PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BEKLİYOR Modül Konumlarının Adlarını Komple Değiştirmek

ahmet5542
08-10-2013, 13:45
Değerli arkadaşlarım, yeni bir site kurdum, şablon bölümündeki modül kodları pozition ile başlıyor. Yani ilgili yerleri footer, top, left, right vb gibi nasıl değiştirebilirim? Kısacası Pozition kelimesini değiştirmek istiyorum. Yeni kurduğum siteye bir şablon ekledim, yeni kurduğum şablonun pozisyonları ise left, right vb olduğu için bazı yerler gözükmüyor örneğin top modül. Top modülün karşılığı pozisyonu bulmak sorun değil o modülü oraya koyabilirim benim sorunum şu: left denildiğinde bilirsinki o sol tafartır. Ben nerden akılda tutayım pozition kaçtı :) İlk defa böyle bir şey başıma geldi. Saygı ve sevgilerimle.

Not: Forumu tarattırdım ama sorduğum konu ile ilgili birşey bulamadım. Eğer forumda var ve gözümden kaçtı ise kusuruma bakmayın.

Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır.

horoz nuri
09-10-2013, 00:13
Modül konumlarının adlarını neden değiştirmek istediğini tam olarak anlayamadım. Modullerin yerlerini bulmakta zorluk çekiyorsan
www.site-adi.com/index.php?tp=1
yazarak modül pozisyonlarını görünür yapabilirsin.

http://docs.joomla.org/images/9/9e/Screenshot_joomla_positions.png

Böylece modül yerlerini kolayca bulabilirsin.
Bu özellik kapalı olabilir. Açmak için yönetici panelinde;
Eklentiler > Şablon Yöneticisi 'nde "Seçenekler" ikonuna tıklayınca göreceksiniz. Modül pozisyonları öngörünüm etkin olmalıdır.

Modül pozisyon isimleri şablon yapım aşamasında verilir ve isimlerininin değiştirilmesi zahmetlidir.
Ben tavsiye etmem ama, "Yok arkadaş ben modül pozisyonunun adını illa ki değiştirmek istiyorum." diyorsan.

Şablona ait index.php dosyasını ve templateDetails.xml dosyalarını editlemen gerekecek. Bu bahsettiğim dosyalar;

Örneğin rhuk_milkyway şablonuna ait modül pozisyon isimlerini değiştirmek istiyorsanız.
www.site-adi.com/templates/rhuk_milkyway/index.php
www.site-adi.com/templates/rhuk_milkyway/templateDetails.xml
konumundaki dosyalardır.

(Eğer şablon bir template framework kullanılarak yapılmışsa modül tanımlamaları index.php yerine başka bir dosya yapılmış olabilir. Bu durumda hangi dosyada yapılmışsa evvela o dosyayı bulmak gerekir.)

index.php dosyasını bir editörle açıp incelediğinizde mesela şöyle bir şey göreceksin:

<?php if (this->countModules ('left')) : ?>
<jdoc:include type="modules" name="left" />
<?php endif ; ?>

Burada left modül pozisyon adı oluyor. Bunun yerine "sol" yazarsın.

Ayrıca templateDetails.xml dosyasını bir editörle açıp baktığınızda modül pozisyon isimlerinin yazılı olduğunu göreceksiniz. Mesela;

<positions>
<position>breadcrumb</position>
<position>left</position>
<position>right</position>
<position>top</position>
<position>user1</position>
<position>user2</position>
<position>user3</position>
<position>user4</position>
<position>footer</position>
<position>debug</position>
</positions>

Buradaki left yazan yeri sol olarak değiştirirseniz. Artık modül pozisyon adlarında left yerine sol kullanabilirsiniz.
Diğer modül isimleri için de aynı şeyleri yapmanız gerekir. Görüyorsunuz ki zahmetli bir iş. Yine de siz bilirsiniz.

ahmet5542
11-10-2013, 00:21
Şablonum framework ile yapılmış ve templatedetails.xml dosyasında:
-<positions>

<position>position-1</position>

<position>position-2</position>

<position>position-4</position>

</positions>

yazıyor

buradaki değerleri değiştirdikten başka yerleri de değiştirmem gerekir mi acaba?

Bilgi için teşekkürler. Sağolasın.

horoz nuri
11-10-2013, 00:29
Şablonum framework ile yapılmış ve templatedetails.xml dosyasında:
-<positions>

<position>position-1</position>

<position>position-2</position>

<position>position-4</position>

</positions>

yazıyor

buradaki değerleri değiştirdikten başka yerleri de değiştirmem gerekir mi acaba?

Bilgi için teşekkürler. Sağolasın.

Arama yaparak modüllerin tanımlandığı php dosyasını da bulmanız ve yukarıda tarif ettiğim gibi değiştirmeniz gerekir.