PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Kullanıcılar içerik eklerken çıkan gereksiz kısımları kaldırma!

Alaca
09-01-2012, 01:48
Resimde de gördüğünüz gibi kullanıcılar için olan içerik ekleme alanında çıkan "Rumuz", "Yazar Rumuzu", meta tagları vs gibi alanların görünmesini nasıl engelleyebiliriz. Sade bir görünüme kavuştursak daha kullanışlı olur diye düşünüyorum.

http://s1.directupload.net/images/120108/clrk3nyu.jpg

Akar
09-01-2012, 09:07
Bunların hiç biri gereksiz kabul edilemeyeceği için bunlara seçenek konmamış. Hatta Joomla 2.5'de bu alanda bazı düzenleme seçenekleri var, mesela yayınlama seçenekleri gibi. Ayar olmamasına karşın Joomla!'nın 1.5 serisine göre daha da geliştirilen MVC yapısı sayesinde bu kısımlar 1.6 serisinden itibaren düzenlenebilir hale geldi. İçerik düzenleme (ve yeni gönderim tabii) şablonu, components/com_sontent/views/form/tmpl altında yer alıyor. Buradaki edit.php dosyasını temanızın html/com_content/form/ altına kopyalayıp düzeneleme yapabilirsiniz. Dosyanın meta seçenekleri alan 125-142. satırları (1.7.3 sürümüne göre) şu şekilde:

<fieldset>
<legend><?php echo JText::_('COM_CONTENT_METADATA'); ?></legend>
<div class="formelm-area">
<?php echo $this->form->getLabel('metadesc'); ?>
<?php echo $this->form->getInput('metadesc'); ?>
</div>
<?php echo $this->form->getLabel('metakey'); ?>
<?php echo $this->form->getInput('metakey'); ?>
</div>

<input type="hidden" name="task" value="" />
<input type="hidden" name="return" value="<?php echo $this->return_page;?>" />
<?php if($this->params->get('enable_category', 0) == 1) :?>
<input type="hidden" name="jform[catid]" value="<?php echo $this->params->get('catid', 1);?>"/>
<?php endif;?>
<?php echo JHtml::_( 'form.token' ); ?>
</fieldset>Bu alanı gizlerseniz yeterli olur. Gizlemek için belirtilen alanı html yorum etiketi içine alın; yani <!-- içerisine --> alın. Daha açıkça, belirtilen alanın başına <!-- ekleyin, sonuna da --> ekleyin. Şöyle olsun:

<!--<fieldset>
<legend><?php echo JText::_('COM_CONTENT_METADATA'); ?></legend>
<?php echo $this->form->getLabel('metadesc'); ?>
<?php echo $this->form->getInput('metadesc'); ?>
</div>
<?php echo $this->form->getLabel('metakey'); ?>
<?php echo $this->form->getInput('metakey'); ?>
</div>

<input type="hidden" name="task" value="" />
<input type="hidden" name="return" value="<?php echo $this->return_page;?>" />
<?php if($this->params->get('enable_category', 0) == 1) :?>
<input type="hidden" name="jform[catid]" value="<?php echo $this->params->get('catid', 1);?>"/>
<?php endif;?>
<?php echo JHtml::_( 'form.token' ); ?>
</fieldset>-->
Bu düzenleme, üyenin erişim seviyesine bakmaksızın ilgili alanı ön yüz düzenleme şablonundan kaldırır. Daha ileri seviye düzenlemeler için bu konu zaten hazırlayacağım anlatımlar listesinde de yer alıyor.

Alaca
09-01-2012, 09:22
Teşekkürler. Şimdilik yeterli bu.

kerimsarigul
09-01-2012, 17:14
Joomla ile ilgili bir sayısızca istek görmüştüm ama bunun gibisini görmemiştim. Hatta soruyu okuduğumda da kendi kendime düşündüm, iyi bir soru ancak nasıl çözülebilir acaba diye. İlk aklıma gelen kodlarla oynamak oldu. Yukarıda arkadaş da kodlarla ne şekilde düzenlenebileceğini gayet güzel açıklamış.
Joomla kullanıcıları tarafından yöneltilen bu tip sorunalr ilk etapta kodlarla çözülüyor daha sonraki ise isteklerin yoğunluğuna ve düzenlenebilirliğine göre yeni versiyonlarda Joomla'ya eklenebiliyor. Umarım bu özellik de daha sonraki versiyonlarda admin panelinden yönetilebilir duruma gelir.

Alaca
09-01-2012, 23:01
Yalnız localhostta şöyle bir sorun var, içerik yazıp gönder tuşuna basıldığında herhangi bir gönderme olmuyor. Sayfa olduğu gibi duruyor. Bu da değerlendirilirse iyi olur. Ben şimdilik eski düzene geçtim.

Alaca
25-06-2012, 23:57
Hocam üyeler içerik eklerken "Rumuz" kısmına kendi rumuzlarını girmeleri gerektiğini zannedip oralara rumuzlarını yazıyorlar. Dolayısıyla adres satırında siteadresi.com/rumuz.html şeklinde link görünüyor. Üyeler içerik eklerken bu rumuz kısmını gizleme imkanı yok mudur?

sakarya06
26-06-2012, 02:11
Rumuz kısmını gizlemek demek makale başlığını gizlemek demeytir dolayısıyla böyle birşey olmaz. Siz üylere önemli bir not olarak rumuz kısmını boş bırakmalarını söyleyin. Bir iki ufak karekter sorunu dışında çok daha anlamlı olur. Jommla knedisi başlığa göre doldurur orayı. Uymayanları yarın hatta iyi bir seo ve indexleme için kendiniz elle düzeltin o kısmları