PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Administrator giriş adını değiştirmek

mehmettan
04-09-2012, 23:14
İyi forumlar
Joomla yönetim girişini /administrator yerine /yonetim şeklinde değiştirilmesi mümkün mü acaba. Çok araştırdım ama bir yolunu bulamadım.
Cevaplar için teşekkürler.

Onur
05-09-2012, 01:19
Merhabalar, isteğiniz ile ilgili olarak aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz.

http://forum.joomla.gen.tr/yonetim-merkezi/1318-administrator-yolunu-degistirmek.html

mehmettan
07-09-2012, 02:02
Evet verdiğiniz bölümü daha öncede incelemiştim. Ancak orada administrator isminin değiştirilmesi ile ilgili bir cevap bulamamıştım daha çok dizinin şifrelenmesi üzerinde durulmuş. Sanırım Joomla nın ticari şekilde kullanırken karşılaştığımız /administrator sorununun şu an için çözümü yok. Yada çözenler paylaşmak istemiyor.Ben bunu puling kullanmadan değiştirip değiştiremeyeceğimi yaklaşık 1 haftaya kadar deneyeceğim sanırım sabırlı bir zamanımı bu konuya ayıracağım. Eğer başarılı olursa sizlerlede mutlaka paylaşacağım. İlginiz İçin teşekkür ederim

Ümit
07-09-2012, 14:22
Joomla 'yı tamamı ile çözdük, güvenliğin en son aşaması bu kaldı demek istemiyorum :)

Daha önce bende bunun olması gerektiğini düşünerek aramalar ve araştırmalar yapmıştım. "How to change joomla admin folder name or path?" cümlesi ile arama yaparsanız karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. 2-3 ay belli aralıklar ile bu konu üzerine yoğunlaşmıştım. Birçok çözümünün olduğunu gördüğümde ne kadar saçma bir iş yaptığımı anlamaya başlamış ve öğrendiğin yanına kar olsun diyerek noktayı koymuştum.

*Eklenti geliştiricilerin yayınladıkları bu tür eklentileri kendi sitelerinde kullanmadıklarını gördüm. Neden!
*Joomla çekirdek dosyaları üzerinde yapılan değişiklikler bir sonra ki sürüme kadar değil çekirdek dosyaya uygun gelişmiş bir eklentiye kadar bile dayanmıyor. Bazen hatanın çekirdek dosyadaki değişiklikten bile olduğunu anlamak ve buna çözüm bulmak uzun zaman alıyor.
*En iyisi olarak htaccess üzerinden yönlendirme dedim. Ya sunucu taraflı ya da joomla taraflı hatalar alarak yönetim merkezine girmek mümkün olmadı.
..... gibi bir sürü hikayem var.

Şöyle düşünün bunu joomla veya wordpress yapımcıları neden uygulamıyor. Güvenliğe çok büyük etken edecek bir sorun olsaydı inanıyorum ki çoktan bir geliştirme yaparlardı.

Bunlarla zaman harcamak yerine eklenti ve tema yapımı üzerine yoğunlaşmak daha faydalı oluyor.

Arfmin
08-09-2012, 21:45
İyi forumlar
Joomla yönetim girişini /administrator yerine /yonetim şeklinde değiştirilmesi mümkün mü acaba. Çok araştırdım ama bir yolunu bulamadım.
Cevaplar için teşekkürler.

Belirttiğiniz husus yıllar önce çözüldü (http://forum.joomla.fr/showthread.php?t=63053) ve alıntı yaparak çeşitli ortamlarda paylaşımda bulunmuştum. Google aramalarında bunları bulabilirsiniz. Ancak çalışmalar Joomla 1.0 ve 1.5 için geçerlidir. Sonraki sürümler için herhangi bir çalışma yapılmadı muhtemelen gerek görülmedi kanaatindeyim.

Kaynakları incelemeniz yapacağınız çalışmalar için faydalı olabilir düşüncesindeyim.

mehmettan
25-09-2012, 20:30
Belirttiğiniz husus yıllar önce çözüldü (http://forum.joomla.fr/showthread.php?t=63053) ve alıntı yaparak çeşitli ortamlarda paylaşımda bulunmuştum. Google aramalarında bunları bulabilirsiniz. Ancak çalışmalar Joomla 1.0 ve 1.5 için geçerlidir. Sonraki sürümler için herhangi bir çalışma yapılmadı muhtemelen gerek görülmedi kanaatindeyim.

Kaynakları incelemeniz yapacağınız çalışmalar için faydalı olabilir düşüncesindeyim.

Öncelikle cevaplar için çok teşekkürler verdiğiniz örnekteki adımları daha önce joomla 2.5 için harfiyen uygulamış ama sonuç alamamıştım