PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Joomla Admin Panel Yazar Yetkisi Verme

efsane86
15-01-2013, 13:48
eklenti kullanmadan admin panele siteye kayıt olan bir kullanıcıya yazar yetkisi vermek istiyorum bu kişi

panele girdiği zaman yeni makale eklicek resim eklicek kategorisini seçecek ve yayınlayacak ben normal

olarak bir tane kullanıcı ayarladım ve bazı yetkilerini verdim ama yeni makale ekleyebiliyor resim

ekleyebiliyor ama yayınlayamıyor süper adminin onaylaması gerekiyor ben izinlerden tüm ayarlamalarına

baktım ama olmuyor yapamadığım bir yermi var acaba çok uğraştım ama yapamadım yetki olarak author

yetkisi verdim ve gerekli ayarları yaptım ama durumu değiştiremiyor yani yayınlayamıyor birde durumu

değiştir seçeneğini izinlerden ayarlamama rağmen şöyle bir sıkıntı oluyor silme düzenleme ve diğer

makalelere erişim hakkı oluyor ben sadece kendisininkini düzenlesin silsin ve yayınlasın istiyorum

diğerlerine hiçbir şekilde erişimi yani bozmasını istemiyorum eğer eklenti kullanılacaksa ücretsiz bir

eklenti tavsiye edebilirmisiniz lütfen

1233
1234

efsane86
15-01-2013, 15:32
yetki kısmından Publisher yani yayınlayıcıyı seçiyorum ve kullanıcıyı bu Publisher atıyorum bu sefer

yayınlama izni veriyor sorun yok sorun şu diğer makalelerin içine giriyor düzenliyor ve yayınlayıp silebiliyor

ben düzenlemesini ve silmesini istemiyorum yani üst butonlardan sadece yeni ve düzenle butonu çıksın

istiyorum ve kendi yazdığı yazıları düzenleyebilsin sadece başkalarının yazdıklarına kesinlikle karışmasın

diğer bir sorunda makalede yayınlama seçeneği pasif aktif olmuyor işte burada bahsettiğim kısımlar

istediğim gibi olsa yayınlama seçeneği aktif olunca herşey yoluna girecek ama olmuyor ufak bir eksiklik var bir yerde

site ön yüzden kullanıcı girişi yaparak makale vs diğer şeyler çok rahat ekleniyor ama admin panelde

yukarıdaki sıkıntılar oluşuyor ben admin panelden giriş yaptırmak istiyorum kullanıcıya ön yüzden değil

Makro Web
15-01-2013, 19:03
Hangi Joomla sürümünü kullanıyorsunuz?

efsane86
15-01-2013, 20:28
joomla 2.5.8 son sürüm kullanıyorum

efsane86
15-01-2013, 23:01
ÇÖZÜLDÜ

Joomla 2.5 admin panel yazar kullanıcı yetkilendirme :

normalde ön yüzden kullanıcı menüsü oluşturarak admin paneldeki makalelere kategorileri

seçilerek yeni makale yani içerik eklenebiliyor ama bunu admin panelden yaptığımız zaman

baya bir zorlanıyoruz şimdi size bunu nasıl yapıldığını kısaca özetliyeyim :

biraz beyin fırtınası birazda düz mantıkla bir kaç saat içinde olayı çözdüm şimdi 2 tane

yazarımız var sitemizde gönüllü olarak yada para karşılığı içerik giren arkadaşlar

author yetkisi verilerek yazar arkadaşlara yani yazar yetkisi sitemizin admin paneline

giriş yapacaklar ve bizim istediğimiz alanlara sadece onlara tahsis ettiğimiz kategori ve

kısımlara müdahele edecekler ve birbirlerinin yazılarına kesinlikle düzenleme yetkisi

olmayacak kulağa hoş geliyor değilmi aynı wordpress teki sistemi yapıcaz .

başlıyoruz :

ilk önce sitemizin genel yapılandırmasına giriyoruz buradan izinlere geçiyoruz sonra

author kullanıcı yetki kısmından

Yönetim Girişi : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

sitemizin admin paneli kullanıcı yöneticisi kullanıcılar seçtiğimiz kişinin üstüne geliyoruz ve

seçim yaparak Atanmış Kullanıcı Gruplarına ulaşıyoruz buradan yetkisini Author yani yazar

seçip kaydediyoruz sonra içerik içerik yöneticisi sağ tarafta bulunan seçeneklere geliyoruz

ve izinlere tıkladıktan sonra Author kullanıcı grubunu seçiyoruz ve aşağıdaki işlemleri yapıyoruz

Yapılandır : kalıtsaldan ( sağ tarafta : İzin Verilmedi yazacak )

Yönetici Arayüzü Erişimi : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

Oluştur : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

Sil : kalıtsaldan ( sağ tarafta : İzin Verilmedi yazacak )

Düzenle : kalıtsaldan ( sağ tarafta : İzin Verilmedi yazacak )

Durum Düzenle : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

Kendininkini Düzenleme : kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

sonra kategori yöneticisine geliyoruz buradan yazar arkadaşlara tahsis ettiğimiz kategorilerin

yetkilerini ayarlıyoruz mesela 2 kategorimiz olsun

1- haberler
2 - son dakika haberler

haberler kategorisini seçiyoruz Erişim : registered seçiyoruz izinleri ayarla butonuna tıklıyoruz

hemen aşağıdaki listedeki işlemleri yapıyoruz sırası ile :

author yetki kısmını düzenliyoruz :

Oluştur : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

Sil : kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

Düzenle : kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

Durum Düzenle : reddedildi ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

Kendininkini Düzenleme : kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

iki kategorimizinde izin ayarları aynı olacak peki süper admine ait bir kategori olmayacakmı

tabikide onada yönetici kategorisi adından yeni bir kategori oluşturalım ve izinlere geçelim

erişim : public

Oluştur : reddedildi ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

Sil : kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

Kendininkini Düzenleme : izin verildi ( sağ tarafta izin verildi yazacak )

bunlarıda yaptık ama ufak bir sorun kaldı nedir o seçilmiş içerikler şimdi yazarlar sizin

yazdığınız yani süper admin olarak girdiğiniz makale yani içeriklere erişimi var ve silip

yayından kaldırabiliyorlar bu can sıkıntısınada şöyle ufak bir zahmetli işlem yapıyoruz

her bir seçilmiş içerik için seçilmiş içerik alanına giriyoruz ve

Erişim : public

izinleri ayara butonuna tıklıyoruz ve hemen aşağıdaki author yani yazar yetki kısmına gelip

ayarlarımızı yapıyoruz

Sil kalıtsaldan ( sağ tarafta izin verilmedi yazacak )

buradaki tek sorun seçilmiş içerik ne kadarsa yani kaç tane ise tek tek girilip işlem yapılıyor

burası biraz can sıkıcı yapılacak birşey yok katlanılacak birazcık

artık admin panelden yazar girişi yapılabiliyor ve çok rahat bir şekilde makale yani içerik

eklenebiliyor ve kimse kimsenin yazısını ne silebiliyor nede yayından kaldırabiliyor ve süper

adminin yazılarına karışabiliyor yazı biraz uzun oldu ama açıklayıcı olduğuna inanıyorum

AcoustiC
18-07-2013, 10:06
İstediklerini yeni sürümde admin panelden rahatlıkla yapabilirsin yada ön yüz kullanıcı menüsü oluşturara kişilerin üye girişi yapıldıktan sonra çıkan bir menüde yazıları e yeni makele eklemelerine bir seçenek sunabilirsniz.

Not: ( 1.5.XX Sürümlerine ait destek durdurulmuştur. Sitenizi acil olarak 2.5.xx sürümlerine güncelleme yapınız. Eski sürümler ait açık ve hatalardan dolayı yeni sürümleri denemeni tavsiye ederim. )

Akar
18-07-2013, 21:50
Arkadaşlar benzer bir durum benim için de geçerli. Ancak joomla 1.5.23 ile kurdum. İnternetten para kazanma ile ilgili kurduğum sistem ile siteme içerik ekleyenlere kazanç sağlıyorum. Ancak üyeler ekledikleri içerikleri görebilecekleri ve istediklerinde düzenleyebilecekleri bir kullanıcı paneli istiyorlar. Yönetim panelinden kullanıcılara çeşitli yetkiler verilebiliyor ancak en masum yetki düzenleyici şeklinde ve bu yetki ile kullanıcılar bütün içeriklere müdahale edebiliyor. Ben sadece kendi içeriklerini görebileceği ve düzenleyebileceği bir kullanıcı paneli nasıl yapabilirim veya böyle bir modül, bileşen var mı?Foruma açılacak bir konudan birkaç sıfır backlink almaya çalışmak yerine sistemi düzgün kurmayı deneyebilirsiniz mesela. Bakın burası 2.5 blümü ve bu konu Joomlanın kendi içinde çözülmüş. Siz de öyle yapın. 1.5 bitti gitti.