PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : joomla geçici klasör sorunu ?

jooomlayalım
22-01-2013, 15:50
merhaba,

1. site yönetim panel genel ayarlar kısmında geçici klasör path yolu yazılı olmasına rağmen /home/site/public_html/tmp şeklinde...

eklenti yöneticisi kısmındaki uyarılar bölümünde php.ini de geçici klasör yolu belirtilmesi için uyarı var.

php.ini geçici klasör yolunu nasıl yazmalıyım. Bu /home/site/public_html/tmp path yolunu aynen php.ini ye yapıştırdım ama aynı uyarı devam ediyor. php.ini ye yazım şeklim hatalı galiba. Bunun doğrusu nasıl ?

2. Önbellekleme ayarı konusunda bilgi verebilirmisiniz.

3. Joomla için sitenin hızlı açılması için neler yapmalıyız.

4. joomla için mutlaka olması gereken php.ini ayarları nelerdir. ?

saygılar

Akar
23-01-2013, 00:38
php.ini dosyası sunucuda oluşturulan bir ayar dosyasıdır, orada bahsedilen tmp de sunucudaki root tmp klasörüdür. Bunu siz hazırlamıyorsunuz ve oradaki uyarı muhtemelen size bir sorun olarak yansımıyordur. Bir sorun yaşıyor musunuz? Gerektiğinde bu konudaki düzenlemeyi sunucu yöneticinizden talep etmelisiniz.
Joomla standart önbelleklemesi basit seviyede sistem, ileri seviyede sistem ve modüllerin önbelleklemesini sağlar. Modül önbelleklemeleri modüllerin kendi ayarlarından ayrıca kontrol edilebilir.
Bunlara dikkat edin:

Yayın kalitesi iyi olan ve Joomla için optimize edilmiş sunucuları bulunan bir bir yerden hizmet alın.
Ana sayfada orijinal boyutta resimler kullanın, ana sayfa için yeniden boyutlandırma işlemleri yaptırmayın.
Resimleri hafifletmek için gerekirse yeniden işleyin. Kullandığınız temanın resim dosyalarını da bunun için elden geçirebilirsiniz, temanızın resim dosyaları için resimleri birleştirme özelliğini öğrenin (css bilgisi gerektirir).
Dışarıdan veri çeken bağlantı ve uygulamaları kontrol edin. Analytics ve sosyal bağlantılar çoğu zaman sitenin geç yüklenmesine sebep oluyor; bunun için sayfa yüklendikten sonra yüklenen sosyal eklentileri tercih edin. Dışarıdan çekilen js dosyalarınız, fontlarınız, ortaklık kodlarınız gibi dışarıyla bağlantı kurulan herhangi bir durum, optimize edilmemiş ya da rasgele hazırlanmış kabarık css dosyaları, çakışan script kodları, uyumsuz üçüncü parti uygulama kodları bunlara sebep olabilir. Ancak kimi zaman sisteme tamamen yabancı biri bunlardan hiç birini farkedemez. Onun için elinizin altındaki sisteme çok hakim olmalısınız. Çok beğendiğiniz bir tema bu konularda başınızı çok ağrıtabilir.
Anlık değişimlerin izlenebilmesine ihtiyacınız yoksa ön bellekleme özelliğinden yararlanın. Sunucu yüküyle ilgili bir sorun oluşturmayacak kapasitede siteniz varsa gzip özelliğinden de ayrıca faydalanabilirsiniz.
İleri seviye destek almanız gerektiğini düşünüyorsanız bundan çekinmeyin. Buna sebep olan şeyler, neden halen hızlı yüklenme olmadığını çözememek, sebebini bildiğiniz ama çözüm konusunda bilgi ve becerinizi aşan konular olabilir (kodlama gibi).

Aklıma ilk etapta gelenler bunlar. Biraz düşününce başka şeyler de çıkabilir.

jooomlayalım
23-01-2013, 14:28
Akar çok teşekkür ederim.

Güzel bilgilendirme oldu. sağolun.

TMP ile ilgili sorun yok. Site yönetim panel genele ayarlar kısmında zaten ilgili path yolu otomatik olarak var. Sitede sorun da yok ama UYARILAR kısmında uyarı olarak php.ini kısmına geçici klasörü yazın şeklinde görünce, sunucuya bildirdim.
Sunucu firma yönetim paneldeki path yolunu verdi. Onu olduğu gibi yani /home/site/public_html/tmp şeklide php.ini yazdım ama aynı uyarı mesajı yönetim panelde hala duruyor. Bende şüpheye kapıldım. Bu path yolunun önüne başka bir paremetre yada bir komutmu yazılmalı diye...O nedenle çözüm arıyordum.