PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla Eklentileri Hakkında

hayalcy
19-12-2012, 00:41
Arkadaşlar, bakıyorum da bir çok Joomla eklentisi hep yabancı dilde; alsak alamıyoruz, yapsak yapamıyoruz. Bu işte , ya biz geri kaldık ya da bu işe elini atıp cesaret edecek birileri yok. Neden bir Türk firması ya da yazılımcı grubu böyle bir işe kalkışmıyor? Hep merak etmişimdir. Yok, var da biz mi bilmiyoruz, anlamadım gitti? Öyle ki çeviri işinde de zayıfız. Örnek olarak CB'yi alalım: Son olarak ona GroupJive katıldı ve builderle yola devam ediyor. Şöyle bir dil çevirilerine baktım:Standart ing,Frs,Rus,Spain liste uzayıp gidiyor. Aslında hep standart ülkeler diyebiliriz.Türkçenin T'si bile o listede yok.

Bu Türkçe dil çevirisi zor bir olay mı? Google de, forumlarda araştırdım ama istediğim bilgilere ulaşamadım. Türkçe dil çevirim için neler gerekli, nasıl yapılıyor? Hayır, yapamasam da merak ettim ? Ben, sabaha kadar uyuyamam.

Şerafettin
19-12-2012, 00:46
Eklentilerin dil çevirisini kendinizde yapabilrisiniz. Tabi yabancı diliniz varsa eğer oda yoksa "Google Translate" sayesinde istediğiniz eklentiyi istediğiniz dile çevire bilirsiniz. Yapmanız gereken çevirini yapmak istediğiniz eklentinin dil dosyası üzerinde oynamak.
Evet size katılıyorum keşke bir türk firması olsa bu eklentileri çıkartan bizde rahatlasak.

angelaus
19-12-2012, 01:18
"bu eklentiler" dediğiniz 10binin üzerinde eklenti sizce bu mümkün mü ??

angelaus
19-12-2012, 01:18
"bu eklentiler" dediğiniz 10binin üzerinde eklenti sizce bu mümkün mü ??

kadir mert
19-12-2012, 13:08
Ayrıca benim bilidğim bir Türk firması var JoomAce Kurumsal Web Sayfası (http://joomace.com.tr/) dahada vardır belki ama ben bilmiyorumdur. Gayette güzel işler yapıyorlar

hayalcy
27-12-2012, 00:29
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Çeviri konusunda bir sıkıntım yok çünkü inat ettim ve çözdüm olayı:) Bu eklentiler olayına gelince söylemiş olduğunuz işletmenin adını daha yeni duydum. Ya biz araştırıp bulamıyoruz ya da bu işletme sahibi arkadaşların yaptığı işler göze batmıyor,reklam v.s... Sonuçta bir genelleme yapmıştım ben. Demek istediğim şu: Onbinin üzerinde eklentilerden bana en popüler kaç tane sayabilirsin? Eklenti yapmak bir şey değil ki, önüne gelen firma eklenti çıkarabilir. Ama önemli olan bir bütün inşaa etmek geliştirilebilir, devamı olan bir eklenti sürebilmek piyasaya? Daha da vardır ama üreten değil pazarlayan bilmem anlatabildim mi?

mimicom
27-12-2012, 00:37
Sevgili kardeşim hayalci bizim joomlada bu işin piri olanlar zaten yıllarca dil çevirilerini yapıyorlar ve bunu da burada paylaşıyorlar. Bu forumun lider kordosunun çevirdiği onlarca modül var. bu konuda sıkıntı yok.
Sonra bir kullanıcı bir modülü kendine lazım ise onu çevirisini hemen yapıyor ve kullanıyor.
Onunuiçin özel bir kuruma gerek yok. Zaten yapanlarda para için yapmıyorlar.
Ama gerçekten bileşen için konşuyorsan tamamen haklısın. onun içinde ayrıca konuşmak lazım.