PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CMS - Domain Kullanimi

Seyfullah
21-11-2012, 00:28
Merhaba arkadaslar,

"cms" kelimesini iceren bir domaini almada bir sakinca var mi acaba?

Böyle bir domain ile bir kac ay icerisinde, insaAllah, bir site acmayi düsünüyorum.

Bilgi edinmek icin size danismak istedim.

Alaca
21-11-2012, 00:48
Önceden öyle bir domain üzerinde aktif idi sitemiz zaten. Sorun olmayacaktır, kullanırsınız.

mehmettan
21-11-2012, 15:19
(Content-Managament-System ) İçerik Yönetim Sistemi Yani cms isminin kullanımı kimsenin tek elinde değildir ve elbetteki kullanabilirsiniz.

Urfalı kebap gibi düşünün urfalı kebap firması kimin olursa olsun özel isim olmadığı sürece kimse hak talep edemez. örneğin süleyman oruç urfalı kebap diye bir mail alsanız o zaman bir sıkıntı doğabilir. Umarım anlatabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

Ümit
21-11-2012, 21:36
Cms 'ye ek olarak hali hazırda kullanılan ve isim hakkı alınmış isimleri kullanmadığınız sürece bir sıkıntı olmaz. Mesela, Joomlacms 'yi alsanız ve joomla üzerine bir site kursanız;
Joomla ücretsiz dağıtılmasına rağmen siteye joomla.org ile ilginiz olmadığına dair yazı koymanızı istiyor. Şu an isimlerini hatırlayamadığım (whcms 'yi hatırladım) birçok cms sistemi yapımcıları ise kesinlikle isimlerinin alan adlarında kullanılmasını istemiyor.

Bugün alsanacms.com sitesini açtınız diyelim. 2-3 ay sonra birisi "alsana cms" marka hakkını alır ve sizi zor durumda bırakmak isterse önüne geçemezsiniz.

CMS 'ye ek olarak kullanmak istediğiniz ismin marka hakkı olup olmadığını soruşturarak (Alan adının kullanılmaya başlama süresi ile marka tescil süresi arasındaki fark, bazı durumlarda alan adı kullanıcısını korumaktadır.) başlamadan kendinize bir önlem alabilirsiniz. (Mesela, mavi markası birçok sektör için sorun teşkil etmektedir. Mavi Jeans işi olmasa bile markasını korumak için birçok sınıf için marka tescili yaptırmıştır.)

T.C. Türk Patent Enstitüsü (http://www.tpe.gov.tr/portal/default.jsp)

Wordpress bu konu da tutucu olmayan ve marka hakkı ihlali diye tutturmayan ender cms sistemlerinden biridir.

Kısaca, sorun olur veya olmayabilir demek yanlış olur.

Seyfullah
27-11-2012, 16:49
Bilgilendirmeler icin tesekkürler.