PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : benim bir sorunum var :(

yıldırımpolat
06-02-2013, 13:58
merhaba arkadaşlar.
benim bir sorunum var.
sitemi eski sürümünden yeni sürümüne yükselttim. ve siteyi baştan yeniden yapılandırdım. ilk başta sorun yoktu fakat ben phoca galleri'yi, iki üç tema ve bir kaç tane de resim yükledikten sonra site ağırlaşmaya başladı. yani yönetim panelinde yaptığım bir değişiklik: örneğin bir modül ekleme yada modüllerin yerini değiştirme, tema yükleme veyahutta bir resim yüklerken bu değişiklik kullanıcı arayüzüne en az 15-20 dakika sonra yansıyor. bazen dahada geç oluyor. bunun sebebi nedir acab?. ben kotanın dolmuş olabileceğinden şüphelendim. yani veri ekleyecek alan dolmuş olabilir dedim host'umu aradım bizimle alakası yok dediler. başka bir çözümü var mı? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ümit
06-02-2013, 22:12
Önbellekleme (cache) kullanılıyor mu?

yıldırımpolat
06-02-2013, 22:35
1249

bunu evet yaptım. doğru mu?

Ümit
09-02-2013, 16:35
Kapatarak (hayır) denemelisiniz.

mimicom
09-02-2013, 23:04
bunları açtığında problem oluyor. O zaman neden koymuşlar acaba?

yıldırımpolat
10-02-2013, 14:01
evet. ben temaları değiştirirken sorun çıkıyordu. onu kapattım sorun kalktı. ama ben sitenin eski yedeğini yükledim. o yedeğin içinde phoca gallery yoktur. onu yükleyince bir daha jommla'da ağırlaşma olacak mı bilmiyorum. bir daha ağırlaşırsa eyer tekrar görüşünüze ihtiyacım olacak arkaşlar. buraya kadar düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler....

BozTurk
10-02-2013, 21:38
tekrar aynı sorun ile karşılaşırsan buradan bizlerede bildirki bizler ve kullanıcılar adına tecrübe olsun evet yine aynı sorun yaşanırsa bence altarnatif başka bir bileşen kullanmalısın çalışmalarında kolaylıklar dilerim

Ümit
10-02-2013, 21:55
Geniş kitleye hizmet veren sisteler için önbellek kullanımı zararlı değil aksine faydalıdır. Yaptığınız değişiklikler siteye geç yansır ama siteye daha az yük bindirir. Önbellekleme (cache) süresini daha kısa süre olarak belirleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek için;
joomla önbellekleme - Google'da Ara (http://www.google.com.tr/search?q=joomla+önbellekleme&aq=f&oq=joomla+önbellekleme&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=site:forum.joomla.gen.tr+joomla+önbellekleme&hl=tr&tbo=d&ei=UewXUc6WK5HJsgaeqIDwBg&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.42080656,d.Yms&fp=f4fad2edd2ef9db2&biw=1440&bih=775)
Google'da ara: Joomla Önbellekleme (Cache)