PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla 3 & PHP 5.3.1 sorunu...

VSaBaH
18-11-2012, 14:38
Merhaba arkadaşlar,

Joomla 3 PHP 5.3.1 istiyormuş. Bunu sunucumuzla görüştük PHP 5.3.1 kurulursa eski Joomla sürümleri sorun çıkarıyormuş. Böyle bir şey olabilir mi? Biz eski sürümleri kullanamayacak mıyız yeni PHP sürümüne yükseltirsek?

mmcn
18-11-2012, 15:30
ben de dün 3.0.1 kuracaktım ama php sürümü yüzünden vazgeçmek zorunda kaldım. 2.5.8 kuracam artık

VSaBaH
18-11-2012, 15:39
Sunucudan rica ettim güncellemelerini ama bu cevabı verdiler. Şayet php sürümünü güncellerlerse eski joomla ve wordpress sürümleri çalışmıyormuş. Onun gerçeklik payı var mı onu öğrenmek istiyorum.

mmcn
18-11-2012, 15:46
Sunucudan rica ettim güncellemelerini ama bu cevabı verdiler. Şayet php sürümünü güncellerlerse eski joomla ve wordpress sürümleri çalışmıyormuş. Onun gerçeklik payı var mı onu öğrenmek istiyorum.
o konuda bilgim yok uzman arkadaşlar mesajını gördüklerinde mutlaka cevap vereceklerdir.

Ümit
18-11-2012, 17:14
Technical Requirements (http://www.joomla.org/technical-requirements.html)

Yukarıdaki sayfaya göz atarsanız, Joomla 1.6, 1.7, 2.5 sürümleri için önerilen php sürümünün 5.3+ olarak belirtilmiş olduğunu görebilirsiniz. (1.5.15 sürümü de PHP 5.3 ile uyumludur) Joomla 3 için ise en düşük php sürümü 5.3.1 olmalıdır.

Buradaki olay sadece PHP sürümü ile ilgili değil. Joomla 3 sürümünün diğer ihtiyaç duyduğu gereksinimlerdir. Bu gereksinimlerde daha önceki Joomla sürümleri için uygun olmadığından sorun çıkarmaktadır.

Joomla 3 sürümü şu hali ile son kullanıcı için yayınlanmamış olduğundan zaten kullanmanın da pek bir mantığı yok gibi. Kullanmak isterseniz de diğer sürümlere göre değil 3 sürümüne göre yapılandırılmış yeni bir yer bulmalısınız.

Akar
18-11-2012, 17:16
Eski Joomla sürümleri değil ama o eski Joomla üzerinde kurulu bazı eklentiler sorun çıkartabilir. O da aslında genelde sorun değildir ama sunucuların ekserisinde hata görüntüleme açık olduğundan ekrana hata satırları gelir. Joomla 2.5 ve önceki Joomla sürümlerinde kullanılan eklentilerde, PHP 5.3 sürümde dışlanmış bazı fonksiyonlar kullanılmış ise bunlar hata satırı ya da kullanılamayan özellik olarak karşımıza gelebilir. Dolayısıyla sunucu yöneticilerinin bunu aşacak çalışma yapması gerekiyor ki sunucularını PHP 5.3'e ykselttiklerinde çıkacak olası hataların önüne geçsinler. Yoksa sorun Joomla sürümleriyle ilgili değil. Joomla 2.5 ve hatta Joomla 1.5 de (1.5.13'den bu yana) PHP 5.3 ile uyumu şekilde çalışır.

VSaBaH
18-11-2012, 17:41
Cevaplarınız için teşekkürler değerli üstâdlar. Demek ki henüz Joomla 3 için erken. Biraz bekleyelim mutlaka bi çözüm bulacaklardır :)