PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kodun Nerde Olduğunu bulma

Mtax
17-01-2014, 07:18
Merhaba,
site ertanegitim.com. <div class="module mod-box mod-box-dark deepest"> bu kodun nerde olduğunu bulamıyorum. Anasayfada bu kod gözüküyor firebug ile. Lakin siteyi zipleyip indirdim yinede bulamadım :)
Yardımcı olmanız dileği ile.

omerax
17-01-2014, 13:24
O kod şablon dosyalarında. Ama şablonun incelemeden nerde olduğunu söylemek mümkün. Notepad++ programını açıp şablon klasörünü olduğu gibi notepad++'a sürükle. Daha sonra CTRL+F ile Find penceresini aç, Aranan kısmına "class="module" yaz, Açık belgelerde tümünü bul butonuna tıkla. Hangi belgedeyse altta görünecektir.

mhusty
20-01-2014, 00:10
ordaki <div>'in içinde kod türetilmiş bir kod , tema da oynanabilir modül pozisyonları olduğu için bulmanız zor. Siz sitede ne gibi değişiklik yapmak isteidğinizi belirtin ona göre yardımcı olalım...

Mtax
20-01-2014, 16:54
http://www.dosya.tc/server22/xSUZKK/zz_safir.rar.html
O zaman şöyle yapayım tema dosyası bu :) Hala çözüm bulamadım ne yazık ki.

muratyil
20-01-2014, 17:28
kodu bulup ne yapmak istiyorsun?

omerax
20-01-2014, 21:38
Aradığın kod warp/layouts/modules/templates/default-1.php dosyasında <div class="module <?php echo $style; ?> deepest"> şeklinde.

$style değişkeni de modül eklerken ve tema ayarlaması yaparken ki stil seçimlerini yazıyor oraya. Yani senin seçimlerine göre oraya "mod-box mod-box-dark" yazdırıyor. Kodu neden bulmak istediğini bilmediğim için bu kadar yardımıcı olabiliyorum.

Mtax
20-01-2014, 23:58
<?php echo $style; ?> bunla stil çağrıyor onu bende anca çözdüm :) Şimdi bu çağırdığı stil mod-box mod-box-dark bu olunca modülün kenarlarına pencere ekliyor. bende sadece "deepest" style kalsın istiyorum. Mesala sitenin anasayfasına bakabilirseniz ; search kısmında firebug ile "mod-box mod-box-dark" bu kısmı silin demek istediğimi görsel olarak anlayabilirsiniz.

omerax
21-01-2014, 00:34
Bu kısmı silin demek istediğini görsel olarak anlamak mümkün değil, çünkü ortada bir görsel yok. :) Yazdığın hiçbir mesajda silmekle ilgili bir ibare de yok.

Search modülü için o kısımları silmene gerek yok, modül yöneticisinden Search modülünü aç, Eğer modül sınıf soneki varsa kaldır. Yoksa bir boşluk bıraktıktan sonra bir class tanımla. " none" gibi. Daha sonra

.none{
css maharetlerini buraya dök
}

gibi CSS kodları oluşturup şablonun CSS dosyasına ekle.

Mtax
21-01-2014, 00:39
ertanegitim.com , arama modülünü firebug ile seçin , mod-box mod-box-dark bu kısmı silin. Aradaki farkı anlarsanız. Son ek kısmından eklesem dahil önceki style gitmiyor mesala sizin dediğiniz gibi .none yazsam.
<div class="module mod-box mod-box-dark deepest .none"> olarak çıkıyor.

omerax
21-01-2014, 00:43
Şimdi none eklediğini gördüm. Sen bekle, sana lazım olan kodları birazdan yazarım

Mtax
21-01-2014, 00:47
Şimdi none eklediğini gördüm. Sen bekle, sana lazım olan kodları birazdan yazarım

Tebiyesizlik olmasın amacım iddalaşmak değil asla. Zaman ayırıyorsunuz gerçekten teşekkür ederin. Ama işte sorun modül ayarlarından ne yaparsam yapayım o baştaki iki style "mod-box mod-box-dark" bunlar gitmiyor. Ve arama modülünü çerçeve içine alıyor.

omerax
21-01-2014, 00:47
.module.mod-box.mod-box-dark.none.deepest {
padding: 0!important;
background: none!important;
box-shadow: none!important;
}

yukarıdaki kodları temanın CSS dosyasının en altına yapıştır kaydet. Modül sınıf sonekinde none yazılı değilse etkili olmayacaktır. Ekli ise sorun yok :)

Mtax
21-01-2014, 00:57
Temanın 19 adet .css dosyası var :) Tahmine dayanarak modules.css dosyası sanırım ?

omerax
21-01-2014, 01:00
Muhtemelen odur. gzip sıkıştırmayı açtığın için kesin birşey söyleyemem. sonucu buraya yazarsın.

Mtax
21-01-2014, 01:07
Evet sorun çözüldü çok teşekkür ederim.Ama tahminimce bu tam çözüm değil. Yani şöyle bişey ben orda sadece mod-boz kullanmak istesem bunu nasıl yapacağım ? Yani aslında <?php echo $style; ?> bu kısma nasıl müdahale edebilirim ?

Yardımınız için teşekkür ederim.

omerax
21-01-2014, 01:20
Bu kesin çözüm. Padding değeri istemediğin her modülün sınıf son ekine none yazarsan sonuç alırsın. Sadece mod-box ile boşluğu kaldırmak istiyorsan (muhtemelen yine modules.css dosyasında)

.mod-box {
padding: 20px 15px;
border: 1px solid #D9D9D9;
border: 1px solid rgba(20,20,25,0.15);
border-radius: 4px;
background: #FDFDFD;
background-clip: padding-box;
}

kısmını bulup padding değerini 0 yap kaydet. Ki bu da kesin sonuçtur.

omerax
21-01-2014, 01:20
Kısacası o PHP koduna müdahale etmen gerekmiyor.

Mtax
21-01-2014, 01:33
Kısacası o PHP koduna müdahale etmen gerekmiyor.
O zaman olan bi css kodunu değiştirerek müdahale ediyorum. Yani şöyle 3 tane style var.
.mod-box
.mod-box-(color)
.mod-line

Sizin tavsiyeniz direk bunlara müdahale. Ama bende diyorum ki eklediğim herhangi bir modüle hiç bir .css style atanmamasını nasıl sağlarım ? Yada istedeğim bir still ? Normalde son ek kısmına yazarak varolanın sonuna ekliyor. Yani temanın <?php echo $style; ?> bu kodu çağırmasını engellesem zaten .css de bi değişiklik yapmama gerek kalmayacak. Bunu anlatmak istiyorum.

omerax
21-01-2014, 01:41
Eğer o kısmı silersen modüllere ait CSS sınıflarını silmiş olursun ve o modüllerin CSS özellikleri ana DIV'inkine ayarlanır. Ne demek istediğimi aynı pozisyona birkaç tane modül ekleyip PHP kodunu silerek görebilirsin. Modüller birbirinden ayrı görünmeyecektir. Tabi ki tercih senin. Tavsiyem her zaman CSS üzerinde çalışmak.

Mtax
21-01-2014, 02:31
Eğer o kısmı silersen modüllere ait CSS sınıflarını silmiş olursun ve o modüllerin CSS özellikleri ana DIV'inkine ayarlanır. Ne demek istediğimi aynı pozisyona birkaç tane modül ekleyip PHP kodunu silerek görebilirsin. Modüller birbirinden ayrı görünmeyecektir. Tabi ki tercih senin. Tavsiyem her zaman CSS üzerinde çalışmak.
Kardeş yardımın için çok teşekkür ederim :) Senin verdiğin bilgiler sayende bulabildim. Şimdi şöyle temanın farklı stylleri var. Yani mesala tema ayarlarından farklı stiller seçiyorsun. Örnek olarak blue stili ; bunun ayrı bi stlye.css dosyası var. Bunu değiştirmem yeterli oldu :)

Mtax
21-01-2014, 03:11
Temanın 19 adet .css dosyası var :) Tahmine dayanarak modules.css dosyası sanırım ?

Hemen hemen başka bişey sorayım. Bazı modüllerde "son sınıf eki" çıkmıyor. Bu neden dolayı olabilir ?

omerax
21-01-2014, 16:11
Normalde hemen her modülde vardır. Joomla 3'te genelde Gelişmiş sekmesinde olur. Yoksa eğer eklemesi gayet kolay.

1 - Modülün XML dosyasını aç, herhangi bir <fieldset> tagından sonra

<field name="moduleclass_sfx" type="textarea" rows="3"
label="COM_MODULES_FIELD_MODULECLASS_SFX_LABEL"
description="COM_MODULES_FIELD_MODULECLASS_SFX_DESC" />
ekle.

2 - Modülün ana dizinindeki php dosyasına (mod_fsalancamodul.php) require_once __DIR__ . '/helper.php'; satırından sonra herhangi bir yere

$moduleclass_sfx = htmlspecialchars($params->get('moduleclass_sfx'));
ekle.

3 - Son olarak modülün tmpl klasöründeki default.php dosyasında da çevreleyen DIV, UL (artık hangisiyse) tagının class'ına da

<?php echo $moduleclass_sfx; ?>
ekle. Örnek

<div class="falancamodul-<?php echo $moduleclass_sfx; ?>">