PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İletişim Formunda bir metin göstermek isyiyorum ama yapamadım yardımcı olabilirmisini

gecekule
11-01-2014, 01:37
Merhaba,

joomla 3.2.1 kullanıyorum İletişim Formu açtım isyiorumki formun üstünde bir açıklama metin göstereyim ancak bulamadım

AdminCP İletişim => İletişim => Diğer Bilgi alanına metin yazdım ama iletişim formda gözükmüyor yardımcı olabilirmisiniz?

Teşekkürler

horoz nuri
11-01-2014, 03:23
Diğer Bilgiler alanına yazınca ben denedim gözüküyor. Görüntülenme sekmesindeki ayarlarda "Ek Bilgi" gizle olarak seçildiyse görüntülenmez. Bu iletişime menüden link verdiğiniz menünün ayarlarında (iletişim görüntüleme seçenekleri) yine bu görüntülenme ayarı vardır. Bu ayar gizle olarak ayarlanmışsa yine görüntülenmez.

Kullandığınız temayla da ilgili olabilir. Şöyle ki:
www.sitenizin-ismi.com/templates/_tema_adı_/html/com_contact/contact/default.php şeklinde iletişim sayfasının görünümü değiştirilmiş olabilir.
Bundan dolayı olup olmadığını anlamak için kolay bir yöntem var. Şablon yöneticisinden sitenizin varsayılan teması olarak "protostar" yapınca diğer söylediğim ayarlar doğru ise iletişim sayfanızda "Ek bilgi" kısmı görülüyor. Çünkü "protostar" teması varsayılan temadır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

gecekule
11-01-2014, 15:27
Ustam çok teşekkür ederim "Görüntülenme sekmesindeki ayarlarda "Ek Bilgi" gizle olarak seçildiyse görüntülenmez." alanında varsayılan olarak ayarlı idi göster seçtim mesaj görünmeye başladı ama formun altında, üstünde olsaydı iyi olurdu bunuda şablon editlemek ile mümkün olur galıba.

Çok teşekkür ederim

gecekule
11-01-2014, 23:00
İletişim formu hakkında birşey sormak istiyorum

Sitemde üyelik yok, tek üye admin olarak benim üyelik hesabımda aaaa@gmail.com email adresi var, form göndermek için SMTP kurulumu için ise ayrı email adresi

Posya Yazılımı: SMTP
Kimden: info@siteadresi.com
SMTP Kullanıcı Adı: info@siteadresi.com
diye kurulumu yaptım, form mesajı üyeye gönderilsin olarak kendimi seçtim

Form gönderiyorum info@siteadresi.com adrese geliyor, form dolduranın email adresine kopyası gidiyor ama benim üyelikteki aaaa@gmail.com adrese gelmiyor acaba neden olabilir?

Teşekkürler

horoz nuri
12-01-2014, 02:06
Normalde "Ek Bilgi" formun altında görüntülenmez. Sizin kullandığınız şablonda iletişim çıkışı editlenmiş olabilir.
www.sitenizin-ismi.com/templates/_tema_adı_/html/com_contact/contact/default.php
Yani temanın bulunduğu klasörde html klasörü altında com_contact klasörü varsa iletişim bileşenin görüntülenmesi editlenmiş demektir. Eğer siz de editlemesini biliyorsanız yukarıda yolunu yazdığım default.php dosyasını editleyerek istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Ama editlemesini bilmiyorsanız bozabilirsiniz.

Diğer konuya gelirsek. İletişim bileşeninde hangi e-posta adresi yazılı ise iletişim formundan atılan mesajlar o e-posta hesabına gelir. Üye olduğunuz hesaba gelmez.

SMTP ayarı neden yapılır?
Sunucu PHP Posta ve SendMail kullandırmıyorsa SMTP kullanmak gerekir.
SMTP ile iletişim formundan atılan mesajlar gereken e-posta adreslerine ulaştırılması için bir e-posta hesabı kullanmak gerekir.

Joomla yönetim paneline, yani administrator panelinde giriniz.
Site >> Genel Yapılandırma >> Sunucu

Burada yapacağınız ayarlar ile iletişim formundan (ve sitede kullanacağınız diğer formlardan) mesaj gönderebilmek için kullanılacak olan e-posta ayarları yapılır.

İletişim formundan mesaj yazılıp gönder tuşuna basılınca bu e-posta hesabı, mesajı gönderir.

gecekule
12-01-2014, 14:41
Normalde "Ek Bilgi" formun altında görüntülenmez. Sizin kullandığınız şablonda iletişim çıkışı editlenmiş olabilir.
www.sitenizin-ismi.com/templates/_tema_adı_/html/com_contact/contact/default.php (http://www.sitenizin-ismi.com/templates/_tema_adı_/html/com_contact/contact/default.php)
Yani temanın bulunduğu klasörde html klasörü altında com_contact klasörü varsa iletişim bileşenin görüntülenmesi editlenmiş demektir. Eğer siz de editlemesini biliyorsanız yukarıda yolunu yazdığım default.php dosyasını editleyerek istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Ama editlemesini bilmiyorsanız bozabilirsiniz.

Bu sorunun nedeni buldum, eğer sekme kullanırsak | İletişim | İletişim Formu | Ek Bilgi | diye görünüyor ben sadece form kullanadığım için ben düz liste olarak kullandığım için alt altta sıralandığı için öyle oldu, aslında formda olsun iletişimde olsun üstüne ek bilgi girilmelidir demekki böyle seçenek yok ayrı sekmede ek bilgi olarak var.
Editleme yaparım deneme yanılma ile yaparım

Diğer konuya gelirsek. İletişim bileşeninde hangi e-posta adresi yazılı ise iletişim formundan atılan mesajlar o e-posta hesabına gelir. Üye olduğunuz hesaba gelmez.

Bu bileşen ne için diyorsunuz tam anlayamadım biraz açıklayabilirmisiniz?

SMTP ayarı neden yapılır?
Sunucu PHP Posta ve SendMail kullandırmıyorsa SMTP kullanmak gerekir.
SMTP ile iletişim formundan atılan mesajlar gereken e-posta adreslerine ulaştırılması için bir e-posta hesabı kullanmak gerekir.

Joomla yönetim paneline, yani administrator panelinde giriniz.
Site >> Genel Yapılandırma >> Sunucu

Burada yapacağınız ayarlar ile iletişim formundan (ve sitede kullanacağınız diğer formlardan) mesaj gönderebilmek için kullanılacak olan e-posta ayarları yapılır.

İletişim formundan mesaj yazılıp gönder tuşuna basılınca bu e-posta hesabı, mesajı gönderir.
SMTP kullanıyorum sorun olmasın rahat gönderilsin diye
1482

Bu ayarda görülen sitenin email adresi ile mesaj gönderiliyor, buradaki Kimden alandaki email ile SMTP Kullanıcı Adı alandaki email adresi aynıdır ve formdan mesaj gönderildimi bu emaillere geliyor.

Üyeye gönder seçeneği olmasına rağmen gelmiyor
Üyeyi burada bağladım: http://awesomescreenshot.com/07a270dhbc
Ancak üyenin email adresi gmail yanı başka yukarıdaki emai adresi değil.

Ayrıca PHP Posta nedir? Sendmail biliyorum

İlginize teşekkür ederim

gecekule
12-01-2014, 15:15
Bileşen dediğiniz galıba buradaki http://awesomescreenshot.com/07a270dhbc e-Posta alanına girilen e-Postaya gönderiyor, buradaki e-Posta adresi silince üye hesabındaki emaile mesaj geldi.

Acaba http://awesomescreenshot.com/07a270dhbc buradaki e-Posta alanına email girmeden iletişim sayfada adres, telefon, fax, cep telefon ile beraber bir email adresi göstermek nasıl mümkün olur?

horoz nuri
12-01-2014, 22:59
Bileşen dediğiniz galıba buradaki http://awesomescreenshot.com/07a270dhbc e-Posta alanına girilen e-Postaya gönderiyor, buradaki e-Posta adresi silince üye hesabındaki emaile mesaj geldi.

Acaba http://awesomescreenshot.com/07a270dhbc buradaki e-Posta alanına email girmeden iletişim sayfada adres, telefon, fax, cep telefon ile beraber bir email adresi göstermek nasıl mümkün olur?
Evet iletişim bileşeni dediğimiz burası. Bileşen diyorum çünkü administrator menüsüne baktığımızda "Bileşenler" menüsünde yer alıyor.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/845/n2po.png

PHP Posta ve Sendmail sunucudaki e-posta hizmetidir. Bir e-posta hesabı olmadan e-posta göndermeye yarıyor. Her sunucuda bulunmaz.

SMTP ayarlarının yapıldığı yer evet burası:

http://forum.joomla.gen.tr/attachment.php?attachmentid=1482&d=1389525602

İletişim formundan yazılan mesajlar buraya yazdığın e-posta hesabı bilgileri ile gönderilir.

"Bağlı Kullanıcı" dediğin şeyi bugüne kadar hiç kullanmadım, bilmiyorum. Yararlı bir şeyse bizi de bilgilendirirsen memnun oluruz.

gecekule
14-01-2014, 01:15
"Bağlı Kullanıcı" dediğin şeyi bugüne kadar hiç kullanmadım, bilmiyorum. Yararlı bir şeyse bizi de bilgilendirirsen memnun oluruz.
Joomladan ben anlamam, yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum ama baya şeyler öğrendim, aslında yıllardır kullanıyorm ama detaylı değil kendime birey site yaptım derme çatma kullanıyordum ama bu son günlerde bu forumdan yardım isteği başladıktan sonra detaya indim sayenizde çok şey öğrendim şimdi joomla biraz biliyorum oldum.

"Bağlı kullanıcı" olayı ben hep bunu kullandım iletişim bölümü kullanmıyordum, İletişim Formu kullanıyordum formdan gönderilen mesajlar "Bağlı Kullanıcı" yanı ben admin olarak mesaj bu hesabımdaki e-postaya geliyordu, son deneme ile gördüm ki iletişim sayfası gösterip e-posta alana email girilirse form mesajı artık üyenin yanı adminin hesabındaki emaile gitmiyor yerine iletişim alanına girilen emaile gidiyor.

Ben denemede böyle olduğunu gördüm, ama yanlış olduğunu düşünüyorum form mesajı birden fazla emaile gönderme imkanı yok olarak gördüm.

Teşekkürler

gecekule
14-01-2014, 01:18
Not: mesajı düzeltmek istedim ancak boş editör açıldı formda veya style de bir sorun olabilir, yönetimin bilgisine. Bu arada vBulletin den iyi anlarım, gerek olursa yardımcı olabilirim.

horoz nuri
14-01-2014, 01:54
Joomla'yı ben de dört dörtlük bilmiyorum ki. Bildiğim kadarıyla cevap veriyorum. Bilmediğimi öğreniyorum. "Bağlı Kullanıcı"yı burada senden öğrendim. Teşekkür ederim.

Forumda bir sürü hata var. Yeri geldiğinde bildiriyoruz. Ama forumla ilgilenen yok. Mesela "Öneri ve Şikayet" bölümünde "Cevap yazarken önizleme yaptığımda yazdığım cevap kayboluyor" diye bildirmiştim ama ilgilenen olmadı.

http://forum.joomla.gen.tr/showthread.php?t=3996

Daha bir sürü hatalar var.

gecekule
14-01-2014, 18:27
Forumla eskiden önemi vardı artık facebook gibi şeyler moda.

Bu arada birşey daha sorayım.
Şirket ve firma olmadığımız için ücretli template kullanamıyoruz, bazı templateler IE8 desteklemiyor biliyorsunuz
Acaba şöyle birşey olurmu?
Bir site IE 9.0 altı versiyon ile görüntülüyor xxxxx template ile görüntülensin, eğer IE9.0 veya üstü, veya diğer tarayıcılarla görüntülüyorsa yyyyy template ile görüntülesin? bu mümkün mü?

Ben php ile ziyaretçinin tarayıcısının ne olduğunu denetlerim burada sorun yok template xxxx ve yyyyy olurmu?

horoz nuri
14-01-2014, 23:47
Browser versiyonuna veya tipine göre template değiştirme diye bir şey hiç duymadım, bilmiyorum. "Browser versiyonunuz eski güncelleyiniz." şeklinde uyarı mesajı çıkarabilirsiniz.

gecekule
15-01-2014, 02:47
Browser versiyonuna veya tipine göre template değiştirme diye bir şey hiç duymadım, bilmiyorum. "Browser versiyonunuz eski güncelleyiniz." şeklinde uyarı mesajı çıkarabilirsiniz.
O mesajı vermek kolay ama sorun şu XP kullananlar bende dahi IE9.0 indirip kuramıyor bu yüzden güncelle mesajı vermek sorunu çözmüyor.

Benim demek istediğim url ile template değişirmi? tam bilmiyorum örnek www.site.com/index.php?style=12 ve www.site.com/index.php?style=10 gibi olsa bende php ile kullanıcının tarayıcını denetlerim eğer IE8.0 kullanıyorsa www.site.com/index.php?style=12 bu adrese yönlendiririm IE8.0 destekleyen templata ile siteyi gezer, eğer IE8.0 kullanmıyorsa www.site.com/index.php?style=10 bu adrese yönlendiririm ve esas template ile siteyi dolaşır diye düşünüyorum ne kadar gerçekçi bilmiyorum

horoz nuri
15-01-2014, 12:40
O mesajı vermek kolay ama sorun şu XP kullananlar bende dahi IE9.0 indirip kuramıyor bu yüzden güncelle mesajı vermek sorunu çözmüyor.

Benim demek istediğim url ile template değişirmi? tam bilmiyorum örnek www.site.com/index.php?style=12 ve www.site.com/index.php?style=10 gibi olsa bende php ile kullanıcının tarayıcını denetlerim eğer IE8.0 kullanıyorsa www.site.com/index.php?style=12 bu adrese yönlendiririm IE8.0 destekleyen templata ile siteyi gezer, eğer IE8.0 kullanmıyorsa www.site.com/index.php?style=10 bu adrese yönlendiririm ve esas template ile siteyi dolaşır diye düşünüyorum ne kadar gerçekçi bilmiyorum
Windows XP'ye Internet Explorer 8 'den daha üst versiyon kurulamıyor. Microsoft destek vermedi. Üstelik Microsoft, 8 Nisan 2014'te Windows XP için her türlü desteği tamamen bitiriyor. Microsoft'un desteklemediği şeyi biz mi destekleyelim. Başka browser kullansınlar biz ne yapalım. Scriptle işletim sistemini ve browseri tesbit edilip başka browser kullanmasını tavsiye etmek bence en iyisi...

Konuya dönersek menülere değişik template uygulamak var. Her menü değişik bir url demektir. Bahsettiğin işi görür.

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/15/1o7p.png

Bu ekranda, bu menü için hangi şablon (template) uygulamak istiyorsan seçebilirsin. Üstelik bu işlemi her menü öğesi için kullanabilirsin. Fakat browsere göre url'ye yönlendirme işini kendin kod yazarak yapman gerekecek galiba çünkü Joomla'da hazır olarak var mı bilmiyorum, yok galiba.

Yine de browsere göre site yapmak çok zahmetli bir iş... Bence uğraşmaya değmez.

gecekule
16-01-2014, 00:49
Evet XP desteği kesiliyor ama bilgisayarlara isteler bile üst işletim sistem yazılımı yüklenemiyor bu yüzden millette destek olmazsa bile kullanacaklar zaten destek olsa ne olur çoğu insan güncelleme nedir bilmiyor bile ve güncellemiyor.

bir php dosya yaptım template'nin index.php dosyasına include yaptım aşağıdaki gibi mesaj veriyor.
http://i.hizliresim.com/KnAMXg.png

Ben php iyi bilmiyorum derme çatma birşey yaptım isteyen olursa paylaşabilirim.

Evet bazı menüler için veya sayfalar farklı şablon kullanmak mümkün araştırmamda öğrendim ve joomla çoklu template desteklemiyor bu yüzden benim dediğim olması mümkün değil.

Ama şöyle birşey aklıma geldi ne kadar gerçekçi olur bilmiyor tam derme çatma işi;)))
sık sık güncelleme olmayan siteler için olur diye düşünüyorum
Şöyle:
Site herşeyi ile tamamlandıktan sonra farklı isim ile iki tane veritabanı yapıyoruz
aaaaa veritabanına IE8 için seçilen template ayarlı olacak
bbbbb veritabanına diğer tarayıcılar için olan template ayarlı olacak

configuration.php dosyada veritabanı alanlarına bir tarayıcı kontrolu ekleyip
if($taraci==8.0){
aaaaa veritabanı bilgileri
}else{
bbbbbb veritabanı bilgileri
}
Diye olabilir diye düşünüyorum ;)))

Sizde farkındasınızdır bir çok insan IE tarayıcıdan başka bilmez hatta tarayıcı ne olduğunuda bilmez windows kurulur onda ne varsa onu kullanır, mesajı versen bile çakmıyor ;)))