PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sitem Çok yavaşladı

memur201
10-12-2012, 17:32
Arkadaşlar sitemiz bugün itibari ile acayip derece yavaşladı.

Hafta sonu iyiydi. Ama bugün sabahten itibaren çok yavaş.

Bakabilir misiniz acaba nedendir?
http://www.sivashekimevi.gov.tr/

Şerafettin
10-12-2012, 18:48
WebPagetest Test Details - Dulles : www.sivashekimevi.gov.tr - 12/10/12 15:47:31 (http://www.webpagetest.org/result/121210_83_H1E/1/details/)
bu adreste sitenizin açılış hız testi mecvut. buradan nelerin ne kadar sürede açıldığına bakabilir ona göre ayarlama yapabilirsiniz

memur201
10-12-2012, 22:46
Üstad güzelmiş. Anladığım kadarı ile resimler biraz yavaşlatıyor siteyi. Lakin bu yavaşlama bugün oldu. Bu son günlerde de çok bi şey eklemedim. Nasıl hızlandırırız siteyi.

nizamgl
11-12-2012, 13:13
Üstad güzelmiş. Anladığım kadarı ile resimler biraz yavaşlatıyor siteyi. Lakin bu yavaşlama bugün oldu. Bu son günlerde de çok bi şey eklemedim. Nasıl hızlandırırız siteyi.
BİRİM SORUMLUSU
burdaki resim aslında büyük sen editörden küçültmüşsün aynı şekilde altta 3 tane modül var onlardaki resimler de aynı şekilde o resimleri resim düzenleme programı (Photoshop ya da The GIMP ve ya bi başka program) ile istediğin boyuta küçült o şekilde kullan
BİRİM SORUMLUSU
burdaki resim 400x600 ebatlarında ve 334 kb
resim düzenleme programı ile 191x250 ebatına (sitede kullandığın ebatlar) küçültürsen 68 kb olur
editörden küçültmek sadece görünümü küçültür sahte bir küçülmedir yani

memur201
11-12-2012, 15:03
Tamam üstadım onu hemen yaparım. Hostçumla görüştüm şöyle demiş o da:

"Web siteniz kendi dosyaları dışında dışarıdan veri çekmektedir.
Dışarıdan çektirdiğiniz veri geç cevap verdiğinden sitenizde geç yayınlanmaktadır.Sitenizden bu içeriği kaldırarak problemi çözebilirsiniz."

mehmettan
11-12-2012, 17:58
hocam sitenize ekleyeceğiniz resmin ebadından çok önemli olan dpi değeridir. internette yayınlamak için sitenizin dpi değerini 72dpi düşürün ve kaydederken quality değerini low olarak işaretleyin. Bu iki işlem sorununuzu çözecektir. eğer yayınlamak istediğiniz resim örneğin tam sayfada yayınlayacaksınız 900 px X 900 px ebatları gibi çok büyük yayınlayacağınız resimlerin değerini 32 dpi e kadar düşürebilirsiniz.

iyi forumlar dilerim

MuratKONDAK
11-12-2012, 20:15
hocam 72 dpi nasıl kaydebiliriz photoshopta, ben save for web diyerek low kalite kaydediyorum resim kalitesi biraz düşüyor ama sitemi hızlandırdı başka bir yöntem varsa daha kolay onu yapalım

memur201
11-12-2012, 21:48
Resimlerin bu kadar yavaşlatacağını çok düşünmüyorum ya. o resimler ne zamandır var ama hiç yavaş değildi. sson günlerde ne oldu ise oldu anladım?

Ümit
11-12-2012, 22:01
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights#url=http_3A_2F_2Fwww.sivashekimevi.gov.tr _2F&mobile=false&rule=OptimizeImages

Ziyaretçi sayacını kaldırın.
"Resmi Sitelerin Kısayol Linkleri" altında yer alan resimler için css sprite (resimleri birleştirerek daha hızlı açılmasını sağlar) özelliğini kullanın. (Google'da "css sprite" ve "css sprite generator" olarak arama yapabilirsiniz.)
RokGZipper - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/performance/site-performance/10120) eklentisi ile css ve javascript dosyalarınızı bir araya toplayın.

Sitenize içerik ekledikçe sunucunun size verdiği limitler/sunucu yükü (diğer siteler) dahilinde yavaşlama olma olasılığı yükselecektir.

memur201
11-12-2012, 22:05
Ümit hocam bende dediğinizi yapmak isterdim. yani o linkleri toplu şekilde yapmayı çok isterim. ama dediğinizi yapabilecek miyim? sanmam. vaktiniz varsa siz bunu yapabilir misiniz?

Ümit
11-12-2012, 22:18
İmkanınız ve zamanınız varsa;

Joomla yedek alma ve geri yükleme konularını inceleyin.
site:joomla.gen.tr - Google'da Ara (http://www.google.com.tr/search?q=site%3Ajoomla.gen.tr&oq=site%3Ajoomla.gen.tr&sugexp=chrome,mod=12&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=tr&tbo=d&sclient=psy-ab&q=site:joomla.gen.tr+joomla+yedek&oq=site:joomla.gen.tr+joomla+yedek&gs_l=serp.3...1952.7188.0.7523.13.13.0.0.0.1.297.2 413.0j9j4.13.0...0.0...1c.1.qIb4QxPwB6Q&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=cd04dc37bd3e28ba&bpcl=39650382&biw=1440&bih=775)

Yedek alma ve geri yükleme işlemlerini inceledikten sonra, alan adınıza ait bir alt alan adı oluşturarak, bu işlemi yapabileceğinizi kendinize kanıtlayın!

Daha sonra, yapabilmek için uğraşın.

Beni sakın yanlış anlamayın. Bende bu şekilde öğreniyorum. Bunları yapmazsanız, direk oldu bitti olursa o zaman işiniz daha zor.

memur201
11-12-2012, 22:23
Üstadım burası resmi bir site artık fazla risk almak istemem. vaktiniz varsa bakarsanız sevinirim.

mehmettan
14-12-2012, 05:06
hocam 72 dpi nasıl kaydebiliriz photoshopta, ben save for web diyerek low kalite kaydediyorum resim kalitesi biraz düşüyor ama sitemi hızlandırdı başka bir yöntem varsa daha kolay onu yapalım

Hocam resmi photoshop la açtığınızda image - image size kısmından yada alt+ctrl+I kısayolu ile girdiğiniz menüde resolution kısmına 72 değerini verirseniz dpi 72 dpi olur eğer resmi galeride kullanıp tıklandığında büyüyecekse resimleri 2 ayrı özellikte kaydedin. sayfada görüntüleceğiniz resmi düşük çözünürürlükte tıklandığında görüntülenecek resmi orta çözünürürlükte ftpnize yükleyin. Bu şekilde sayfa görüntüleme hızınızı artırmış olursunuz.

iyi forumlar.

memur201
14-12-2012, 12:30
Ben yavaşlamanın nedenini buldum. Hava durumu modülü vardı. Kaldırdım şıkır şıkır çalışıyor site.

bolluk
21-12-2012, 00:55
Ben yavaşlamanın nedenini buldum. Hava durumu modülü vardı. Kaldırdım şıkır şıkır çalışıyor site.

Merhaba memur201;

Yaptığınız işlem doğru bir işlem. Önce sizi tebrik ederim.
Sitenin anasayfasında görünen unsurlardan bazıları; Hava Durumu , Döviz Kurları gibi eklentiler başka sitelerden veri çektikleri için,
açılış hızları, bağlantılı oldukları siteye göre farklılıklar göstermektedir. Buna başka sitelere yüklenen fotoğraf ve videolar da dahildir.

Böyle bir eklentiyi mutlaka kullanmanız gerekirse. Anasayfada değil de, başka bir menü başlığı altında sadece o eklentiye ait yeni bir
sayfada yer verebilirsiniz.

Böylece sayfanız ilk açılışta yavaşlamaz. Kim hava durumunu öğrenmek isterse o menüye tıklar ve sayfanın gelmesini de bekler.
Diğer kullanıcılar da bu durumdan etkilenmemiş olurlar.

Saygılar.

memur201
21-12-2012, 10:28
eyvallah kardeşim.

millisite.net
24-12-2012, 22:15
Kardeş sitende mümkün olduğunca dışarıya yönelmeyeceksin. Bu bir kuraldır. Web siteleri de devlet gibidir. Dışa bağımlı olursa ileleyemez... ;)