla! günlerinde ki tema yapımı dersinin videosu varsa paylaşırsanız onunda büyük faydası olacaktır

Akar
11-01-2012, 15:35
daha önce buna cesaret edebilen yine Enes Aydüz'dü yine aynı emeği gösterecek olan Enes Aydüz tebrikler
merakla bekliyoruz

bu arada sözü edilen İzmir Joomla! günlerinde ki tema yapımı dersinin videosu varsa paylaşırsanız onunda büyük faydası olacaktırHatta bu sefer öncekilerden de detaylı bir şey yapacak.

O video yok malesef...video kaydı yapılmadı yani, o sebeple yok. Ancak bu yeni dersler sebebiyle kaybınız da yok. Zira İzmir Joomla Günündeki sunum kısa süre içine sığması gereken bir anlatımdı. 1 saat sürmemiştir. Enes'in yeni dersleri ise saatler sürecek çalışmalarıyla ortaya çıkacak.

Ben bir Joomla kullanıcısı olarak böyle bir paylaşıma şahit olacak olmaktan çok memnunum :)

bypavel
11-01-2012, 15:47
sabırsızlıkla bekliyoruz
bu iyi bir dönüm noktası olacaktır bu forumdan iyi temaların çıkmasını sağlayacaktır.
projelere özel temalar yapılabilecektir... ...

harddepo
11-01-2012, 19:46
hadi hayırlısı hacam ellerinize saglık merakla beklemekteyim şimdiden bende bilgilerimi yeni bişey katarım sayenizde.

mhusty
11-01-2012, 20:52
bu tema yapımını hazırladığı için enes abi bir çok kişinin hayır duasını alcak bence :D

cihangir
11-01-2012, 22:18
hocam suanda portal temasidir... joomla gen.tr tarzında neden ddiyeceksiniz boyle bir tema yaptiğinizda her kesime hitap edebiliriz hahber sitesi portal gerekirse blog bile olur yani

pcmami
12-01-2012, 02:26
Bende merakla bekliyorum dersleri, umarım en kısa zamanda hazır olur Enes hocam bileğine kuvvet... Kolay gelsin.

batuhansaglam
15-01-2012, 18:45
Mantık olarak pozisyonlar nasıl eklenir, nerde nasıl durur, nasıl yapılsa nasıl olur gibi, ayrıntılar verilse, bunları örnek alarak benim gibi acemiler tasarımı bi şekilde oturtmaya çalışırlar sanırım.
Önemli olan işin mantığını anlaşılır bir dille anlatabilmek.
kısa zamanda hazır olur umarım bu çalışmanız

Ben buna aynen katılıyorum, mesela ben pozisyon ekliyorum indexden sonra css den konumlandırma yapıyorum fakat 1024 x 768 de mükemmel olan sonuç geniş ekranlarda hayal kırıklığı yaratıyor. Yada 1024 x 768 de ctrl - - yaparak ekranı küçülttükçe eklediğim pozisyonun kayma yapmaya başladığını görüyorum...

M.Enes AYDÜZ
15-01-2012, 19:44
Ben buna aynen katılıyorum, mesela ben pozisyon ekliyorum indexden sonra css den konumlandırma yapıyorum fakat 1024 x 768 de mükemmel olan sonuç geniş ekranlarda hayal kırıklığı yaratıyor. Yada 1024 x 768 de ctrl - - yaparak ekranı küçülttükçe eklediğim pozisyonun kayma yapmaya başladığını görüyorum...

Ekran küçültme büyütme gibi sayfanın stabilitesinin bozulduğu dış etkenlerde bu tür şeylerin yaşanması gayet normal.

Sadece çözünürlük bazlı dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. İnşallah yeri geldiğinde bunlara da değinmiş oluruz

batuhansaglam
15-01-2012, 19:48
Ekran küçültme büyütme gibi sayfanın stabilitesinin bozulduğu dış etkenlerde bu tür şeylerin yaşanması gayet normal.

Sadece çözünürlük bazlı dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. İnşallah yeri geldiğinde bunlara da değinmiş oluruz
Çok sağolasınız hocam, sizleri takipteyiz hep.

yusufakan
21-01-2012, 23:17
S.a
Bende bu konuyu merakla bekleyenlerden biriyim. Şimdiden hazırlayacak Enes arkadaşımıza teşekkür ederiz. İlk sayfalarda bir arkadaşımında bahsettiği gibi ne tarz bir temadan ziyade işin mantığını bize anlatmaya yönelik olsun, dersi hazırlayacak olan sizi de fazla yormayacak bir tema hazırlarsanız müteşekkir oluruz.

ingöğretmeni
21-01-2012, 23:44
Bence en az 4 sütunlu bir tema yapmamız güzel olur. Mümkün ise üstteki menünün açılabilir olması (dropdown) ve yan modüllerde akordiyon özelliği hoş olurdu. Çünkü bunlar olmadan bence tema çok soğuk duruyor.

Bir de psdyi kesip biçmek nasıl onu çok merak ediyorum. Biraz tema çizimini de gösterebilirse çok sevinirim.

M.Enes AYDÜZ
22-01-2012, 01:39
Şuan kısaca css ile sütun oluşumlarını, üst bölüm alt bölüm gibi yerlerin nasıl oluşturulacağını anlatan bir yazı hazırlıyorum. Bu yazıyı normal planın önüne aldım. Temayı çizip kesme dersine kadar css ile sütunlanamayı öğrenip, uygulama yaparak işin mantığının çok basit olduğunu anlamanızı istiyorum.

bypavel
26-01-2012, 11:25
psd'den html'ye çevirmek ayrı dursun bence

çok öğeli bir html sayfanın joomla! template olmasını ilk aşamada işlesek iyi bir başlangıç olur gibi

psd to css ayrı bir çalışma olabilir

M.Enes AYDÜZ
01-02-2012, 02:55
Yeni bir yazı yayınladım. Buradan (http://www.joomla.gen.tr/yazar-kosesi/314-joomla-tema-yapimi-1-nasil-bir-site) okuyabilirsiniz.

Böyle bir çıkış noktasıyla başladım. Umarım beğeneceğiz ve bu işi kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir tema hazırlayabiliriz.

http://www.joomla.gen.tr/images/makale-ders/joomla-cms/ders/314/temacizimi.jpg

Akar
01-02-2012, 02:57
İyi bir giriş oldu.

Fatih
01-02-2012, 12:55
Selamun Aleyküm,

Enes hocam
Demişsiniz ki..

Site yapımını nasıl devam ettireceğimizi merak ediyorsanız, bu, bu ve bu kaynakları inceleyerek önbilgi sahibi olabilirsiniz. Bu adımdan sonrasına devam edebilmek için biraz Fireworks bilgisi gerekiyor.

Photoshop gereken ihityaçları karşılamadığından sebep mi yoksa aynı işi photoshopta da yapabilirmiyiz.

T.Ayrılmaz
01-02-2012, 17:52
Hocam emeklerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş devamını en kısa zaman içerisinde bekleriz.

M.Enes AYDÜZ
01-02-2012, 17:59
Selamun Aleyküm,

Enes hocam
Demişsiniz ki..

Photoshop gereken ihityaçları karşılamadığından sebep mi yoksa aynı işi photoshopta da yapabilirmiyiz.

Photoshopta aynı işe yarar. Yalnız fireworks biraz daha vektörel çalıştığı için web arayüzü çizimlerinde kolaylık sağlıyor. Photoshop genelde resim düzenleme işlerinde kullanılıyor.

Eğer hiç photoshop yada fireworks bilmeyenler fireworks öğrensin derim. Fakat photoshop biliyorsanız, fireworks değilde, photoshop kullanmaya devam edin. İkisini birden kullanmak yada geçiş yapmak çok kafa karıştırıyor

M.Enes AYDÜZ
01-02-2012, 18:01
Hocam emeklerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş devamını en kısa zaman içerisinde bekleriz.

Devamını da hazırlıyorum inşallah. 5 şubatta istanbul sohbetinde de canlı canlı anlatmaya çalışacağım.

mhusty
01-02-2012, 18:26
Devamını da hazırlıyorum inşallah. 5 şubatta istanbul sohbetinde de canlı canlı anlatmaya çalışacağım.

Bu süper işte :D ellerine sağlık abi..

T.Ayrılmaz
01-02-2012, 18:56
Hocam bu 960.gs yi indirdik bunu Fireworks'a nasıl entegre edeceğiz anlatabilirseniz verilen çalışmaları uygulanmasında anlayışımızı daha kolay edecektir. saygılar...

M.Enes AYDÜZ
01-02-2012, 19:51
960.gs'yi bir yere entegre etmiyoruz. 960.gs hazır css, xhtml dosya bütünü oluyor. Biz çizimi tamamlandıktan sonra bu aşamaya geleceğiz. Fakat hazır bir css,xhtml yerine mantığını anlatarak sıfırdan kullanmayı anlatacağım.

Daha önceden bir projemde 960.gs ve blueprint gibi hazır kodları kullanmayı denedim ama istediğim performansı alamadım.

T.Ayrılmaz
01-02-2012, 20:21
Hocam Yanlış mı anlattım bilemiyorum ama sizin bize verdiğiniz How to Design a Clean Website Template From Scratch in Adobe Fireworks | MediaLoot (http://medialoot.com/blog/how-to-design-a-clean-website-template-adobe-fireworks/) link te fireworks uygulaması anlatılırken bir 960 ın kullanıldıgı bir eklenti entegre edilmişti. Ben 960.gs dosyasın indirdim içerisinde 1 adet plugin var. onu fireworks de Command menüsünden Manage Extentions... seçeneği kullanılarak o plugin kurulduğunda örnek uygulamadaki gibi isteyen artkadaşlarımız belirlenen alanı 960px den 12/16/24 grid e bölerek rahat bir çalışma yapabilir.. Selamlar

Akar
01-02-2012, 22:37
Evet bir adobe eklentisi olacaktı bu gridin.

M.Enes AYDÜZ
02-02-2012, 00:03
Hocam Yanlış mı anlattım bilemiyorum ama sizin bize verdiğiniz How to Design a Clean Website Template From Scratch in Adobe Fireworks | MediaLoot (http://medialoot.com/blog/how-to-design-a-clean-website-template-adobe-fireworks/) link te fireworks uygulaması anlatılırken bir 960 ın kullanıldıgı bir eklenti entegre edilmişti. Ben 960.gs dosyasın indirdim içerisinde 1 adet plugin var. onu fireworks de Command menüsünden Manage Extentions... seçeneği kullanılarak o plugin kurulduğunda örnek uygulamadaki gibi isteyen artkadaşlarımız belirlenen alanı 960px den 12/16/24 grid e bölerek rahat bir çalışma yapabilir.. Selamlar

O sadece şablon üzerinde mavi çizgilerin çıkmasına yarayan bir eklenti. Şahsen ben onu kullanmıyorum. Çünkü gözümü yoruyor ve şablona bütün olarak bakmamı engelliyor. Göster, kaldır, göster kaldır yapmakta zor geliyor.

Zaten tasarım çizmeye başladıktan bir süre sonra gözünüzün ayarı geliyor ve hizalamaları otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Yani o çizgilere gerek kalmıyor.

T.Ayrılmaz
02-02-2012, 00:24
Teşekkür ederim hocam haklısınız. Zaman içerisinde gözlerimiz aşına olacaktır. Bir de sayfamızda eğer blog sayfası değilde 3-4 blokdan oluşan bir tema hazırlamak istersek bu Altın Oran hesaplamalarında dikkat etmemiz gereken konu ne olacak acaba... :)) konuya ışık tutalım hocam. Makalenizi okuyup arkadaşların kafasında bu şekilde sorular gelebilir diye soruyorum . :))

istemihan05
05-02-2012, 10:20
Enes hocam İstanbul buluşmasında tema yapımını canlı anlatacağım demişsiniz. Video kaydı yaparsanız bizler içinde çok ii olur. Veya buluşmaya gelen arkadaşlardan biri kayıt yapar ve yayınlarsa çok makbule geçer.

huseyincoban
09-02-2012, 17:31
. . .

Merhaba.

Kurulum ile gelen Beez20 temasının üzerinden çalışsak olabilir.
Beez20 yi baştan beraber yapıp +slayt ilavesi yaparsak kullanışlı olabilir.

. . .

M.Enes AYDÜZ
09-02-2012, 18:41
Yukarıdaki iskeletten ürettiğim tema bu şekilde oldu. Bu çizimin joomlaya aktarımının özel hususlarını Joomla İstanbul buluşmasında anlattım. Şuan burada paylaşabilmek için yazılı olarak hazırlıyorum.

359

Coşkun
10-02-2012, 02:36
Photoshopta aynı işe yarar. Yalnız fireworks biraz daha vektörel çalıştığı için web arayüzü çizimlerinde kolaylık sağlıyor. Photoshop genelde resim düzenleme işlerinde kullanılıyor.

Eğer hiç photoshop yada fireworks bilmeyenler fireworks öğrensin derim. Fakat photoshop biliyorsanız, fireworks değilde, photoshop kullanmaya devam edin. İkisini birden kullanmak yada geçiş yapmak çok kafa karıştırıyor

Merhabalar, ellerinize sağlık.
İnternette uzun süredir bu konuyu arayan ve araştıran arkadaşlardan biriyim. Genellikle Photoshop yada Fireworks da Web tasarımın nasıl yapılacağına dair dersler yer alıyor. Ama Joomla! yada Wordpress'e bu tasarımın kodlarla hazırlanmasını bir türlü bulamıyorduk. Bende bu konudan nasibini almış arkadaşlardan biri olarak, 5 Şubat Sohbetlerini kaçırdığım içinde üzüldüm, oldukça da yakındım. Ellerinize sağlık der, çalışmanızda kolaylıklar dilerim. Bekliyorum.

huseyincoban
17-02-2012, 21:03
. . .

Merhaba.

Son durumumuz nedir ?

. . .

Akar
17-02-2012, 23:41
. . .

Merhaba.

Son durumumuz nedir ?

. . .Portalda konuyu Enes'in köşe yazılarından takip edebilirsiniz.

aligultekin34
17-02-2012, 23:44
Jqueryli menü olayıda olsun isteriz :D

istemihan05
29-02-2012, 18:46
Tema yapımı dersleri ne durumda. Beklemedeyiz.

orhangazi10
02-03-2012, 17:20
sitesini yeni kurdum. joomla yı yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Ziyaretçi defterini tam ekran yapamıyorum yardımcı olur musunuz ?

Karşı
02-03-2012, 17:22
sitesini yeni kurdum. joomla yı yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Ziyaretçi defterini tam ekran yapamıyorum yardımcı olur musunuz ?

Konu başka başlıkda açmanız daha iyi olur ama yinede cevap vereyim... Sağ ve sol taraftaki modülllerin ayarlarına girerek ziyaretçi defteri sayfasınının yanındaki işareti pasif hale getirin

Karşı
02-03-2012, 17:24

ADIM 11: Joomla'ya Modül Nasıl Kurulur? - Joomla Portalı (http://www.joomla.gen.tr/joomla-cms/joomla-ilk-adim/69-joomla-modul-nasil-kurulur)

orhangazi10
07-03-2012, 19:53
joomla da yeniyim. siteme döviz birimlerini eklemek istiyorum. dolar, euro nasıl yapacağım ?
yardımcı olursanız sevinirim.

Akar
07-03-2012, 20:57
joomla da yeniyim. siteme döviz birimlerini eklemek istiyorum. dolar, euro nasıl yapacağım ?
yardımcı olursanız sevinirim.Joomlaya yeni başlamış olabilirsiniz, forumlara da yeni başlamış olabilirsinz. Ancak bu her gördüğünüz yerde soru sorabileceğiniz anlamına gelmez. Lütfen sorununuzla ilgili alanı tesbit edip o alanda konu açın. Alakasız yerlere mesajlar yazmayın.

T.Ayrılmaz
08-03-2012, 19:05
Akar Abi kesinle haklı, bizler için bulunmaz bir nimet olan formumuzu temiz kullanmaya dikkat etmeliyiz. Akar abicim Enes Hocamdan template çalışmaları konusunda biraz ricacı olsak meraktan uykularım kaçıyor.

oxyge_n
02-04-2012, 00:34
tema yapımı ders anlatımı hazırlığı. hangi aşamada acaba?

Akar
02-04-2012, 00:39
Yoğun bir sınav maratonuna girdi Enes, devam ediyor aslında ders çalışması ama ders olarak sunacak şekilde hazırlayamadı henüz. Biraz daha gecikebilir. İstanbul buluşmamızda çok iyi bir anlatım yapmıştı, katılabilenler kazandı :) Üzerine bir de yazılı-resimli gelmesi iyi olacak tabii.

miniz_12
07-04-2012, 14:30
Bende sabırsızlıkla bekliyorum. Böyle bol modül pozisyonları olan bir tema, açılır menüleri de olmalı diye düşünüyorum. Bu şekilde bir tema anlatımı güzel olurdu.

Akar
07-04-2012, 21:25
Bende sabırsızlıkla bekliyorum. Böyle bol modül pozisyonları olan bir tema, açılır menüleri de olmalı diye düşünüyorum. Bu şekilde bir tema anlatımı güzel olurdu.Tahminime göre Enes bol modül pozisyonlu değilse de optimum pozisyonlarla donanmış bir tema hazırlayacaktır. 50-60 pozisyonlu temalarda dahi kullandığımız pozisyonlar genelde klasik bölgelerdeki 5, en fazla 10 pozisyon.

Bundan 6 sene evvel bir tema yapmıştım, bir emlak şirketi için. Joomla 1.0 içindi tabii, o zaman 1.5'in dahi adı yok. Temada 37 pozisyon kullandığımı hatırlıyorum (belki birkaç ilave yapmışımdır sonra) ki; o zamanlar muhtemelen şu versatile teması dahi çıkmamıştı rockettheme'in herhalde. Dolayısıyla temalarda pozisyonlar 7-8'i geçmiyordu. 13-14 pozisyonlu temalar çıktığında "oooo 15 pozisyon var" falan diyorduk. Yapılmayan bir şey yapmıştım kendimce... Sonra bir düşündüm ki ben bu pozisyonların yalnızca bir kısmını kullanacağım, projeme yarısından çoğu fazlalık gelecek. Yarısını 3 pozisyona kadar düşürmüştüm. Kalan yarısında da epeyce bir eleme yapmıştım.

Dolayısıyla çok bol pozisyonlu temaların çok iyi olduğunu düşünmüyorum ama projenize göre farklı pozisyonlara ihtiyaç olabilir tabii. Yalnız renk bakımından çok alternatifi olmayan temalarda pozisyonların fazlalığı temaları değiştirmiyor. Dolayısıyla bir temayı alayım 10 ayrı projemde kullanırım da diyemiyorsunuz, hepsi aynı görünüyor. Bunun yerine pozisyonların esnek olması, doğru yerlerde olması bence önemli. Hiç kullanılmayacak pozisyonları temalara sıkıştırıp, sadece demo kurulumu ile aynı görünümün sağlanabileceği ileri seviye temalar çıkarmak bence iyi olmuyor. Temanın albenisi kişiyi projesinden uzaklaştırmamalı. Çok biliyorum, parasını bası tema alıp, sonrada o temanın kendisi için olmadığını farkeden kimseleri.

Sonda sözün özüne gelelim; :)
Bence Enes çok fazla posizyonlu bir tema yapmaz. Ancak açılır menü özeliği koyar herhalde. Yalnız burada maksat tema yapımını öğrenmek. Onu da unutmayalım :)

YılmazD
08-04-2012, 13:02
Benimde sıkıntım bu işte .. Bir xHTML oyun sitesi hazırladım lakin joomla üzerine bir türlü oturtamadım. Aslında css ve html bilgimiz var, var da bir iş yaramadı eski tema oturtma videolarını izledim hemen hemen aynı mantık olduğunu da gördüm lakin benim pozisyonlarım 10 15i geçmemesine rağmen joomlay'a temayı adapte ettiremedim. Temayı joomlay'a html sayfamı uyguluyorum açılıyor ama tek sorun bu seferde modüler işlevsel değil bir yerlerde muhakak birşeyleri eksik yaptığımın farkındayım ama nedir? çözmedim.
Tüm siteyi veritabanları ile birlikte sildim attım. Şimdi normal html olarak çalışıyor ki buna da üzlüyorum çünki projem de bir oyun nasıl tasarlanır A'dan Z' ye her şeyi paylaşacağım ciddi bir portal ve forum oluşturuyorum. Yıllarca yanlış bilinenleri ,doğrularını göstermek ve bu işin nasıl yapıldığını öğretmek niyetindeyim. Hey haak... gelin görünki kafamdakileri yaptırtacağım bir sistem elde edemedim.
Kafamdaki konu çok her hangisi için oturup tek tek sayfa yazılır? en basidi CMS bir portal kurmak ki onun en mantıklısı da Joomla dır.
WordPresde istediğimi vermiyor.

Neyse dertlerimle sizleri sıktımsa özür dilerim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim umarım şu tema yapımı konusu gündeme taşınırsa biz garibanlar da bir bilginin paylaşılmasından ötürü seviniriz..

Akar
08-04-2012, 18:40
Benimde sıkıntım bu işte .. Bir xHTML oyun sitesi hazırladım lakin joomla üzerine bir türlü oturtamadım. Aslında css ve html bilgimiz var, var da bir iş yaramadı eski tema oturtma videolarını izledim hemen hemen aynı mantık olduğunu da gördüm lakin benim pozisyonlarım 10 15i geçmemesine rağmen joomlay'a temayı adapte ettiremedim. Temayı joomlay'a html sayfamı uyguluyorum açılıyor ama tek sorun bu seferde modüler işlevsel değil bir yerlerde muhakak birşeyleri eksik yaptığımın farkındayım ama nedir? çözmedim.
Tüm siteyi veritabanları ile birlikte sildim attım. Şimdi normal html olarak çalışıyor ki buna da üzlüyorum çünki projem de bir oyun nasıl tasarlanır A'dan Z' ye her şeyi paylaşacağım ciddi bir portal ve forum oluşturuyorum. Yıllarca yanlış bilinenleri ,doğrularını göstermek ve bu işin nasıl yapıldığını öğretmek niyetindeyim. Hey haak... gelin görünki kafamdakileri yaptırtacağım bir sistem elde edemedim.
Kafamdaki konu çok her hangisi için oturup tek tek sayfa yazılır? en basidi CMS bir portal kurmak ki onun en mantıklısı da Joomla dır.
WordPresde istediğimi vermiyor.

Neyse dertlerimle sizleri sıktımsa özür dilerim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim umarım şu tema yapımı konusu gündeme taşınırsa biz garibanlar da bir bilginin paylaşılmasından ötürü seviniriz..Estağfirullah, forumu kurma amacımız zaten bu sorunların çözümü. İlgili alanlarda takıldığınız yerler hakkında konu açarak sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. Muhakkak yardımcı olmaya çalışacağız.

miniz_12
12-04-2012, 00:56
Amacım tema yapıldıktan sonra alıp onu kullanmak değil elbetteki Akar Bey. Dediğiniz gibi hazır balığı alıp yemekten ziyade amacım balık tutmasını öğrenmek.
Öok güzel belirtmişsiniz. Mesela bir tane tem var oldukçada hoşunuza gitti ( ki şu anda bi tane oldukça hoşuma giden tema var) Ancak aynı temayı farklı projelerinizde kullanamıyorsunuz. Aynı temada değişiklik yapmak için bile burada anlatılacak tema yapımı bilgilerinin çok fazla işe yarayacağını düşünüyorum. Yani amacım bu bilgileri bu şekilde kullanmak.

Akar
12-04-2012, 02:32
Aynı temada değişiklik yapmak için bile burada anlatılacak tema yapımı bilgilerinin çok fazla işe yarayacağını düşünüyorum. Yani amacım bu bilgileri bu şekilde kullanmak.Kesinlikle doğru. Neticede derslerde bir temayı yapmak değil, tema yapmak anlatılacağından bu bilgiler tema ile ilgili düzenlemelerde de çok işe yarayacak. Ayrıca yapılan tema en son dağıtıma sunulacak, sadece alıp kullanmak isteyenler de olabilir tabii; sorun yok :) Enes'in yoğunluğu biraz düşecek yakında; birkaç güne kadar inşeallah. Yavaş yavaş derslere geçer sanıyorum.

T.Ayrılmaz
28-04-2012, 17:29
Akar abi Enes hocamdan rica ediyoruz çok zman geçti dersi artık bekliyoruz. Artık heycanımız kaçmak üzere konunun açılması ile bugün ki zaman arasında çok zaman geçti hocamdan rica ediyoruz, dersin devamı gelsin. Sabır kalmadı artık... :)))

Akar
28-04-2012, 19:00
Akar abi Enes hocamdan rica ediyoruz çok zman geçti dersi artık bekliyoruz. Artık heycanımız kaçmak üzere konunun açılması ile bugün ki zaman arasında çok zaman geçti hocamdan rica ediyoruz, dersin devamı gelsin. Sabır kalmadı artık... :)))Vallaha haklısınız :) Enes'in asıl yoğunluğu bitti. Ders hazırlığına yeniden başladı sanıyorum. Ayrıca İstanbul Gününde yeniden canlı olarak tema yapımını anlatacak.

T.Ayrılmaz
02-05-2012, 18:44
Sayın Akar Hocam işlerimizin yoğunluğundan ve istanbul a olan uzaklığımızdan katılmayı çok arzuladığım ve katılamadığım buluşmalarımız için çok ülüyorum. Keşke anadoluda daha yakın bölgelerde yapıla bilse bizler de katılabilsek. Yada buna bir çözüm üretebilseniz hocam.

Akar
02-05-2012, 19:12
Sayın Akar Hocam işlerimizin yoğunluğundan ve istanbul a olan uzaklığımızdan katılmayı çok arzuladığım ve katılamadığım buluşmalarımız için çok ülüyorum. Keşke anadoluda daha yakın bölgelerde yapıla bilse bizler de katılabilsek. Yada buna bir çözüm üretebilseniz hocam.Eh, İzmir'de yapalım dedik ama İzmir ve çevresinden 10 kişiyi bulamadık... Biz ne yapalım :) Bize deyin ki 15-20 kişi varız, oraya bir etkinlik günü düzenleyelim. Bunu açıkça her zaman söylüyoruz. Hatta bizim il grupları forumlarımızda da bunu not olarak yazdık. Bize 15-20 kişi varız deyin, Yüksekova'ya, Ardahan'a, Borçka'ya gelelim. :)

mhusty
02-05-2012, 19:36
ankara'da 20'den fazla kişi bulabilirim :P ankara'ya bekliyoruuzzzzz... :D

İlyas
03-05-2012, 14:45
Ankara bana da uyar :)

Coşkun
03-05-2012, 18:34
Vallaha haklısınız :) Enes'in asıl yoğunluğu bitti. Ders hazırlığına yeniden başladı sanıyorum. Ayrıca İstanbul Gününde yeniden canlı olarak tema yapımını anlatacak.

Bir önce ki buluşmada anlattığı dersin bir devamı mı olacak? Yoksa yeniden sıfırdan bir tema yapmayı mı öğreneceğiz?

Akar
03-05-2012, 19:06
Bir önce ki buluşmada anlattığı dersin bir devamı mı olacak? Yoksa yeniden sıfırdan bir tema yapmayı mı öğreneceğiz?Yeniden sıfırdan bir anlatım olacak, bu seferkinin daha iyi olacağını umabiliriz. Çünkü geçen seferki ilkti ve programsızdır. O gün için aslında öyle bir programımız yoktu. Bu sefer yarım saatlik bir sunum süresi, yarım saatlik de (kısmen sunuma ilave edilebilir) soru-cevap süresi olacak tema için. Dolayısıyla daha iyi olacağını düşünüyorum. Kısmet olur da Joomla Günü İstanbul etkinliğini 2 gün şeklinde düzenleyebilirsek tema konusunu birkaç saat işleyebileceğimizi düşünüyorum.

Coşkun
03-05-2012, 19:14
Yeniden sıfırdan bir anlatım olacak, bu seferkinin daha iyi olacağını umabiliriz. Çünkü geçen seferki ilkti ve programsızdır. O gün için aslında öyle bir programımız yoktu. Bu sefer yarım saatlik bir sunum süresi, yarım saatlik de (kısmen sunuma ilave edilebilir) soru-cevap süresi olacak tema için. Dolayısıyla daha iyi olacağını düşünüyorum. Kısmet olur da Joomla Günü İstanbul etkinliğini 2 gün şeklinde düzenleyebilirsek tema konusunu birkaç saat işleyebileceğimizi düşünüyorum.

Genel itibariyle en azından benim gördüğüm, Joomla kullananların en büyük sorunu bu. Özellikle benimde yaşadığım bir sorun. İnternette temayı grafik halde tasarlamanın dersleri oldukça fazla ama onu Joomlaya nasıl kodlayacabileceğimiz konusunda neredeyse hiç denebilecek bir düzeyde eğitim var. İki gün olursa ben yine de katılım göstereceğim. Üç günde makbüldür. Her zaman böyle etkinliklerle karşılaşmak mümkün olmuyor.

M.Enes AYDÜZ
04-05-2012, 15:53
Şuan videolu olarak hazırlıyorum dersi. Videolu hazırladıktan sonra yazılı şekilde de anlatımı yazmaya çalışacağım.

Böylelikle belki de buluşma gününde herkes videoyu izlemiş olarak gelir ve geridönüşümleri alırız, takıldığınız noktaları aydınlatırız diye düşünüyorum.

leyla
07-05-2012, 11:29
joomla 2.5 içerikleri düzenledim düzenledikten sonra tekrar açtığımda şu hatayı veriyor

Bu sayfayı ziyaret edememenizin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Süresi geçmiş yer imi / favori
bir arama motoru tarafından süresi dolmuş sayfa listelemesi
yanlış yazılmış adres
bu sayfa için erişim izniniz bulunmuyor
Talep edilen kaynak bulunamadı.
Talebiniz işlenirken bir hata oluştu.
Lütfen aşağıdaki sayfalardan birini deneyin:

Ana Sayfa
bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

mhusty
07-05-2012, 15:55
joomla 2.5 içerikleri düzenledim düzenledikten sonra tekrar açtığımda şu hatayı veriyor

Bu sayfayı ziyaret edememenizin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Süresi geçmiş yer imi / favori
bir arama motoru tarafından süresi dolmuş sayfa listelemesi
yanlış yazılmış adres
bu sayfa için erişim izniniz bulunmuyor
Talep edilen kaynak bulunamadı.
Talebiniz işlenirken bir hata oluştu.
Lütfen aşağıdaki sayfalardan birini deneyin:

Ana Sayfa
bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Lütfen sorunlarınızı yeni konu açara dile getirirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz... Joomla!'nın sef özelliği açık olduğundan olabilir..

Akar
17-05-2012, 21:04
Enes'den mükemmel bir ders serisi geliyor. Beklediğinize değecek.

M.Enes AYDÜZ
18-05-2012, 03:51
4 gün boyunca toplam 26 saat süren bir çalışma süresi sonunda ilk 4 bölümü hazırlayabildim. Dersler toplam 8 bölümden oluşuyor. 1-2 gün içerisinde resimde gördüğünüz dersler yayına girecek. Henüz tasnifleri bitmedi.

896

T.Ayrılmaz
18-05-2012, 14:53
Enes Hocam Emeklerinize sağlık sabırsızlık ile bekliyoruz.

istemihan05
20-05-2012, 21:13
Pişsede yesek :) Ağır ağır pişen yemeğin tadı nasıl güzel oluyorsa, bizlerde böyle lezzetli olacağından emin olduğumuz bu tema yapım derslerini sabırla ve merakla bekliyoruz. Şimdiden Eline Emeğine sağlık hocam çok lezzetli olacak eminiz.

hugeboss
21-05-2012, 02:25
4 gün boyunca toplam 26 saat süren bir çalışma süresi sonunda ilk 4 bölümü hazırlayabildim. Dersler toplam 8 bölümden oluşuyor. 1-2 gün içerisinde resimde gördüğünüz dersler yayına girecek. Henüz tasnifleri bitmedi.

896

İşte budur ya :) Harikasınız hocam, o kadar büyük bir iyilik yapıyorsunuz ki anlatamam :) Herkes gibi bende sabırlızlık ile bekliyorum.

İyi Çalışmalar Dilerim..

T.Ayrılmaz
21-05-2012, 11:41

896

Enes Hocam bugün final günü sanıyorum 1,2,3 deken gün geldi çattı bizler önceki dersleri hatm ettik bitirdik sıradaki gelsin artık.. diğerleri hazırlanana dek hazır olanlara çalışalım hocam tüm dersleri birden gördüğümüz de herzaman ki maymun iştahlı tavrımız ile dersleri kavramadan geçeriz diye bir çekincem var keşke hazır olan dersler yayına alınsada artık bu benim şahsi kanaatimdir tabiki emekleriniz için Allah (C.C) razı olsun şimdiden.

M.Enes AYDÜZ
21-05-2012, 12:47
Akşam doğru birkaç bölümünü yayına açacağım inşallah. Öyle dallanıp budaklanan bir iş ki tema yapmak, o yüzden problem oluyor hazırlaması. Css'i var, xhtml'i var, png'sini hazırlamak var, o png'yi kesmek var. var da var :)

T.Ayrılmaz
21-05-2012, 15:24
Akşam doğru birkaç bölümünü yayına açacağım inşallah. Öyle dallanıp budaklanan bir iş ki tema yapmak, o yüzden problem oluyor hazırlaması. Css'i var, xhtml'i var, png'sini hazırlamak var, o png'yi kesmek var. var da var :)

sen png lerini bana gönder ben keserim yeter ki sen hız kazan ve benim de bu işte tuzum olsun. Mehmet Uluç a sor beni... :))) selamlar hocam

M.Enes AYDÜZ
21-05-2012, 17:19
sen png lerini bana gönder ben keserim yeter ki sen hız kazan ve benim de bu işte tuzum olsun. Mehmet Uluç a sor beni... :))) selamlar hocam

Kestim kesmesine de, bunun nasıl kesildiğini anlatma işi var. Onun dersini de anlattım çok şükür 15 resimle.

M.Enes AYDÜZ
23-05-2012, 00:11
Derslerin bir kısmını yayına açtım.

Bu konudan derslerin linkine erişebilir ve takıldığınız noktaları sorabilirsiniz.
http://forum.joomla.gen.tr/joomla-2-5-tema/1953-joomla-tema-yapimi-dersi-hakkindaki-sorular-sorunlar.html

M.Enes AYDÜZ
27-05-2012, 21:40
Derslerin hazırlamış olduğum diğer kısımlarını da yayına aldım

March
20-09-2013, 00:51
tşk. ederim hocam.