PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla 2.5 Link yapıları

ShamyL
08-10-2012, 22:35
arkadaşlar merhaba ;
az önce bir konuda buna benzer birşey okudum fakat net olarak orada olayı çözemediğim için tekrar sorma gereği duydum. Örneğin siteye yeni bir yazı ekliyorum : Akşam Sefası Şahane başlığıyla. bu eklenince link yapısı ...../akşam-sefası-şahane.html şeklinde çıkıyor. Joomla 1.5 te türkçe alias plugin kurarak standartlara uygun hale getiriyorduk. Çözümünü bulamadım. Birkaç konuda türkçe dil dosyasından denilmiş ve paket paylaşılmış sorun çözüldü diye fakat aynı işlemleri yaptım sorun devam ediyor.

ShamyL
08-10-2012, 22:38
Az önce kurcalarken bu sorunun çözümünü buldum :) Genel yapılandırmada Unicode Rumuzları hayır seçin.

Akar
08-10-2012, 22:53
:)

1.5'den kalma tüm seo seçeneklerini işaretleme alışkanlığı sebebiyle bu sorunu yaşayan çok oldu.

ShamyL
09-10-2012, 00:19
evet :) aynen öyle oldu Akar :). Bu arada yeni konu açmadan burdan sorayım. Şimdi varolan link yapısı kategori sistemi oluşturulduğu zaman ....com/kategori/altkategori/konuadibudur.html şeklinde çıkıyor. htaccess dosyasıyla veya farklı bir yolla link nerde olursa olsun tıklandığında ....com/konuadibudur.html şekline çevirebilir miyiz ?

ShamyL
09-10-2012, 15:51
yeni konu mu açsaydım :)

angelaus
09-10-2012, 16:44
mijosef gibi eklentiler ile evet

ShamyL
09-10-2012, 19:08
harici bir yolla mümkün mü peki ?

angelaus
09-10-2012, 21:11
harici bir yolla mümkün mü peki ?

hayır

M.Enes AYDÜZ
09-10-2012, 21:32
Mijosef'in ücretsiz sürümü işinizi görecektir.

MijoSEF - Joomla SEO & SEF URLs - Mijosoft LLC (http://www.mijosoft.com/joomla-extensions/mijosef-joomla-seo-sef-urls)

efsane86
25-11-2012, 16:41
mijosef 2.5 ücretsiz sürümünü kullanıyorum yalnız şöyle bir sorun var mijosef yapılandırma url URL Soneki bölümündeki kutucuğa .html yazıyorum tüm linklerin sonunda ne yazıkki .html olarak algılamıyor .htaccess dosyasını düzenledim fakat linkler şu şekilde görünüyor site.com/icerik/kategori normalde böyle gözükmesi lazım site.com/kategori.html sonek yani suffix algılamıyor bileşen yapımcısına buradan özel mesaj atttım henüz cvp alamadım denisdulliciye birde kendi sitelerinede baktım acaba bendemi sorun var diye onların sitesindede aynı durum mevcut yani adres çubuğunda şu şekilde görünüyor MijoSEF - Joomla SEO & SEF URLs - Mijosoft LLC (http://mijosoft.com/joomla-extensions/mijosef-joomla-seo-sef-urls) aslında böyle gözükmesi lazım onlardada http://mijosoft.com/joomla-extensions/mijosef-joomla-seo-sef-urls.html onların sitesinde linkin sonuna .html olarak ekleyip sayfayı yenilediğimde ise 404 hata sayfasına düşüyorum yani sorun tek bende değil bileşende var galiba sorun çünkü tek tek linklerin sonuna .html girmek eziyet ve zaman kaybı nasıl joomla standartında adres sonuna son ekle dediğimizde linkler .html olarak sistemde algılıyorsa mijosefdede aynısı olması lazım değilmi birde aklıma .htaccess dosya yapılandırma geldi standart kurulumdaki htaccess dosyasını farklı kaydet deyip içinde hiçbir değişiklik yapmadan başına . koyarak .htacess olarak kaydediyorum sonuç aynı link sonuna .html algılamıyor bir yerde eksik var anlamadım bu bileşeni kullanan varsa dediğimide anladıysa link sonuna nasıl .html getirebiliriz tek tek linkleri açıp sonuna .html yazmıcam onuda söylim

Akar
25-11-2012, 18:09
mijosef 2.5 ücretsiz sürümünü kullanıyorum yalnız şöyle bir sorun var mijosef yapılandırma url URL Soneki bölümündeki kutucuğa .html yazıyorum tüm linklerin sonunda ne yazıkki .html olarak algılamıyor .htaccess dosyasını düzenledim fakat linkler şu şekilde görünüyor site.com/icerik/kategori normalde böyle gözükmesi lazım site.com/kategori.html sonek yani suffix algılamıyor bileşen yapımcısına buradan özel mesaj atttım henüz cvp alamadım denisdulliciye birde kendi sitelerinede baktım acaba bendemi sorun var diye onların sitesindede aynı durum mevcut yani adres çubuğunda şu şekilde görünüyor MijoSEF - Joomla SEO & SEF URLs - Mijosoft LLC (http://mijosoft.com/joomla-extensions/mijosef-joomla-seo-sef-urls) aslında böyle gözükmesi lazım onlardada http://mijosoft.com/joomla-extensions/mijosef-joomla-seo-sef-urls.html onların sitesinde linkin sonuna .html olarak ekleyip sayfayı yenilediğimde ise 404 hata sayfasına düşüyorum yani sorun tek bende değil bileşende var galiba sorun çünkü tek tek linklerin sonuna .html girmek eziyet ve zaman kaybı nasıl joomla standartında adres sonuna son ekle dediğimizde linkler .html olarak sistemde algılıyorsa mijosefdede aynısı olması lazım değilmi birde aklıma .htaccess dosya yapılandırma geldi standart kurulumdaki htaccess dosyasını farklı kaydet deyip içinde hiçbir değişiklik yapmadan başına . koyarak .htacess olarak kaydediyorum sonuç aynı link sonuna .html algılamıyor bir yerde eksik var anlamadım bu bileşeni kullanan varsa dediğimide anladıysa link sonuna nasıl .html getirebiliriz tek tek linkleri açıp sonuna .html yazmıcam onuda söylimhtaccess dosyasdını neden düzenlediniz onu anlayamadım. Varsayılan htaccess dosyası ve mijosoft ayarları ile istediğinizi yapabilirsiniz. htaccess değiştirdiğinizde ne yaptığınızı bilmediğimiz için ortaya çıkan şey hakkında da konuşmak kolay olmaz.

SEF URL demek adres sonunda html yazacak demek değil, arama motorları tarafından anlaşılıp yorumlanabilir url demek. Örneğin biz de Joomla Portalında sonda html olan bir yapı kullanmıyoruz, bu bizim tercihimiz. Üstelik bu durum Joomla!'nın varsayılan sef yapısında da seçilebilir bir durumdur, kısa şart değildir. Mijosoft bileşeninde de ayarları kendi istediğiniz şekilde nasıl yapılandırırsanız öyle sonuç alırsınız. Ancak istediğiniz gibi yapılandıramamışsınız demekki.

efsane86
25-11-2012, 18:18
istediğim şey linklerimi kısaltmak içerikteki linkleri yani yoksa menülerdeki kolay .
cvp için teşkkürler fakat mijosefi kullanmadan önce .html olarak linklerimi kısaltıyordum mijosefi kullanarak kısalatmak istediğimde olmuyor tek tek el ile tüm liklere girip sonuna .html olarak yazınca istediğim sonucu alıyorum ama link sayısı fazla madem panelde son ek bölümü var madem ben oraya .html olarak bir girdi yazıyorsam bu girdiyi algılayıp varolan ve yeni yaptığım linklerin sonuna .html getirmesi lazım joomla varsayılan sefi bunu yapıyor ama mijosefte tek tek uğraştırıyor beni bileşende bir sıkıntı var çözemedim ama sıkıntı var mijosefin kendi sitesindede durum aynı linklerin sonunda .html yok panelden genel ayarlarından .html girdiğimde niye algılamıyor sistem anlamıyorum bu arada htaccess dosyasının adını neden değiştirdiğimi sordunuz söylim panelde bakınca .htaccess dosyasında sorun var ibaresi gördüm bende o yüzden değiştirdim peki ben bu durumu nasıl düzeltebilirim yani panelden .html olarak eklediğim sonekleri nasıl diğer linklerde tek tek girip düzeltmeden yapabilirim acaba ?

efsane86
25-11-2012, 19:21
çok enterasan bir durum var şimdide acesefi indirip kurdum onda oldu sonuna .html olarak ekledi hiçbir ayar yapmadan sadece sonek bölümüne .html olarak girip yazdım menülerin sonuna ve içeriklerin sonuna .html olarak ibare geldi sorun mijosefte anlamış oldum

angelaus
25-11-2012, 20:04
http://i48.tinypic.com/259absx.jpg

resimde URL SUFFIX yazan yere .html yazıyor mu.??

efsane86
25-11-2012, 21:29
evet yazıyor yazdığı halde hatalar oluyor malesef ama acesefte hata olmuyor .html yazdığı halde enterasan ayrıca bileşeni kaldırıp tekrardan kurdum yine aynı hata .html olmuyor bileşenin kendisinde bir hata var ama nerede anlamadım 2 ayrı sitede denedim sonuç yine aynı standart joomlanın içindeki htacess dosyasının adını .htaccess olarak değiştirdiğimde acesefte standart ayarlarını yaptığımda sıkıntı yok ama mijosefte yaptığım zaman bir türlü olmuyor arkadaş nerede hata var bileşenin bulamadım bir türlü suffix yani son ek algılamıyor birtürlü acesef tıkır tıkır mijosef sıkıntı gelde çık işin içinden denisdullici den yardım beklemekten başka birşey yok

Akar
26-11-2012, 01:18
İlginç bir durum. Denis'e bir haber verelim.

denisdulici
26-11-2012, 01:30
Az önce kendim denedim ve çalışıyor. Fakat, baktığınız sayfalar eğer kategori ise eklenmez çünkü ikinci bir ayar daha var, "MijoSEF => Eklentiler => İçerik (Makale) => Add suffix to category" bunu Evet yapın, varsayılan Hayır olarak geliyor.

Bunları yaptıktan sonra tüm linkleri ve önbelleği silin.

efsane86
26-11-2012, 09:53
tamam teşkkürler şimdi oldu yalnız ufak bir yeri atlamışın cevap verirken denis herhalde dalgınlığına geldi ön bellek temizle dedinya iki tane var ön bellek temizleme bileşende ben sadece ön belleği temizle dediğimde hiçbirşey göremiyordum yanındaki temizle ve güncelle dediğimde menülerin sonunda nihayet .html gördüm eyvallah

denisdulici
26-11-2012, 10:02
Bileşende hiçbir sorun yok, denedim ve çalışıyor. Bahsi geçen 2 yeri değiştirmek yeterli.

AceSEF'te ikinci yeri değiştirmeye gerek yok çünkü onda o ayar çalışmıyor. MijoSEF sadece fork değil, bi ton hatalar düzeltilmiştir, özellikle 2.5 için.

efsane86
26-11-2012, 10:05
çok sağol denis eyvallah ya ben 2 gündür uğraşıyordum denemediğim yöntem kalmadı en sonunda dediğin gibi ön bellek sil dedin düzeldi ama 2 tane ön bellek var ikisinide silince olay çözüldü ve menülerin sonuna .html geldi olay baklavaya bağlandı :)

efsane86
26-11-2012, 20:12
Bileşende hiçbir sorun yok, denedim ve çalışıyor. Bahsi geçen 2 yeri değiştirmek yeterli.

AceSEF'te ikinci yeri değiştirmeye gerek yok çünkü onda o ayar çalışmıyor. MijoSEF sadece fork değil, bi ton hatalar düzeltilmiştir, özellikle 2.5 için.
birşey sorucam menü kısımlarındaki değişkliği nasıl yapıcaz şöyle izah edim şimdi ben örnek bir kategori

oluşturdum kategori adı haberler içeriğide yazı yazdım son dakika haberler diye sonra içeriği kategoriye

bağladım menüden link verdim ve menü adını şöyle yaptım haberi oku link olarak şöyle görünüyor

ana menülerde site.com/haberler/son-dakika-haberler.html siteden sonra kategori ondan sonra içerik

menüde asıl şu yazması lazım takma adda haberi-oku.html yani menünün adı ama

bende site.com/haberler/son-dakika-haberler.html şeklinde

yine eklentiler bölümündenmi yapıyoruz bu ayarı yapmak istediğim sadece ana menülerdeki takma

adlardaki isimler adres çubuğunda link şeklinde görünsün önce kategori sonra içerik görünmesin sadece

menüdeki takma ad görünsün joomlanın standartında menüden link verdiğimizde menünün takma adı

adres çubuğunda görünüyor ayarı nedir bunun söyleyebilirmisin lütfen

angelaus
26-11-2012, 20:16
ana ayar kısmındaseçebiliyosunamaeklentiler kısmındadaalias olayıvar

efsane86
26-11-2012, 22:27
bayadır karıştırıyorum ayarlardan en fazla bunu yapabildim oldu site.com/haberi-oku/son-dakika-haberler.html yani menünün takma adı ana menüdeki bir menüye mouse üzerine gelince adres çubuğunda görünen takma ismi görünüyor sonrasında ise içerik yani makaledeki uzantı ama tam olarak dediğimi yapmadım dediğin gibi her iki tarafta baktım ayarlarına şöyle yapamadım bir türlü yela
site.com/haberi-oku.html menü takma adı birtürlü menüden sonra getiremedim eklentiler bölümünden URL'ye kategoriyi ekle yi kapattım kapatınca urlye kategri adı gelmiyor onu çözdüm birde gerisini çözsem harika olacak aslında bu olsa direk : site.com/menü takma adı.html biraz çorba oldu :bozulmus:

efsane86
29-11-2012, 18:14
mijosefi satın dün satın aldım vip sürümünü etiket felan olayları güzel videolarınıda izledim herşey iyide bu bileşenin izinlerini nasıl süper admin dışındakilere kapatabilirim diğer bileşenlerde sağ üst köşede seçenekler menüsü çıkıyor bunda göremedim ve bulamadım doğal olarak sadece süper admin olarak bu bileşene erişimi ben yapmak istiyorum diğer kullanıcılar örnek administrator moderatör gibileri bu bileşeni admin panelde göremesin nasıl yapıcaz fikri olan varmı yardım bekliyorumda birazcık
bir adet resim yüklüyorum konuyu daha rahat anlatabilmek için şimdi mijosefte seçenekler menüsü çıkmıyor doğal olarak bende seçeneklerden izinler bölümüne girip administrator kullanıcı grubunun yetkisini almam gerekiyor bu bileşeni admin panelde göremesin diye ama bu seçenek olmadığı için mijosef izin ayarlarını yapamıyorum takıldım kaldım
1168