PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Programları hangi iş için kullanıyoruz?

kerimsarigul
08-01-2012, 17:27
Bu bölümde bilgisayarımıza Windows yükledikten sonra ihtiyaç duyduğumuz, olmazsa olmaz programlarımız hangileri ve hangi programları hangi iş için kullanıyoruz? Bu konuyu açmamdaki sebep; belki bizim farklı bir programla yaptığımız bir işi bir başkası başka bir programla yapıyordur ve bu sayede o programları da tanımış oluruz. Ayrıca belki de hiç kullanmadığımz, duymadığımız programların hangi iş için kullanılabileceğini de öğrenmiş oluruz. Önce ben başlayayım.
(Not: Sadece program isimleri vermek yerine yanına kısaca bir iki kelime ile ne işe yaradığını da açıklarsak daha faydalı olur.)

1. Camtasia Studio - Masaüstü kayıt işlemleri için kullanıyorum.
2. AutoRun Pro Enterprise II - Autorun CD Hazırlamak için kullanıyorum.
3. Total Commander - Dosya yönetimi işlemlerimde kullanıyorum.
4. USB Disc Security - USB bellekler için antivirüs programı.
5. AcdSee - Fotograf görüntüleme ve basit editleme işlemlerinde kullanıyorum.
6. Opera - internet explorere altarnatif olarak kullanıyorum. Özellikle pop3 mail yönetimi özelliğini çok seviyorum.
7. HprSnap - Ekran görüntüsü resmi çekmek için kullanıyorum.
8. Notepad++ - asp, php, css, html vb. kodlamalarda ve düzenlemelerde kullandığım metin editörü.
9. Internet Download Manager - İnternetten dosya indirme işlemleri için kullanıyorum.
10. Winamp - Müzik dinlemek için.
11. Adobe Master Collection CS5 - Photoshop, illustrator, Flash, DreamWeaver, Fireworks vb. Windowstan ve antivirüs kurulumundan sonra ilk kurduğum programlar.)
12. Corel X5 - Vektörel çizim işlemlerinde % 90 bu programı kullanıyorum, bazen Adobe illutrator'u da kullandığım oluyor.
13. CuteFTP - Web sitelerime dosya gönderme, dosyaları yönetme vb konularında bu programı kullanıyorum.
14. TeamViewer - Uzak masaüstü bağlantıları için kullanıyorum.
15. 7-Zip - Dosya sıkıştırma işlemleri ve özellikle de flash kartınıza virüs girip dosyalarınızı sakladığında gizli dosyaları görmek ve almak için kullanıyorum.
16. Kaspersky Internet Security - Antivirüs programı olarak bunu tercih ediyorum.
17. Windows7 FireWall Control - Windows 7 ile birlikte gelen güvenlik duvarına alternatif oalrak kullanıyorum. Özellikle bazı programların benden habersiz internete bağlanmalarını engellemek için)
18. MSN Messenger - online yazışmak için
19. ABBYY Lingvo X5 pro - Özellikle Türkçe Rusça, Rusça Türkçe sözlük ihtiyacım için bunu kullanıyorum. alanında şu an için tek ve en profosyonel sözlük programı.
20. ABBYY FineReader- Metin tarama işlemleri için kullanıyorum.
21. Advanced Find end replace - Toplu olarak bul değiştir işlemleri için kullanıyorum. Özellikle kod yazıyorsanız ve yüzlerce sayfa içerisindeki binlerce yerde kullandığınız bir kelimeyi değiştirmek istiyorsanız işinizi görecektir.
22. Advanced JPEG Compressor - REsimlerin kalitelerini çok bozmadan boyutlarını(mb) düşürmek için kullanıyorum.
23. Partition Magic - HDD bölme işlemlerinde kullanıyorum.
24. EasyRecovery Professional - Dosya kurtarma işlemlerinde kullanıyorum.
25. Photodex ProShow Producer - REsimlerden müzikli slayt, video vb oluşturmak için kullanıyorum.
26. CCleaner - Sistem temizleme ve outorun çalışan programları yönetmek için kullanıyorum.
27. Sony Sound Forge Pro - Ses kayıt ve sesler üzerinde işlemler yapmak için kullanıyorum.
28. µTorrent - Torrent dosyalarını indirmek için kullanıyorum.
29. UltraISO Premium Edition - Iso dosyaları oluşturmak ve açmak ve CD'ye yazmak için kullanıyorum.
30. WinDVDCreator - Basit video işleme, kesme, kopyalama yapıştırma, birleştirme işlemleri için kullanıyorum.
31. Adobe Premiere Pro - Gelişmiş video çalışmalarımda bunu kullanıyorum. Eğer videolarda efekt, ses işleme, görüntülerle oynamam gerekiyorsa bunu kullanıyorum.
32. djvu stduviewer - Adobe reader programın alternatif oalrak PDF, DjVu, XPS, JBIG2, WWF, TIFF vb. formatlarındaki dosyaları açmak için kullanıyorum. Özellikle bu aralar çok popüler olan DjVu uzantılı dosyaları, kitapları açmak için.
33. CDEX - Audio CD'leri MP3'e dönüştürmek için kullanıyorum.

Şu an bu programların tamamı bilgisayarımda yüklü ve benim olmazsa olmazlarım. Bunlar dışında irili ufaklı bir kaç program daha var ancak listeyi çok fazla uzatmayayım. Sizde bu kadar çok olmasa bile kullandığınız en az 5-10 programı yazarsanız seviniriz...

Ramazan SAKİN
09-01-2012, 00:57
Bilgilendirme için teşekkürler.

İlyas
09-01-2012, 01:38
bize birşey kalmamış :)

seri_ac
09-01-2012, 17:19
bu şekilde bir yazıda joomla için yapılmalı..

huseyincoban
09-02-2012, 23:37
. . .

Merhaba.

Microsoft Office siz bilgisayar mı olur! Özellikle Excel. :rolleyes:

. . .

kerimsarigul
10-02-2012, 07:51
. . .

Merhaba.

Microsoft Office siz bilgisayar mı olur! Özellikle Excel. :rolleyes:

. . . olmaz tabii ki:)

kuantum
17-06-2012, 13:57
Total video converter: Video format çevirmelerinde kullanıyorum.

Mpeg wizard: video dosyalarını kesme, birleştirme, ses yada yazı ekleme de kullanıyorum

Memories On Tv: Resimlere efekt ve yazı ekleyerek video oluşturmak için kullanıyorum.

photoscape: resim düzenleme amacıyla kullanıyorum.

smplayer: Video oynatma aracı. oynatamadığı format yok gbi.

daemonts tool: image dosyalarını çalıştırmak amacıyla kullanıyorum

nero 7 essential: cd/dvd yazımında kullanıyorum

format factory: format dönüşümlerinde kullanıyorum.

recover my files: kullandığım en iyi hard disk kurtarma programı