PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önsayfa makalesi yayınlandığında sitenin açılmaması

kristalweb
14-10-2012, 11:45
Merhaba arkadaşlar;

Joomla 1.5.26 da geliştirdiğim (2.5 e taşımaya çalışıyorum ama hata alıyorum) sitem sanırım hackleniyor. Sitenin yedeğini açıyorum yaklaşık 10 gün sonra tekrar hata veriyor.

Screenshot by Lightshot (http://prntscr.com/hetce) Chrome hatayı böyle gösteriyor.

Explorer ise "Internet Explorer web sayfasını görüntüleyemiyor" diye hata veriyor.

Makale yöneticisinden ön sayfada görününen makalenin "ön sayfa" işaretini kaldırdığımda sorun kalmıyor sitede. Normal açılıyor.

Ama herhagi bir makaleyi önsayfada göster dediğimde yine aynı sorun başlıyor.

Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum. (Sitenin tüm yazma yetkileri olması gerektiği gibi yapılıyor)

M.Enes AYDÜZ
14-10-2012, 15:30
Anasayfada görünen makaleyi farklı bir makaleyle değiştirmeyi denediniz mi?

Sanki o makalenin içinde karışık kodlar yüzünden site kısır döngüye giriyor gibi bir izlenim uyandı bende.

kristalweb
14-10-2012, 22:33
Çözüme yönelik ilginiz için teşekkürler Enes bey.

Sorunu çözdüm buradan paylaşayım:

Sorun makaleden kaynaklanıyor gibi görünse de sorun makale değil. Vienora Visitor Counter ve JV Counter adlı sayaçlar 30.000 gibi bir ziyaret kaydından sonra sistemsel problemler çıkartıyor. Sanıyorum kodlamasından dolayı (her ziyaretçi kaydını ayrı ayrı toplayıp ekrana yazdırmaya çalıştığından dolayı) hafızayı çok yoğun kullanmaya çalışıyorlar. Loglarda hafıza yetersiz gibi kayıtlar vardı. Bu bileşenlerin veritabanındaki ziyaret kayıtlarını sildikten sonra com_content normal olarak hizmet vermeye başladı.

Çok spesifik bir problem olduğundan burdan paylaşmak istedim.

Bu da bizi bir noktada kullandığımız modüller/bileşenler/pluginler hakkında tekrar değerlendirme yapmaya zorluyor.

Sanırım en kesin çözüm profesyonel firmaların ürünlerini kullanmak. Çünkü programın algoritması sağlam değilse büyük projeler yaparken sorunlar çıkabiliyor

sukruak
15-10-2012, 00:44
Normalde aslında eklenecek makalelerin kopyala yapıştır olarak eklenecek ise not defteri gibi bir program kullanarak eklenmesi daha sağlıklı oluyor.

Yeri gelmişken söylemek istedim.

M.Enes AYDÜZ
15-10-2012, 13:14
Çözüme yönelik ilginiz için teşekkürler Enes bey.

Sorunu çözdüm buradan paylaşayım:

Sorun makaleden kaynaklanıyor gibi görünse de sorun makale değil. Vienora Visitor Counter ve JV Counter adlı sayaçlar 30.000 gibi bir ziyaret kaydından sonra sistemsel problemler çıkartıyor. Sanıyorum kodlamasından dolayı (her ziyaretçi kaydını ayrı ayrı toplayıp ekrana yazdırmaya çalıştığından dolayı) hafızayı çok yoğun kullanmaya çalışıyorlar. Loglarda hafıza yetersiz gibi kayıtlar vardı. Bu bileşenlerin veritabanındaki ziyaret kayıtlarını sildikten sonra com_content normal olarak hizmet vermeye başladı.

Çok spesifik bir problem olduğundan burdan paylaşmak istedim.

Bu da bizi bir noktada kullandığımız modüller/bileşenler/pluginler hakkında tekrar değerlendirme yapmaya zorluyor.

Sanırım en kesin çözüm profesyonel firmaların ürünlerini kullanmak. Çünkü programın algoritması sağlam değilse büyük projeler yaparken sorunlar çıkabiliyor

Evet değindiğiniz konu çok önemli. Malesef henüz yeterli bilinç oluşmadığı için birçok joomla kullanıcısı, aktif olarak kullanmasa da ve ihtiyacı olmasa da bir sürü gereksiz modül, plugin yüklüyor.

Tabi birde eklentilerin güvenliği ve sisteme verdikleri zararlar var. Bunları da ancak tecrübe edenler paylaştıkça öğrenebiliyoruz