PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla 'da RSS Kullanımı ?

hugeboss
13-12-2012, 06:18
Merhabalar Arkadaşlar.

Joomla sitelerime RSS bağlantıları oluşturmak istiyorum. Açıkcası RSS in mantığını tam olarak çözebilmiş değilim helede joomlada hiç anlıyamadım. Amacım oluşturduğum RSS bağlantılarını ping sitelerine vermek ve eklediğim içeriklerin otomatik pinglenmesini sağlamak.

Joomla 'da RSS nasıl oluşturulur nasıl kullanılır tam olarak sorunum budur :) RSS çok bilindik birşey olduğundan dolayı yardım geleceğine eminim :)

Şimdiden Teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Ümit
13-12-2012, 21:44
Akar aşağıdaki konu içinde yeterli bir açıklama yapmış. Okumanızı öneririm.

http://forum.joomla.gen.tr/genel-konular/1123-joomla-2-5-rss-feed-ozelligi.html

hugeboss
14-12-2012, 04:46
Ümit hocam o konuyu daha önce okumuştum, orada By_YoLcu nickli arkadaş ile aynı sorunu yaşıyorum sitemdeki tüm içerikleri tek bir rss başlığı altında toplamak istiyorum bende. akar hocamın yazdıklarını okudum ve yapmaya çalışıyorum şu şekilde; bütün içeriklerimi seçilmiş içerik haline getirdim fakat bu seçilmiş içeriklerim iki ayrı menü halinde akar hocam orda seçilmiş içeriklerinizi oluşturduğunuz menüden rss bağlantısını alın demiş fakat benim içerikleirm iki farklı menüde bulunmakta :( bunun için ne yapmak lazım acaba ?

hugeboss
14-12-2012, 05:52
Sanırım sorunun en büyük kısmını çözdüm. Bütün menü ve kategorileri tek RSS bağlantısı altında topladım sadece bu RSS bağlantısını bir modül olarak göstermek kaldı şimdi onun ile uğraşıyorum.

Şu ana kadar yaptıklarımı kısaca Özet geçeyim benim gibi sorun yaşayan arkadaşlara yol gösterici bir yazı olmuş olur şöyle ki ;
İlk önce bütün makalelerimi seçilmiş içerik haline getirdim. Daha sonra bir menü oluşturdum ve bu menünün türünü öne çıkan makaleler olarak ayarladım, kategori seçiniz kısmından tüm kategorileri seçtim (bende iki adet kategori mevcuttu). Daha sonra modül alanından yeni bir modül oluşturdum ve bu modülün türünü menü olarak ayarlayıp uygun bir pozisyonda yayınladım ve bütün makalelerim tek bir RSS Başlığı altına toplanmış oldu fakat burda bir sorun yaşadım çözmem biraz zaman aldı. Sorun şuydu bende iki adet kategori vardı ve bu iki ayrı kategori iki ayrı menüye bağlıydı. kategorilerim blog ve uncategorised kategorileriydi, sayfa kaynağından "/rss-menu.feed?type=rss" bağlantısına tıklayıp RSS kaynağını görüntülediğimde sadece uncategorised kategorisindeki içeriklerin RSS 'ini tuttuğunu gördüm ama ben en son blog kategorisine içerik eklemişdim. Blog kategorisine yeni bir içerik ekledim fakat oda ilk rss sıralamasında çıkmadı, yönetim panelinden kategori kısmına girdim ve orada ki sıralama kısmında uncategorised kategorisinin üstte olduğunu gördüm blog kategorisini üste alıp RSS kaynağını yenilediğim de bu seferde blog ile ilgili içeriklerin RSS inin olduğunu gördüm ve sıralamadan kaynaklı bir sorun olduğunu anladım. Kategori kısmının sağ üstünde ki seçenekler kısmından ayarları inceledim ve orda paylaşım seçenekleri sekmesinde Kategori Sırası diye birşey olduğunu gördüm, orada ki ayarı sıralama yok olarak ayarladım ve tekrardan RSS kaynağına baktım ve RSS sıralamasının en yeni hangisi ise onu üstte gösterdiğini gördüm. Bu şekilde sorunu çözmüş olduk sanırım :)

----------------

Tek sorun olarak şu kaldı ; RSS kaynağında 9 adet RSS bağlantısını gösteriyor bunun sayısını nerden ayarlıyabilrim acaba ? ve bu RSS ile ilgili başka yapılcak ayar varmı acaba ?

Şimdiden teşekkürler..