PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acesef mi JoomSef mi

ingöğretmeni
15-01-2012, 02:03
Açıkçası hiç google da üst sıralara çıkma kaygısı yaşamamıştım şimdiye kadar olan çalışmalarımda, hep işlev önemliydi; ancak bu çalışma hedef kelimemde üst sıralara çıkmak için olacak.

Sayın Mehmet yazıcının kendi güncesinde wordpress in bu konuda joomla'dan üstün olduğunu açıklama sının ardından biraz hayal kırıklığı yaşadım maalesef.

Panda yazılarını okudum. Sitenin içerisinde yazılarda nasıl bir düzenleme yapılır okudum; ancak yabancı sitelerde de okuduğum şeyler beni Joomla konusunda korkuttu. Arama motorlarına iyi görünen bir site yapmak ve ilk sıralarda olmak ne çok çaba ve para gerektiriyormuş öğrendim. Herkesin de bir fikri var. benim merak ettiğim ise sizlerin tercih ettiği SEF eklentisi. Etkisini görüyor musunuz arkadaşlar.

mhusty
15-01-2012, 03:52
bu konuda bence en önemli etken domain ismi ve sitedeki özgün içeriklerdir geri kalan şeyler küçük ayrıntılardır... Ama illaki bir bileşen hakkında fikir sahibi olmak istiyorsan abi ACESEF derim ve tek geçerim... Linkleri istediğin türlü isimlendirebilip son ek ekleyebiliyorsun... İçerikler başlıklarını <h1> tagı ile göstertip o kelimenin önlemini arttırabiliyorsun ... Otomatik veya kendiniz meta taglarını girebiliyorsunuz... Daha bir çok özelliği var .. Benimde aldığım seo işleri oldu ve acesef'i kullanarak bu projelerimi üst sıralara çıkardım ... Wp'nin tek avantajı google'da hızlı indexlenmesi bence ama joomla! sizi korkutmasın eğer düzenli olarak siteyi güncelleyip , özgün içerik yayınlarsanız amacınıza ulaşırsınız.. Daha farklı tekniklerde var araştırın derim .. Hem acesef'in yapımcıları forumumuzda destek alabilirsiniz.. İyi gecelr..

Ümit
15-01-2012, 05:07
Açıkçası hiç google da üst sıralara çıkma kaygısı yaşamamıştım şimdiye kadar olan çalışmalarımda, hep işlev önemliydi; ancak bu çalışma hedef kelimemde üst sıralara çıkmak için olacak.

Hedef kelimenin kullanıcısına ve kullanımına bağlı olarak farklı yöntemler gerektirir. Mesela, "oyun" kelimesi mi "koyun" kelimesi mi deseler "koyun" kelimesi alınır üst sıralara tırmanmaya başlanır ama "oyun" kelimesi için yüksek maddi harcamalar harici bu çok çok zor. Ben her zaman (1)backlink, (2)seo (3)içerik (4) bekleme sıralaması ile başarılı olunacağını görmüş ve savunmuşumdur.

Sayın Mehmet yazıcının kendi güncesinde wordpress in bu konuda joomla'dan üstün olduğunu açıklama sının ardından biraz hayal kırıklığı yaşadım maalesef.

Wordpress'e ek seo ve backlink uygulamasının yapıldığı ve Joomla'nın saf hali ile bırakıldığı son aşamada belirtilmiş. Yanlış bir çalışma ve anlatım olarak görüyorum.

+Wordpress ile yaptığım siteler güncellenmediği zaman alt sıralara düşmüştür ama Joomla'nın güncelliği sıralamaya çok fazla etki etmiyor.

ingöğretmeni
15-01-2012, 16:27
İki alan adı satınaldım birisi jenerik diğeri iki kelime
diyelim ki telefon hedef kelime (örnek olarak)

telefon.org.uk arama hacmi 9.140.000 diyor anahtar kelime aracı
telefonkilifi.in ise aylık 165.000 arama hacminde
Her isisinde de rekabet düşük yazıyor.

İlk sorum hanginle yola çıkmalıyım sizce?
İkinci sorum ise JoomSef mi Acesef mi sizce.

ugurus
16-01-2012, 03:35
ben zamanında ArtioSef adlı bi bileşen kullanmıştım. gayet güzel bir başarı sağlamıştım ama sitem hakikaetn güzel ve günceldi. zengin bol sayfa vardı.

kaderebak
16-01-2012, 05:22
Hiç bir bileşene gerek yok , tek joomla her şeye yeter..

M.Enes AYDÜZ
16-01-2012, 12:06
Site adreslemelerini mantıklı yaptığınız sürece, adresleme konusunda ek bir seo bileşenine ihtiyaç duymazsınız düşüncesindeyim.

Muhakkak ek bir seo bileşeninin faydası olacaktır. Ama normal faydayı 10 kabul edersek, bu eklentilerle belkide toplam faydayı 11'e çıkartırsınız.

Joomla portalı (http://www.joomla.gen.tr)nda ek bir seo bileşeni kullanmıyoruz. Bakalım joomlanın standart adreslemeleri yeterli mi zamanla göreceğiz.

denisdulici
16-01-2012, 13:29
Bu günlerde Joomla 1.7 bir site yapıyorum ve AceSEF olmadan yapmak için kendimi zorluyorum ama istediklerimi yapmak için 40 takla atıyorum ve hala yapamadım. AceSEF ile bu işlemleri 10 dakikada yapmış olurdum.

Aşağıdaki resimlere bakın:
http://www.joomace.net/images/stories/acesef15/quick-edit.png
http://www.joomace.net/images/stories/acesef15/7-metadata.png

Linkleri ve Metadata bilgisini değiştirmek için Joomla 1.7'de bir menüden diğer makaleye zıplayıp durmanız gerek. AceSEF ile bunları tek bir sayfada yapabilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayın:
İçeriklerinizin Kopyalanmasına İzin Verin - Google'da Ara (http://www.google.com.tr/search?ix=hca&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%C4%B0%C3%A7eriklerinizin+Kopyalanmas%C4%B1na+%C 4%B0zin+Verin#ix=hca&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%C4%B0%C3%A7eriklerinizin+Kopyalanmas%C4%B1na+%C 4%B0zin+Verinin)

Evet, Joomla Gen Tr'nin nerdeyse bütün makalelerin meta description bilgisi aynı!!! Şimdi diyeceksiniz ki bunu değiştirebiliriz ama zaman olmadığı için girmedik. Ah şu zaman yok mu!! İşte bu yüzden insanlar AceSEF'i tercih ediyor, AceSEF otomatik olarak sizin belirlediğiniz karakter veya cümle sayısınca (ör. ilk iki cümleyi) içeriğinizden yazı alıp metadata bilgisine yerleştirir.

Şunlara da bakın:
http://www.joomace.net/images/stories/acesef15/html-sitemap.png
http://www.joomace.net/images/stories/acesef15/sitemap-link.png

BÜTÜN bileşenler ve bütün sayfalar için site haritası, ekstra plugin'lere ihtiyaç yok. Xmap demeyin sakın, 1.7 versiyonu kaç tane bileşeni destekliyor? 4 tane. Daha fazlası da var:
Xmap, Joomap, SEF SM 2 and AceSEF - Blog - JoomAce LLC (http://www.joomace.net/blog/xmap-joomap-sef-sm-2-and-acesef)

Makalenin başlığına kategoriyi ekleyemezsiniz, çok zorlarsanız (menüye bağlayıp vs.) belki bütün makaleler için tek tek girebilirsiniz ama AceSEF ile bunu 1 tıklama ile yapabilirsiniz. Veya linkte kategori ismini istemiyorsunuz? Hangi sayfalarınız 404'e düşüyor biliyor musunuz (Google Webmaster Tools demeyin)? AceSEF bunların hepsini tespit edip kaydeder. Ya bunu gibi bir ton handikap sayabilirim ama burası yeri değil çünkü konu AceSEF mi JoomSEF mi.

Emin olun ki ister Yönetim ister SEO etkisi açısında AceSEF çok ama çok daha üstün Joomla'nın yerleşik SEF özelliklerinden.

Birgün belki zaman bulup Joomla SEF ile AceSEF karşılaştırmasını çok daha net bir şekilde yaparım ama kısaca şunu söyleyebilirim; Joomla'nın SEF'i çevirmeli telefon, AceSEF ise iPhone. İkisiyle de görüşme yapabilirsiniz ama sanırım aralarında fark var.

oxyge_n
21-01-2012, 00:10
AceSEF nasıl kullanılıyor acaba....

denisdulici
21-01-2012, 21:36
AceSEF nasıl kullanılıyor acaba....

Sorunuzun kesin bir cevabı yok ama normal bir bileşen gibi kurup sitenin SEO özelliklerini kolay ve hızlı bir şekilde yönetiyorsunuz.

Adalente
21-01-2012, 22:26
acesef içinde bileşenler için ekstra pluginlere ihtiyaç duyarmı ?

architect
22-01-2012, 01:36
Sayın @denisdulici;

AceSEF gerçekten güzel, bir tek cannonical ayarını yapamadım.
Ace SEF'de cannonical ayarını nasıl yapabilirim. Yani sayfalarıma bu bileşenle cannonical nasıl eklerim?

İlginiz için şimdiden Teşekkür ederim.

spdial
22-01-2012, 23:50
Sayın @denisdulici;

AceSEF gerçekten güzel, bir tek cannonical ayarını yapamadım.
Ace SEF'de cannonical ayarını nasıl yapabilirim. Yani sayfalarıma bu bileşenle cannonical nasıl eklerim?

İlginiz için şimdiden Teşekkür ederim.

cannonical nedir?

Akar
23-01-2012, 00:04
Tercih edilen adresler demek ama ayar olayını bilmiyorum.

denisdulici
26-01-2012, 12:45
@Adalente
Olsa daha iyi olur ama ihtiyaç duymaz.

@architect
"AceSEF => SEF URLs" sayfasına gidip herhangi bir linkin düzenleme sayfasını açarsanız "Metadata" sekmesinde "Canonical URL" alanını bulacaksınız.

architect
04-02-2012, 23:19
@architect
"AceSEF => SEF URLs" sayfasına gidip herhangi bir linkin düzenleme sayfasını açarsanız "Metadata" sekmesinde "Canonical URL" alanını bulacaksınız.

Teşekkürler.
Canonical url olayını tıpkı meta verilerde ve anahtar kelimelerde olduğu gibi otomatik oluşturma imkanı var mı?
Sitemde çok içerik var ve hepsine yukarıda anlattığınız gibi tek tek girip ayarlamak çok zor olacak. :(

oirmak1975
05-02-2012, 00:29
Açıkçası kim nederse desin benim seçimim her zaman joomsef olmuştur. Hem kullanımı kolay hem de ücretsiz versiyon da oldukça bol miktarda seçenek bulunmakta.

architect
05-02-2012, 11:06
@architect

Canonical url'yi Canonical URL alanına nasıl yazıyoruz?
BEn bi türlü çıkartamadım kaynak kodlara baktığımda.
Aşağıdaki yazımlardan hangisini kullanmalıyım?

http://www.siteismi.com/sayfa
www.siteismi.com/sayfa
/sayfa
sayfa

ahmet5542
08-02-2012, 14:50
Ben AceSef'i birçok sitede kullanıyorum çok faydasını gördüm. Harika bir bileşen.
Canonical URL için tüm makalelere otomatik işlem yapan (joomla 1.5 için):
OZTechnonical - Canonical URLs - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/seo-a-metadata/16484?qh=YToyOntpOjA7czo5OiJjYW5vbmljYWwiO2k6MTtzO jExOiInY2Fub25pY2FsJyI7fQ%3D%3D)plugini kullanabilirsiniz.

ingöğretmeni
02-04-2012, 15:46
AceSef'i 3 aydır kullanıyorum ve ciddi bir ziyaret artışını sağladı. Bundan sonrası site dışı seo işine kalıyor sanırım.

kuantum9
24-04-2012, 23:03
Arkadaşlar Acesef seo programını satın aldım çok güzel ancak makalelerde acesef meta key bölümüne kendi kendine makaleden otomatik alakasız anahtar kelimeler seçiyor benim tercih etmediğim, o kutulara yenisini yazdığım da ise kayıt ettikten sonra yine alakasız kelimeler yazıyor bunu bir çözmenin bir yolu olması lazım. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa memnun olurum tttşkler

Akar
24-04-2012, 23:37
Arkadaşlar Acesef seo programını satın aldım çok güzel ancak makalelerde acesef meta key bölümüne kendi kendine makaleden otomatik alakasız anahtar kelimeler seçiyor benim tercih etmediğim, o kutulara yenisini yazdığım da ise kayıt ettikten sonra yine alakasız kelimeler yazıyor bunu bir çözmenin bir yolu olması lazım. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa memnun olurum tttşklerBaşlığa göre mi cevap verelim içeriğe göre mi :)

Başlığa göre cevap: AceSEF
Konunuza göre cevap: Ayarlarda otomatik meta tag oluşturma var, onu kapatmanız lazım.

AceSEF'in de artık varsayılanda Türkçe dilini eklemesi lazım.

kuantum9
25-04-2012, 14:28
Anladım çok teşekkür ederim dediğinizi yaptım düzeldi,781 bunun yanında çok ilginç bir şey oldu neden oldu anlamıyorum, joomlanın genel yapılandırma seo ayarlarını yaptım ancak acesefi kurduktan sonra, html uzantısı kayboldu , google da ismim ile aratıldığında google html uzantısı ile indexlendiği için tıklayınca o çıkmayınca bu sefer acesef hata raporu çıkıyor, acesef panelden URL Suffix :.html yaptım ancak yine olmuyor, kodları resim olarak gönderiyorum, ismim ile aratıldığımda bütün bilgi tagları olması gerektiği gibi yazıldığı halde sadece ismim çıkıyor, ve çok fazla title oluştu kodlarda , neden böyle oluyor temadan mı anlamadım siteyi baştan kurmayı düşünüyorum. Html olayı konusunda ACesefi bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız çok iyi olacak herşey için teşekkürler

Akar
25-04-2012, 14:39
Anladım çok teşekkür ederim dediğinizi yaptım düzeldi,781 bunun yanında çok ilginç bir şey oldu neden oldu anlamıyorum, joomlanın genel yapılandırma seo ayarlarını yaptım ancak acesefi kurduktan sonra, html uzantısı kayboldu , google da ismim ile aratıldığında google html uzantısı ile indexlendiği için tıklayınca o çıkmayınca bu sefer acesef hata raporu çıkıyor, acesef panelden URL Suffix :.html yaptım ancak yine olmuyor, kodları resim olarak gönderiyorum, ismim ile aratıldığımda bütün bilgi tagları olması gerektiği gibi yazıldığı halde sadece ismim çıkıyor, ve çok fazla title oluştu kodlarda , neden böyle oluyor temadan mı anlamadım siteyi baştan kurmayı düşünüyorum. Html olayı konusunda ACesefi bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursanız çok iyi olacak herşey için teşekkürlerBu da AceSEF ayarlarından yapılıyor. Ancak bu tür bir konu altında acesef ile ilgili çeşitli sorular sorduğunuzda bunun forumda bulunabilirliği çok düşüyor. Lütfen çeşitli sorularınız için farklı başlıklar açın, başlıklarda o konuya işaret eden kelimeler kullanın, biz de inşealah cevaplarını verelim ve böylece herkes faydalanabilsin :)

kuantum9
25-04-2012, 15:19
Çok Haklısınız seo-sef bölümünde konuları açtım. Teşekkürler