PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomlada "Mezunlar" Bölümü Oluşturmak (video - ders)

tdepkamil
12-01-2012, 08:08
Arkadaşlar merhaba.

İmzamda da bulunan iki web sitesinde kullandığım "mezunlar" bölümünün yapımını anlatmaya çalışacağım.

Aslında "mezunlar" bölümünün yapımı için iki farklı yöntem kullanabilriz.

1- Birincisi "sobi" bileşenini kullanarak. Bu bileşen ile mezuniyet kategorilerini oluşturuyoruz ve mezun ekle bölümünden ziyaretçiler kendilerini mezun olarak ekledikten sonra yönetici onaylayınca o mezun ilgili kategoride yayınlanıyor. Örnek kullanım için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Mezunlar (http://www.gumushanelisesi.k12.tr/eski-site/mezunlarimiz.html)

Bu bileşenin hem joomla 1.5 hem de 1.7 için uygun versiyonu var. İndirip kullanmak isteyenler için linkini de verelim:

http://www.sigsiu.net

Sobi bileşeni kullanım olarak aslında biraz sonra anlatacağım ve benim son birkaç sitemde kullandığım yöntemden çok daha kolay ve pratik kullanımı var. Ancak hem görünümünün hoşuma gitmemesi, hem de bu bileşene uygun modül bulamamam farklı yöntemler aramaya itti beni.

2- İkinci ve esas konumuz olan yöntem ise biraz daha farklı bir yöntem. Hadi başlayalım o zaman:

Önce malzemeler:
• mezun ekleme formu için fox-contact bileşeni. Bu bileşenin sadece joomla 1.6 ve üstünde çalıştığını da belirtelim.

İndirme linki: Fox Contact Form: a Joomla 1.6 contact form easy to setup (http://www.fox.ra.it/joomla-extensions/fox-contact-form.html)

Bileşenin kurulum ve ayarları için forumda açtığım aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz:

http://forum.joomla.gen.tr/genel-konular/331-fox-contact-bileseni-icin-ornek-kullanim-video-anlatim.html

• Bir önceki dersi izlediyseniz aşağıda linkini verdiğim dersi izleyebilirsiniz. Bu videoda mezuniyet kategori ve linklerinin oluşturulması ve oluşturulan özel html modülünde link verilmesi anlatılmaktadır.

http://youtu.be/HVwt-SSc8w8

• Son olarak mezun ekleme ve mezunlar anasayfasının oluşturulması ile ilgili dersi izleyebilirsiniz. İşte linki:

http://youtu.be/Nw9q25dmMLg

Alaca
12-01-2012, 13:04
Teşekkürler. İlk videoda görüntü kalitesi daha iyiydi sanırım. Elinize sağlık.

tdepkamil
12-01-2012, 14:16
Teşekkürler. İlk videoda görüntü kalitesi daha iyiydi sanırım. Elinize sağlık.

Sağolun. Görüntüyü youtube'a 1280*720 çözünürlükle yükledim. Üç videoda aynı çözünürlükte. Videoyu izlerken sağ alttan çözünürlüğü değiştirip 720p'de izleyebilirsiniz.

Akar
12-01-2012, 18:29
Ellerinize sağlık, yine iyi bir anlatım. Paylaşım budur.

tdepkamil
12-01-2012, 21:02
Ellerinize sağlık, yine iyi bir anlatım. Paylaşım budur.

Teşekkürler üstad. İlmin de sadakasını vermek gerekir. Bu da ancak bildiğimizi paylaşmakla olur.

Arfmin
12-01-2012, 21:32
Geçmiş zamanda "joomla kurmak çok basit, gerisi hayal dünyanıza kalmıştır" söylemini kullandığımda bunun uygulandığına şahit olmamıştım. Bugün bunu görüyorum.

Elinize sağlık. Harika bir paylaşım. Bu eğitim sayesinde joomla kullanılan bir çok okul sitesinde "mezunlarımız" menüsünü görebileceğiz.

mimicom
12-01-2012, 21:43
Olaya çok değişik bir mantık ile yaklaşmışsınız. Çözümsüz görünen bir yapıyı çözümlemişsiniz. Tebrik ediyorum.
Bu mantık ile çok şey yapılabilir herhalde. Hayal gücümüzü kullanabilir isek, okulumuzdan ayrılanlar öğretmenler için "aramızdan ayrılanlar" modülü de yapılabilir diye düşünüyorum.

Videonuzu seyrederker dernekler için dernek üye listesi bile yapılabileceği bir anda aklıma gelmedi değil. Sonuçta çok geniş kapsamlı bir şekilde kullanılabilecek bir yapıya kavuşmuş görünüyor. Sizi kutluyorum.
Değişik fikirleriniz varsa da haberder olmak istiyorum. Emeğinize sağlık

tdepkamil
12-01-2012, 21:49
Geçmiş zamanda "joomla kurmak çok basit, gerisi hayal dünyanıza kalmıştır" söylemini kullandığımda bunun uygulandığına şahit olmamıştım. Bugün bunu görüyorum.

Elinize sağlık. Harika bir paylaşım. Bu eğitim sayesinde joomla kullanılan bir çok okul sitesinde "mezunlarımız" menüsünü görebileceğiz.

Teşekkürler hocam. Joomla gerçekten harika bir sistem. Sadece hayal etmeli ve onu uygulamaya çalışmalıyız. Herhangi bir kod bilgisi olmayan bir Türkçe öğretmeni olarak çözüm üretmeye çalıştım. Umarım yeni ufuklar açabilmişimdir.

Olaya çok değişik bir mantık ile yaklaşmışsınız. Çözümsüz görünen bir yapıyı çözümlemişsiniz. Tebrik ediyorum.
Bu mantık ile çok şey yapılabilir herhalde. Hayal gücümüzü kullanabilir isek, okulumuzdan ayrılanlar öğretmenler için "aramızdan ayrılanlar" modülü de yapılabilir diye düşünüyorum.

Videonuzu seyrederker dernekler için dernek üye listesi bile yapılabileceği bir anda aklıma gelmedi değil. Sonuçta çok geniş kapsamlı bir şekilde kullanılabilecek bir yapıya kavuşmuş görünüyor. Sizi kutluyorum.
Değişik fikirleriniz varsa da haberder almak istiyorum. Emeğinize sağlık.

Çok teşekkürler üstad. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

YsfBahar
12-01-2012, 23:57
Başarılı bir ders ve başarılı bir anlatım. Teşekkür ediyorum.

tekil
13-01-2012, 00:38
Belki pratik değil ama sistemi oluşturduktan sonra bu kısıma fazla takılıp kalan olmaz sanırım. Değiştirilerek belki birçok değişik konuda uygulanabilir.

Elinize sağlık. Harika bir anlatım olmuş.

istemihan05
13-01-2012, 04:24
Dernek sitesi üye kayıt için formlar arıyor ve deniyorken ders anlatımınızı gördüm. Aradığımın bileşen veya modulün ta kendisi bu imiş dernek ön kayıt için ve dernek üyeleri için kullanabileceğim süper bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.. Teşekkürler..

Efendi
16-01-2012, 23:25
Daha önce bende size bu konu için özelmesaj yazanlardanım:) sayanizde personel sayfasını yapmıştım.
Harika bir anlatım olmuş. Bilgini Zekatı böyle olsa gerek :)

tdepkamil
16-01-2012, 23:52
Dernek sitesi üye kayıt için formlar arıyor ve deniyorken ders anlatımınızı gördüm. Aradığımın bileşen veya modulün ta kendisi bu imiş dernek ön kayıt için ve dernek üyeleri için kullanabileceğim süper bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.. Teşekkürler..

Daha önce bende size bu konu için özelmesaj yazanlardanım:) sayanizde personel sayfasını yapmıştım.
Harika bir anlatım olmuş. Bilgini Zekatı böyle olsa gerek :)

Teşekkürler arkadaşlar.

Ramazan SAKİN
17-01-2012, 01:12
Harika bir paylaşım. Gerçekten ellerinize sağlık. "Joomla ile hayal ettiğiniz herşeyi yapabilirsiniz." dediğimizde inanmayanlar var. Buyursunlar görsünler bir örnekle.