PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Html5 temayı joomla temaya çevirme

kadir mert
16-05-2013, 13:09
Selamın Aleyküm hocalarım, arkadaşlarım öncelikle cümle islam aleminin mübarek kandilini kutlar, nice sağlık mutluluk ve barış içinde kandillere ulaşmamızı cenabı mevlamdan niyaz ederim.
Soruma gelecek olursak, hocalarım arkadaşlarım html5 ile yapılmış temaları joomlaya çevirmek çok zahmetli midir? Çevrile biliyordur büyük ihtimalle, ama nasıl? Bilen birisi varsa yardımcı olabilme şansı var mıdır? Teşekkürler

ingöğretmeni
16-05-2013, 14:06
Şöyle bir yazı buldum belki işinize yarar. Create a Template with Joomla: Step by Step | Nettuts+ (http://net.tutsplus.com/tutorials/site-builds/create-a-template-with-joomla-step-by-step/)

kadir mert
16-05-2013, 20:44
Hocam kesinlikle çok iyi bir kaynağa benziyor lakin Türkçe olsaymış ne güzel olurdu ama Translate filan yapacağız bişeyler Allah razı olsun

mimicom
16-05-2013, 22:14
İyi bir kaynak, gerçekten. Adım adım anlatıyor.
Teşekkür ederiz..

ingöğretmeni
16-05-2013, 23:08
Hocam kesinlikle çok iyi bir kaynağa benziyor lakin Türkçe olsaymış ne güzel olurdu ama Translate filan yapacağız bişeyler Allah razı olsun

Bu işlerle uğraşan birinin İngilizce bilmesi şart. "tutorial" kelimesi her derde deva eğer anlayabiliyorsanız.

İyi bir kaynak, gerçekten. Adım adım anlatıyor.
Teşekkür ederiz..

Adım adım anlatsa da alttaki yorumlara da gözatın orada da ipuçları mevcut.

Genelde paralı temalarda farklı farklı CSS dosyaları kullanıyorlar. Bunun açıkçası amacı nedir bilmiyorum. Sanırım kafa karıştırmak çin yapıyorlar. CSS sorgusunun azaltılması öneriliyor her yerde ama neden yapılmıyor bilmiyorum; belki de derli toplu parçalara bölmek amaçlıdır.

Beni rahatsız eden kısım sürekli güncellemek gerekmesi oluyor. İnsanı huzursuz etmekten başka işe yaramıyor. İşi çözebilsek kendi güncelleme ve kişiselleştirmelerimizi yapar geçeriz. Örneğin ben Typography dediğimiz yazı tipleri ve bir takım özellikleri diğer temalardan alıp kendi temama CSS kullanarak taşıyabiliyorum; ancak hangi kod o css dosyasını çağırıyor çözemiyorum. Sorunun esas kaynağı bu. Sanırım aynı matematik, İngilizce dersi alır gibi Joomla'ya özel dersler almak lazım. Bir de şimdi Responsive(cihaza göre şekillenen, değişim gösteren) tasarım olayı var bu da ayrı bir şey. :D

Uzaktan eğitim almak isterseniz ve İngilizceniz varsa Joomla Drupal and WordPress Training - OSTraining (http://www.ostraining.com/) bir seçenek olabilir. Bilmiyorum Türkiye'de kimler bu dersi veriyor.