PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla Açtığımız Sayfaları Nereye Ne Şekilde Kayıt Ediyor ?

hugeboss
10-12-2012, 23:53
Merhabalar Arkadaşlar.

Bunu hep merak etmişimdir ama bi türlü nette cevabını bulamadım. mesela basit şekilde anlatmak gerekir ise, düz html ile yaptığımız siteler ayrı ayrı sayfalardan oluşurdu ör: joomla.gen.tr = index.html, joomla.gen.tr/joomla-nedir.html = joomla-nedir.html <<< işte burda ki alt sayfa olan joomla-nedir.html sayfasına her türlü müdehale edebiliyoruz varsayalım ki bu joomla bir site ve ben burda sitemin alt sayfası olan joomla-nedir.html sayfasının kaynak koduna bir kod eklemek istiyorum işte bu sayfa nerde :) zor bi soru farkındayım, şimdiden teşekkür ederim :)

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

angelaus
11-12-2012, 02:10
zor değil.

joomlada hiçbirşey dosya olarak kaydedilmez. herşey veritabanındadır.

misal joomla-nedir.html aslında index.php?component=com_content&view=article&id=1
kodu ile çağrılır.

bu kod com_content bileşeni ( makale bileşeni) article ( son makale görünümü) görünümünü çağırır ve content tablosından 1 nolu makalenin içeriğini çekip gösterir. joomla-nedir.html yapan ise seo bileşenidir. o ayrı konu.

hugeboss
11-12-2012, 02:16
zor değil.

joomlada hiçbirşey dosya olarak kaydedilmez. herşey veritabanındadır.

misal joomla-nedir.html aslında index.php?component=com_content&view=article&id=1
kodu ile çağrılır.

bu kod com_content bileşeni ( makale bileşeni) article ( son makale görünümü) görünümünü çağırır ve content tablosından 1 nolu makalenin içeriğini çekip gösterir. joomla-nedir.html yapan ise seo bileşenidir. o ayrı konu.

angelaus hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim :) konuyu açtıktan sonra sizin gibi bilgili bi arkadaşla oturup konuştuk oda sizin anlattığınız gibi anlattı. O zaman bu mantıkla düşünürsek veri tabanında makalemizin kayıtlı olduğu tabloya eklediğim kodlar o sayfada çalışırmı acaba ?

angelaus
11-12-2012, 02:31
evet mantıken çalışmalı ( eğer içeriği alıp bir süzgüden geçiren bir plugin yoksa ( image zoom, popup gibi pluginler misal)

M.Enes AYDÜZ
11-12-2012, 20:14
Veritabanı tablosundan değil, joomla editöründen ekleme yaptığınızda çalışacaktır. Editörden yapılan değişiklikler zaten veritabanı tablosuna yazılmaktadır.

Ümit
11-12-2012, 22:11
Veritabanı tablosundan değil, joomla editöründen ekleme yaptığınızda çalışacaktır. Editörden yapılan değişiklikler zaten veritabanı tablosuna yazılmaktadır.

Konuyu okudum ama amacın ne olduğunu anlayamadım. Enes'e katılmakla beraber, statik ve dinamik site kavramını bozacak bir soru olduğunu düşünüyorum. Özellikle joomla için...

Neden neye ihtiyaç duyuyorsunuz ki, dinamik bir yapıyı statik yapı olarak kullanmak istiyorsunuz?