PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CSS ve Seo Arama motorlarına mesaj gönderin (Ders)

ingöğretmeni
31-03-2013, 16:05
Sitelerimizde seo yöntemleri olarak bazen hedef kelimemizde koyu yazı ve renkli yazılar kullanırız; ancak bu bazı zamanlarda okuyucularımızın kafasının karışmasına ve hatta yorucu görünüme sebep olabilir.
Bunun önüne geçmenin basit bir yolunu sizlerle paylaşacağım şimdi.

1- Öncelikle temamızın typograhy.css dosyasını bulmalıyız. Bu temadan temaya farklılık gösterebilir. Yazı tiplerimizin olduğu dosya diyebiliriz kabaca.

Aşağıda göreceğiniz sınıfı herhangi bir yere ekleyeceğiz. Yaptığımız değişikliği unutmayalım diye de başına bir not ekleyelim hatta.

/* sonradan eklediğim kod*/
em.seo, strong.seo {
font-weight: normal;
font-style: normal; }

2- Kodumuzu css içine eklediğimize göre artık yeni bir sınıf tanımlamış olduk. Bu görsel olarak diğer yazılarla aynı renk ve tonda ancak arama motorları gözünde önemli bilgilerin vurgulandığı bir sınıf oldu. Yazı editörümüzde artık bu sınıfı seçebiliriz. Bunu seçtiğimizde kod olarak bakacak olursak.

<p>Burada yazımız var.
<em class="seo">anahtar kelimemiz</em> yazımız devam ediyor.</p>

Ek bilgi: <em> etiketi Emphasized yani vurgulanmış anlamındadır. ;)

Eksik gedik varsa affola umarım faydalı olur.

Ümit
31-03-2013, 20:08
Son olarak 2011 yılında <em> etiketinin meşhur olduğunu görmüştüm temalarda, ama 2008 'de ortaya çıkıp, biz anlayana kadar arama motorlarının gelişmesi ve farklılaşması ile artık seo için çok fazla bir önem kattığını veya çok fazla yararının olduğunu düşünmüyorum.

<em> etiketi, etiketin vurgulandığı kelimenin site içinde var olduğunu belirtmek için kullanılırdı diye hatırlıyorum.

Gelişmeleri daha erken paylaşırsak çok daha faydalı olacaktır.

Robotlar ve arama motorları ilişkisini daha iyi anlamamız gerekir.