PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : her site için baştan ayar mı

jumlex
26-12-2012, 16:33
Merhabalar,

Ben yeni Joomlacıyım. xampp'ı ve sonra Joomla 3.x'i kurdum. Sonra da bir Eğitim
Seti indirip baştan sona izledim. Fakat aklıma takılan bi şey oldu. İlk kurulumda
YAPILANDIRMA AYARLARI'nı falan yaptıktan ve SITE'yi de açtıktan sonra, bi ton ayarlamalar devam ediyor. Örneğin MENU ayarlamaları, MAKALE ayarlamaları.

> SORUM ŞU (İKİ tane!):
Bu MENU, MAKALE gibi ayarlamaları, her site yapışımızda, BAŞTAN MI AYARLAYACAĞIZ? Yani yeni bir site yapmaya kalktığımızda bütün ayarlamalar sıfırlanıyor mu?

> Yoksa TÜM AYARLAMALAR kaydediliyor mu? Yani ikinci site yapmaya başladığımızda ayarları kullanabiliyor muyuz?

Yardımcı olursanız memnun olacağım.

HERKESE ÇALIŞMALARINDA KOLAYLIKLAR DİLERİM

angelaus
26-12-2012, 17:41
site yedeğini akabee ile alır
yeni siteniz akabee den kurar ve makale vs şeylerin içini yeni kurduğunuz yerde boşaltırsanız olur

mimicom
26-12-2012, 23:48
Yaptığınız bir sitenin veritabanını ve içeriğini yedek alır, kuracağınız yeni siteye atarsınız. aynı aylarla devam edersiniz.
Yoksa her bir site için yeniden ayarlamalar gerektirir.
Zaten kuracağınız yeni bir site için de farklı ayarlamalar gerekebilir. Bu gayet normal bir durum
Joomla'nın tek düze bir yapılanma ile gelmesi zaten hoş olmazdı. Çok geniş bir menü ve içerik yapılandırması var ki bu da yapılacak işin cinsine göre farkı yapılanmalar ile oldukça zengin görselliklere fırsat tanıyor.
Siz belki kolay ve hızlı bir şeyler istiyor veya düşünüyorsunuz. ama joomla kişiye özelden ziyade tüm kullanıcıların farklı versiyonlarda site kuracakları düşüncesi ile hareket eder.
Yani bir emlak sitesi ile haber sitesinin menü yapısı farklı olmalıdır. Birinde ekleyenin adı olmayabilir ama diğerinde mecburi olabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün.
Zaten joomlada bu tür ayarlamalar çok kısa sürede gerçekleşiyor ve yeri geldikçe yapılıyor. Bu da işinize anlam katıyor. Bu kadar da olacak tabiki. Zahmetsiz börek olmaz.

jumlex
27-12-2012, 12:38
Merhabalar;

Sayın angelaus ve Sayın mimicom, yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Sayın mimicom, söyledikleriniz pek tabi ki doğru ve tam tersi de pek tabi ki doğru!
Yani çok özel, karizmatik bir site için ayarların da ona göre olması gerekir tabi ki.
Ama ortak yönleri fazla olan, deyim yerindeyse 'bir seri site' yapılacaksa, her
seferinde aynı ayarların baştan yapılması, artık KÜLFET halini alır takdir edersiniz..

Ben işin bu kısmını düşünerek soru hazırlamıştım. Sizin söyledikleriniz de tabi ki
çok doğru. Ben de yaptığım işin ÖZGÜN olmasını isteyenlerdenim. Ben başkasını
taklit edeceğime, başkası beni taklit etsin. (Lafın gelişi... Ama taklitçiler çok... :)

Ayrıca...

Yapılan ayarların saklanıp saklanmadığı ile ilgili olarak da herhangi bir bilgiye
rastlamadım. Saklanıyorsa bu nasıl yapılıyor, bunu da öğrenmek amacıyla sorumu
sormuştum. Belki de bakılması gereken yerlere bakmadım. Ama işin kötü tarafı,
daha doğrusu, bir işin acemiliğinin kötü tarafı, nereye bakılması gerektiğini de
bilmiyor olmak! İşte o zaman, işi bir bilene sormak gerekiyor.

Verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Çok teşekkür ederim.

Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

angelaus
27-12-2012, 15:04
ayarlar ilgili kısmın veri tabanında saklanır. her menü öğesi , her modül, her makele , her vs için ilgili veritabını satırında ayrı ayrı saklanır

jumlex
27-12-2012, 17:00
Merhabalar Sayın angelaus ;

yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben hala dokumanlar ve eğitim setleri ile
boğuştuğumdan henüz pratiğe geçemedim. En çok iki gün içinde joomla
pratiğime başlayacağm.

Boğuşmaktan kastettiğimse, diğer anguslar :)
ActionScript 3.0, Flex, XML, CSS, PHP ve hatta Dreamwear, Fireworks...

Bu aralar fazla SLICE ' landım :)

Bu çalkantılı sulara açıldığımda başıma gelecekleri tahmin ediyordum ama,
KARA'yı görme olasılığının, OLASILIK MODU'nda kalıp, GÖRÜNME
MODU'na geçmesinin çok uzun süreceğini tahmin etmemiştim. Yine de kürek
çekmeğe, boğuşmaya devam...

Umudun tükendiği zamanlarda, sizin gibi İNSAN ' ların bir anda su yüzeyine
çıkıp yardım elini uzatması, gerçekten de çok duygulandırıcı ve kamçılayıcı!

Bir kez daha şahlandım :)

Çalışmalarım ilerledikçe, deneyim kazandıkça, ben de sizin gibi bilgi ve
deneyimlerimi paylaşırım.

Tekrar çok teşekkür ederim.
Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.