PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lokasyon önemli mi?

yusufziya41
13-01-2012, 10:40
Konuyu tam olarak nereye açacağımı bilemedim. Domain yada host alırken lokasyon ne kadar önemlidir.
Google de aratınca farklı cevaplar çıkıyor. Birde lokasyon site için mi geçerli yoksa hosting için mi?
Örneğin benim sitelerimden birinde Almanya, diğerlerinde Türkiye yazıyor. Domaini hangi siteden aldığımız önemli midir?
Sayın yöneticim, yanlış yere açtıysam taşınabilir ya da silinebilir.

Akar
13-01-2012, 10:55
Aslında önemli tabii. Teknik şartlar sebebiyle sunucunuz en hızlı yanıtı kendi bulunuduğu bölgede verir. Uzaklaştıkça da yanıt süresi uzar. Aslında makinanın yanıt süresi değişmek ama o yanıtın taşınması, sevk edilmesi bir süre alır. Bu da ziyaretçiye yayın tarafında yansır. Türk kullanıcları hedefliyorsanız Türkiye'de bir sunucu tercih etmeniz yerinde olur. Her ne kadar ilerleyen teknoloji ve altyapı yatırımarının artması sebebiyle eskisi kadar fark kalmasa da Türk kullanıcı için Türkiye birinci tercih olmalı. Avrupa'da halen Almanya en iyi seçenek. İngiltere ve Holanda da Almanya'dan sonra değerlendirilebilir. Amerika bize en uzak ve bu sebeple yayın açısından en zayıf kalan sunucular.

Alan adının nereden alındığı yukarıdaki değerlendirme açısından önemli değil. Güvenlik açısından ise kabul edilmiş kaliteli firmalardan alınmasında yüksek derecede faya var. Portalda alan adı firmalarından da önerilerimiz olacak.

Konunun çok kesin bir yeri olmadığından yer bulamamakta haklısınız. Serbest bölgeye taşıyorum.

yusufziya41
13-01-2012, 11:29
Akar Hocam, ilginiz ve doyurucu cevabınız için çok teşekkür ederim...