PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şahıs Firması Açılması Hakkında Bir Kaç Soru.

Şerafettin
31-03-2013, 11:07
Benim Şahıs Firmasının açılması hakkında bir kaç sorum olacaktı;
Açmayı düşündüğüm firma web tasarım işi yapacak.
Hom ofis olarak çalışa bilimiyim? İş yeri adresimi ev gösterebilirliyim.
Firmayı kendi üzerime değilde başka birinin adına yaptığım zaman . firmayı üzerine yaptığım kişi bana imza yetkisi verirse firmanın bütün işlerini ben yürütebilir miyim. ( 657 liyim o yüzden :) sıkıntı olmasın diye başkasının üzerine açmayı düşüyorum. Ben 657 olarak imza yetkisi kullanmamda sakıncası var mı? Firmayı üzerine açacağım kişi bağ kurlu çalışan kendi primini kendi ödüyor.
Firmanın açılışı için toplam ne kadar bir masraf gider.
Firma açıldıktan sonra aylık ne kadar vergi veririm. 1.Bunu sorarken hiç iş yapmadığımı düşünelim. 2. birde aylık 3 web sitesi yaptığımı farz sayalım ve bu yaptığım her web sitesini 700 tl ye yatığımı farz sayalım aylık 2100tl gibi bir gelirim olduğunu düşünerek.
Bu 3 durum için ne kadar vergi veririm.

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. sizin önerileriniz olacaksa memnuniyetle bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Şenol
31-03-2013, 11:24
Valla bu duruma en güzel örneği sanırım Aytuğ abi ve Enes cevap verir diye düşünüyorum,tabi diğer arkadaşların içinde bu konuda fikri olan varsa bizde öğrenmiş oluruz böylelikle.

Uğur
31-03-2013, 15:42
Geçen sene askere gitmeden önce araştırdığım ve öğrendiğim bilgileri sana sunayım. Bende girecektim çünkü resmi işletmeli bir işe ama askerlik çıkınca kaldı tabi. Sorularının cevabı geçen seneye göre bildiğim hatırladığım kadarıyla

1. çalıştığın yeri evin olarak gösterebilirsin. evin kendine üstüneyse sıkıntı yok. eğer başka birinin üstüne ya da kira ise şirket için stopaj çıkıyor. Stopaj ödemişkende ofis tutman daha mantıklı.

2. Başkasının üstüne yapma işin tam olarak bilmiyorum. İmzalık bir olay sandığım kadarıyla sadece fatura kesimlerinde lazım olacak. Bizim işte öyle çok imzalık birşey söz konusu değil. Yüksek ihtimalde imza yetkisi alarak yada kendini genel müdür olarak göstererek bu sorunu çözebilirsin.

3. açılışı tamamen senin istediğin standartlara göre değişir. Bu işe girerken domain hesabında en az 2-3 bin dolar bakiye olması lazım. Çok sağlam bir sunucu ile çalışıp sorun yaşamaman lazım bunun bütçesini sen belirleyeceksin. Geri kalanı senin zaten ofis bilg. sandalye ıvır zıvır masrafların. Şirket kurulumu öyle çok meblağ isteyen birşey değil. 1000 tl ye biter diye tahmin ediyorum.

4. en son kazanç ya da vergi durumunu bende bilmiyorum :)

garib07
31-03-2013, 21:21
Bir muhasebeci olarak bu konu benim ilgi alanıma giriyor ama, bulunduğun yerdeki bir Muhasebeciye danışırsan en sağlıklı bilgiyi alırsın.

M.Enes AYDÜZ
01-04-2013, 01:27
Kendi evinin odasını ofis olarak gösterebilirsin. Evin sahibi kimse bir kira sözleşmesi hazırlarsın. Aylık 50 TL üzerinden mesela. Her ay 10 TL stopaj ödersin.

Şahıs işletmesi kurduktan sonra her ay 23 TL damga pulu ödüyorsun devlete. Memur olduğun için muhtemelen kendi adına işletme kuramazsın(detayını bilmiyorum.)

Şahıs işletmelerinde imza yetkisi diye bir durum yok. İşletme sahibi kimse imzayı o atar. Fakat imzalık bir durum yok. Sadece vergisel anlamda mesuliyet meselesi.

Bağkurlu çalışan şahıs işletmesi açarsa ne olur bilmiyorum. Bağkurlu dediğine göre zaten bir işletmesi var demektir zaten?

Firmanın açılışı için bazı muhasebeciler iş takip için 200-300 arası para istiyorlar. Kendin takip ederek ücretsiz açtırabilirsin. Sadece noter masrafı oluyor hatırladığım kadarıyla.

Birde bir muhasebeciyle çalışman lazım. Aylık 80 TL ile 250 TL arasında para isterler. Bu mecburi ama pazarlık yap mutlaka.

Aylık 2100 TL + KDV (%18) = 2478 TL fatura kestiğini düşünelim.

Bunun 378 TL'sini kdv olarak devlete ödüyorsun. Kalan 2100 TL içinden aylık yaptığın masrafları düşüyorsun. Sunucu gideri, işletme elektriği, kirası vb. (kdv'yi mahsup ediyorsun, yani bu giderlerin kdvsini kadar kdv'yi devlete ödemiyorsun)

Diyelim ki 1500 TL para kaldı cebine. Bununda yüzde 20'sini devlete veriyorsun. Sana kalıyor 1200 TL.

Kabaca bir tabirle, devlet senin fatura tutarının en az yüzde 40 payını kendine alıyor. Bu pay sana köprü, aydınlatma, yol olarak geri dönüyor :)

Şerafettin
02-04-2013, 13:20
Selâmün aleyküm..
Arkadaşlar çok çok teşekkür ederim. Hepinize ayrı ayarı cevaplarınız için.
Muhasebeci işini hallettim yıllık 100 tl ye :)
Memur olduğum için üzrime yapamıyorum. Başkasının üzerine yapacağım. Yapacağım kişinin kendi evi o yüzden stopaj dan da yıttık diyelim :)
Enes hocam köprü, aydınlatma, yol olarak kesilen miktar güzelmiş :)
Arakdaşlar şahıs firması kurma fikrim hâlâ geçerli, takıldığım yada çözdüğüm noktaları burada sizlerle paylaşağım.
Sizlerden de öneri ve bilğilerinizi bekliyorum.

sukruak
09-04-2013, 02:04
Merhaba

Biz Şahıs firması olarak işimizi sürdürüyoruz. Bir ofisimiz var ve stopaj ödüyoruz. Kira sözleşmemizdeki tutar üzerinden.

Eğer home office yapabilirseniz evinizin tel, elektrik su vs faturalarının belirli miktarını gider yazabiliyorsunuz. Ki bu büyük Artı. Zira ofis tuttuğunuzda bir web tasarımcı için sadece gider hosting firması faturaları ve internet faturası . heleki onuda ortaklaşa kullanırsanız o da yok :)

Ve bu şekilde bir dönem sonra 3-4 adet fatura kestiğinizde özellikle 3-5 ay sonra KDVler ciddi rakamlara ulaşıyor. Gelir vergisi vs sorun oluyor ve kazandığınızdan çok gider çıkıyor ortaya.

Sigorta konusu. Eğer bir yerde sigortalı olarak çalışıyorsanız ayrıca bağkur vs yapmanıza gerek yok. SSK masrafından yırttınız demektir :) MEsela ben şu an kendim faklı bir firmada Sigortalı olarak görünüyorum ve aylık ücret ödüyorum.

Sağlam bir muhasebeciyle anlaşırsanız çok faydalı olur ama muhasebeciniz de vurdumduymaz ise sıkıntı daha büyür.

Şerafettin
09-04-2013, 10:10
Şuan şahıs firması açılmasına ne kadar bir ücret gidiyor aceba.

sukruak
09-04-2013, 14:42
Sizin kuracağınız ofise göre değişmek ile birlikte standart masa sandalye gibi ekipmanları olan bir ofis muhasebe ücretleri, fatura, noter masrafları, defter tasdiki vs 1500 TL gibi bir rakam tutuyor.

Ben bu rakamı öderken 1 aylıkda kiramızı ödemiştim :)

Benim şahsi görüşüm eğer bir firma kuracaksanız ve imkan var ise muhakkak bir ortak ile kurunuz. Zira masraflarınız yarıya düşeceği için kazancınızdan daha fazla verim alacaksınız.

Tek başına vergiler çok madur bırakıyor

Şerafettin
09-04-2013, 21:20
hom ofis olarak çalışmayı düşünüyorum. kira derdim yok.
masa sandalye evde mevcut :)
diğer masraflar işte geride kalan

sukruak
09-04-2013, 21:40
Home ofis kolay değil ama. Vergi dairesinden incelmeye geldiklerinde ofis görünümünde olmazsa onay vermiyorlar. Ayrıca vergi denetmenleri zaman zaman adreslere uğrayıp kontrol ediyorlar. ve ofis gönümünde bulmazlarsa ceza yazabiliyorlar.

Bir 2. si müşterilerinizi ofisinize yani evinize davet etmeniz gerekebilir.

gibi bazı sorunlar da olabilir. Yani sadece masraf yönünden kolaylıkları düşünmemek lazım.

Mesela biz 9 ay önce bu düşünceler ve sorunlar ile ofis kiraladık.

Sİze şunu önerebilirim. yakınınızda varsa eğer aylık 100-150 TL lik bir ofis kiralayın. evinize yakın yerde olursa civardaki alışverişlerdeki fiş vs kullanabilirsiniz.

Şerafettin
10-04-2013, 12:16
Baya sıkıntılı resmi olarak birşeyler yapmaya çalışmak anlaşılan.

sukruak
10-04-2013, 12:18
Yani web tasarım sektöründe peşin para alınmıyor malum.

Ama devlet çatır çatır peşin alıyor vergileri :)

Dolayısıyla zor