PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seo-Sef Eklentilerinin Avantaj ve Dejavantajı Nedir?

aligultekin34
10-01-2012, 18:52
Slm. Arkadaşlar joomlanın içindeki sef ayarlarına karşın kurduğumuz sef eklentilerinin site için hertürlü yönden avantaj ve dejavantajı nedir ?

YsfBahar
10-01-2012, 18:59
Ben SEF için özel bir eklenti kullanmıyorum. Joomla!'nın BURADA (http://www.joomla.gen.tr/joomla/254-joomla-sitenizde-seo-ayarini-ihmal-etmeyin) bahsedilen ayarlarını yapmak ve sitemap (http://www.joomla.gen.tr/eklenti/yapi-ve-dolasim/site-haritalari/xmap) (Site Haritası) eklentisi kullanmak yeterlidir diye dşünüyorum. Site Haritası'nı sadece yüklemek yetmez tabiki. İyi bir SEF için arama motorlarına xml dosya linklerinin verilmesi gerekir.

Akar
10-01-2012, 19:13
Gereken alanlarda ve projenin ihtiyacına göre daha iyi ya da en azından daha farklı adresleme kabiliyeti olması açısından sef eklentileri iyi. Joomla!'da sef ayarlarını projenize göre yapamazsınız. Varsayılan haliyle son derece iyidir ama yine de projeniz başka şekilde bir yapılandırmaya ihtiyaç duyuyor olabilir. Rekabet açısından böyle bir farklılık gereksinimi varsa uygun bir sef eklentisi şart olur.

İşin SEO tarafına geçen uygulamalarda ise kesinlikle eklentiyi kendisiyle başbaşa bırakmanız doğru değil. Bir seo ya da sef eklenti kulanıyorsanız, onun kabiliyetlerini iyi öğrenmeli, sonra bunu kendiniz yönetmelisiniz. Bu tür eklentiler bir başına bırakıldıklarında sitenize Joomla!'nın kendisinden daha fazla yarar sağlamaz. Ancak iyi yönetilirse çok başarılı olur ve çok büyük katkı sağlayabilir. Özellikle AceSEF gibi son derece gelişmiş eklentiler var. Muazzam özellikleri var. İyi kullanırsanız çok iyi neticeler verir. Kendi halinde kalırsa AceSEF dahi fazla bir katkı sağlamaz. Yakın zamana kadar yaygın olarak kullanılan JoomSEF'in husisiyetle meta oluşturma özelliğinin bilinçsiz kullanım ile facialara sebep olabilecek çıktılar verdiğine şahit oldu. Sebep, kullanıcısı tarafından varsayılan haliyle kendi başına bırakılmış olmasıydı.