PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tema Menü Pozisyon Boyutlarında Değişiklik ?

evrimyildiz990
29-04-2013, 11:37
Merhaba Arkadaşlar. Öncelikle Emek verip cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

http://www.bthtemizliksirketi.com/templates/siteground-j16-41/template_thumbnail.png
Resimde Görümüş Olduğunuz Gibi Siteground-j16-41 (http://www.siteground.com) Teması Kullanmaktayım.

Fakat Temada Top Menü Olarak Görünen Kısım Kullanmaya Başladığım Andan Beri Hiç Karşılaşmadığım Bir Menü Biçimi.

Sizlere Menü Pozisyonlarımıda Gösterip Konuya geçmek İstiyorum.

Temayla Birlikte Gelen Site Pozisyonları.
1313

Bu Menülerden Görmüş Olduğunuz Menüload un Konumu ve Pozisyonunu

<div class="top-menu">
<div id="sgmenu">
<table cellspacing="0" cellpadding="0" border="0" style="margin:0 auto;">
<tr>
<td>
<jdoc:include type="modules" name="menuload" />
</td>
</tr>
</table>
</div>

<positions>
<position>menuload</position>
<position>position-0</position>
<position>position-7</position>
<position>position-4</position>

Aşağıdaki Resimdeki gibi Top-Menü Olarak Editledim.

1314

<div class="top-menu">
<div id="topmenu">
<table cellspacing="0" cellpadding="0" border="0" aling="left" style="margin:'0' auto;">
<tr>
<td>
<jdoc:include type="modules" name="top-menu" />
</td>
</tr>
</table>
</div>

<positions>
<position>top-menu</position>
<position>position-0</position>
<position>position-7</position>
<position>position-4</position>
</positions>

Buraya Kadar Bir Sıkıntım Yok. Fakat Açılır Menü Yapmak İçin ARI Ext Menu (http://extensions.joomla.org/extensions/structure-a-navigation/menu-systems/drop-a-tab-menus/11710)Kullandığımda. Menüleri Yan Yana Değil Resimdeki Gibi Alt Alta Vermektedir.
1318

YANİ SONUÇ OLARAK YAPMAK İSTEDİĞİM

1319

Şimdi Bazı Arkadaşlar Bana Bu Yaygara Ne Diyerek Kızabilir. Bazıları Şurada Var Bak Diyebilir. Fakat Kime Sorduysam Farklı Anladılar Oysaki Menüleri Taşımayı Zaten Biliyorum. Mesele Menülerin Boyutlarıyla Oynayabilecek Kodları Tam Bilememem.
Ayrıca
Template.css

.top .menu{height:26px;padding:6px 0}
.top .menu li{float:left;height:26px;margin:0 10px 0 0;font-size:12px}
.top .menu a{float:left;background:transparent url(../images/top_menu_r_bg.png) no-repeat top right;text-decoration:none}
.top .menu a span{float:left;height:26px;padding:0 10px;color:#fff;line-height:25px;background:transparent url(../images/top_menu_l_bg.png) no-repeat top left;cursor:pointer}

deki Bu Kodlarla da Oynadım Fakat Bir Sonuç Alamadım.. Şimdiden İlgilendiğiniz İçin Teşekkür Ederim. İyi Çalışmalar Dilerim.

muratyil
29-04-2013, 17:35
Site adresi varsa daha net yardım edebilirim ama div isimlerini değiştirmekle sanırım css den o menu pozisyonunu yatay gösteren kodları etkisiz kılmış oldunuz. temanın orjinalindeki div isimlerini muhafaza etmelisiniz ya da cssden orginal yatay menu kodlarını bulup oradaki div isimlerini yeni div isimleriniz ile değiştirmelisiniz.

evrimyildiz990
29-04-2013, 22:41
Site adresi varsa daha net yardım edebilirim ama div isimlerini değiştirmekle sanırım css den o menu pozisyonunu yatay gösteren kodları etkisiz kılmış oldunuz. temanın orjinalindeki div isimlerini muhafaza etmelisiniz ya da cssden orginal yatay menu kodlarını bulup oradaki div isimlerini yeni div isimleriniz ile değiştirmelisiniz.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Site adresini size mesaj olarak attım.
Fakat css deki menü pozisyonları yatay değil yani işin aslı bu siteground (http://joomla.siteground.com/index.php?mos_change_template=siteground102) un birçok teması mevcut kendi sitelerinden index.php?tp=1 yaparak site pozisyonlarınada baktım isterseniz sizde bakınız;

1321

Yani Temada Her Ne Hikmetse Top-Menü İçin Pozisyonda Mevcut değil. Benim Bu Konudaki Bilgim Gerçekten Çok Yetersiz Olduğu İçin Bir Anlam Veremedim. Yardımcı Olursanız Sevinirim.

muratyil
30-04-2013, 14:28
cssde aşağıdaki kodları kendi div isimleriniz ile değiştirmeniz lazım yani orjinal temada endıştaki div top_menu sonra daha içteki topnavi olarak görünüyor sizin div yerleşiminiz ve isimleriniz buna uygun olmalı ya da css de aşağıdaki kodları kendi div isimleriniz ile değiştirmeniz lazım
#top_menu {
background: url("../images/top_menu1.jpg") no-repeat scroll left top transparent;
height: 33px;
line-height: 45;
margin: 0 auto 17px;
padding: 12px 0;
width: 960px;
}
#menucenter table {
float: left;
margin: 0 auto;
padding: 0;
text-align: left;
}
#topnavi {
height: 31px;
margin: 0;
}
#top_menu .menu_m {
text-align: left;
}
#top_menu ul {
list-style-type: none;
}
#top_menu ul li {
margin: 0 5px;
}
#top_menu li a {
background: url("../images/but_r.jpg") no-repeat scroll right center transparent;
color: #FFFFFF;
cursor: pointer;
display: block;
font-family: Tahoma,Verdana,sans-serif;
font-size: 11px;
font-weight: bold;
line-height: 31px;
text-decoration: none;
}
#top_menu li a:hover {
background: url("../images/but_r.jpg") no-repeat scroll right center transparent;
}
#top_menu li a.current {
}
#top_menu li a.current span {
}
#top_menu li a span {
background: url("../images/but_l.jpg") no-repeat scroll left center transparent;
padding: 0 10px;
}
#top_menu li a:hover span {
background: url("../images/but_l.jpg") no-repeat scroll left center transparent;
color: #FFFFFF;
text-decoration: underline;
}
#top_menu li a.current span {
}

evrimyildiz990
30-04-2013, 15:39
sayın muratyil. Şimdi ben sizin dediklerinizi aşağı yukarı anladım ama bu orjinal tema olarak bahsi geçen sitegroud-greenfield isimli temel özelliklerini kullandığım temanın orjinal index.php simi ? ben sizin burada belirtmiş olduğunuz kodları hiçbir şekilde bulamadımda. Yoksa başka bir temadaki sizin vermiş olduğunuz bu kodları kendi sitemin temasına uyarlamamımı tavsiye ettiniz

muratyil
30-04-2013, 21:22
Evet greenfield adlı Temanın index.php sinden bahsediyorum siz yukarda kendiniz php kodlarını yazmışsınız ya index.php 45.satırdaki orjinali şu şekilde;

<div class="top-menu">
<div id="sgmenu">
<table cellspacing="0" cellpadding="0" border="0" style="margin:0 auto;">
<tr>
<td>
<jdoc:include type="modules" name="menuload" />
</td>
</tr>
</table>
</div>
</div>

kodları bu hale getirin (orjinal haline) sonra ari ext menuyu menuload pozisyonunda yayınlayın bir de ARI EXT MENU nun ayarlarında vertical değil de horizontal bir seçenek varsa onu seçin.

alpella
04-12-2013, 09:22
merhaba arkadaşlar joomla siteme 5 farklı tema kurdum.. doğal olarak acılısta varsayılan tema acılıyor benım istediğim bu 5 farklı temayı link vererek ziyaretcilere gösterebilirmiyim yoksa her temayı göstermek için 5 tane joomlamı kurmam gerekiyor

muratyil
04-12-2013, 22:54
5 ayrı joomla kurmanıza gerek yok 5 ayrı menü öğesi oluşturun menü türü olarak seçilmiş içerikler seçebilirsiniz. Herbirine temaların isimlerini veya başka isimler verebilirsiniz. Sonra temalara girip temaları sırayla her bir temayı ilgili menu öğesine atayabilirsiniz. Menulere tıkalndığında o menu için o tema açılacaktır. Orjinal joomla kurulumunda bunun örneği vardır parkalr sitesine tıkladığınzda başka tema açılır.