PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Veritabanı Bağlatısı Kesiliyor

Efendi
15-01-2012, 21:10
Merhaba.
Elimde joomla bir site var, 3-4 haftadır durduk yere sitenin veri tabanıyla bağlantısı kopuyor, veri tabanı onar filan dediğimde ise işlem yapıyor gibi görünüyor öylece kalıyor hiçbir işlem yapmıyor.
1.5'te de bu sorun var 1,7'de de, tabi ikiside aynı veri tabanında.
Aynı reseller üzerinde 10 tane filan joomla site var ama hiç birinde böyle bir sorun yok.
Az önce yine sorun çıktı sunucunun sahibini aradım, veritabanı onarma uyarlama işlemi onda da sonuçsuz kaldı, mysql'li resetliyorum dedi, resetledi sorun düzeldi.
Sadece bu siteye özgü olan bu sorun neden kaynaklanabilir

Akar
15-01-2012, 21:12
Ne hata veriyor?

kaderebak
15-01-2012, 21:41
Aldığınız hatayı tam olarak yazarsanız , daha kolay yardımcı oluruz..

Efendi
16-01-2012, 00:50
1.5'teki hata
Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL
1.7'deki hata
Infinite loop detected in JError

kaderebak
16-01-2012, 01:17
config dosyasında bu satır mysql mi yoksa mysqi mi ? Kontrol edermisiniz.

public $dbtype = 'mysql';

Efendi
16-01-2012, 01:23
config dosyasında bu satır mysql mi yoksa mysqi mi ? Kontrol edermisiniz.

1.5
var $dbtype = 'mysql';
1.7

Daha öncede belirttim her zaman olan bir durum değil bu. sebepsiz yere ortaya çıkıyor (sebepsiz derken site üzerinde ftp vs oynama yapılmadığı halde) daha sonra ilk mesajımdaki işlemler yapılmadan da düzelmiyor.

Efendi
19-01-2012, 16:51
aynı sorun yine oluştu.
sunucuda başka hiçbir sitede sorun yok ama benim sitenin birinde sorun var.
çıkan mesaj ise
joomla 1.7.3 site altyapı.
cpanelden yada phpmyadminden onarma yada uyarlama yapamıyorum, sayfa işlem yapar halde donup kalıyor.
neden böyle bir sorun çıkabilir ki

Akar
19-01-2012, 17:01
aynı sorun yine oluştu.
sunucuda başka hiçbir sitede sorun yok ama benim sitenin birinde sorun var.
çıkan mesaj ise
joomla 1.7.3 site altyapı.
cpanelden yada phpmyadminden onarma yada uyarlama yapamıyorum, sayfa işlem yapar halde donup kalıyor.
neden böyle bir sorun çıkabilir kicPanelden işlem yapamamanız zaten sunucuda bir sorun olduğunun göstergesi neticede. Bu hesabı ve belki size ati olmayan başka hesapları da bir sebeple etkileyen bir sorun olabilir. Bunu siz kestirmeniz çok güç. Elinizde 10-20-100 hesap olabilir, bugün gelişmiş sunucularda binlerce hesap barınır. Çözüm sunucu yöneticilerinde gibi gözüküyor. Yani benim bu konu altındaki yazışmalardan çıkardığım netice bu. Akşam başka bir done konuya girerse durum değişebilir tabii.

Infinite loop detected hatası veritabanı parolası ya da türü ile ilgili sorunda ortaya çıkar. Bunlar hadi ilk kurulumda olsa tamam; zaten çalışan bir sitede kendiliğinden çıkıyorsa sizin yapacağınız bir şey yok. Ha şu var; mysqli kullanıyorsunuzdur ve diyelim ki sunucuda bir değişiklik yaparken mysql üzerine mysqli kurmadılar ve bu hatayı aldınız...siz de joomla veritabanı seçeneğini configuration.php dosyası üzerinden mysqli yerine mysql yapar ve işi kurtarırsınız. Ancak sizde öyle de bir sorun yok, zaten mysql kullanıyorsunuz. Kaldı ki sürekli bu sorun oluyor diyorsunuz.

Siteniz hakkında ve hatranın elişme durumu hakkında, bildirdikleriniz çerçevesinde siteniz ile ilgili bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

kerimsarigul
19-01-2012, 21:11
Akar arkadaşımızın deidkleri sizi tatmin etmedi ise yani hala acaba sorun benim sitemde oalbilir mi diye düşünüyorsanız sitenizi lokale alın ve bilgisayarınızda deneyin. En azından sorun sizde mi sunucuda mı kesin oalrak öğrenmiş oalckasınız ve ona göre hareket edeceksiniz...

BozTurk
20-01-2012, 00:42
benim kanaatime göre sisteminizde bir sorun değilde sunucuda bulunan başka bir site sistemi yoğun olarak meşkul ediyor yada sqlin düzgün çalışmasını engelliyor olabilir gibime geldi server döngüsel hataya düşüyorda olabilir bence hosting firmanla temasa geçip onlara sorunu anlat yardımcı olma ihtimalleri olabilir ..

Efendi
20-01-2012, 02:23
sunucunun sahibiyle görüştüm sunucuda hayli joomla site var ve bu sorun sadece sizin sitelerde meydana geliyor diyor.
sitelerimden birinde iki defa oldu mysql'i resetlemesini istedim resetledi, bu sefer session hatası verdi, oda veri tabanı onarınca düzeliyor.
yani kısacası adam sorun sunucuda değil, sunucuda olsa benim sitelerimdede aynı sorun olur diyor.
bu sorun her zaman omuyor, bugün sorunun çıktıgı sitem yaklaşık 2 aydır yayında ve sorun ilk defa çıktı

Akar
20-01-2012, 21:52
O zaman bizim buradan bilemediğimiz ama sizin bilmeniz icab eden başka bir şey var. Yani bu işler, siz de biliyorsunuz anladığım kadarıyla, öyle sistemin keyfine göre olacak işler değil. Sebep-sonuç ilişkisi duygusal değil mantıksal olarak döner buralarda :) İnşeallah sorunlu nokta tesbit edilir.