PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sitede Makaleler Dışında Html lerimi Yayın yayınlamak için ne yapıcam ?

cuneytsonmez
12-04-2014, 20:50
daha önceki sistemimde güzel bir şey sistem var Özel Sayfalar diye bununla ilgili tüm html kodlarımı yapıp sitemde yayınlıyordum misal

http://sevimsonmez.com/viewpage.php?page_id=7

burdaki yedinci sayfam bunun html dosyası var direk sitemde atıyorum yayınla deyince tamam ama joomlada böyle bir şey bulamadım

http://guvercin.site90.com/index.php/78-guncel-haber/75-kose-yazilari-arsivi

bu şekilde oldu ama ben bunu

http://guvercin.site90.com/75-kose-yazilari-arsivi.html tarzı ve sadece yukardaki gibi göstermek icin hangi yolu izliem yoruldum :(

omerax
14-04-2014, 10:45
Merhaba,

Joomla tablo yapılarını hiç sevmez aslında, aynı şeyi divlerle yaparsan sorun yaşamazsın. İnceledim, tek sorun bahsettiğin html kodlarının tablolarla yapılmış olması.

cuneytsonmez
14-04-2014, 13:49
hocam ben dedıgınızı tam anlamadım html sayfası nasıl olusuturabılırım acaba yukardakı mesajımı anlatamadım sanırım :(

omerax
14-04-2014, 17:50
Joomla içerik ekleme sistemi aslında html bazlı çalışmaktadır. Yani sen içerik eklerken kullanılan editör (standardı tinymce'dir) senin eklediğin içerikleri arkaplanda HTML'e çevirir. Bunun yerine direkt kendi HTML kodlarını da eklemen mümkündür. Bunun için düzenleyiciyi değiştir seçeneğini kullanabilirsin. Fakat kendi kodlarını eklerken tablo yapılarını kullanmaman gerekir. Özellikle Joomla için kodlanan şablonların çoğunda kaymalara sebep oluyor. Kendi HTML kodlarınla oluşturduğun sayfayı daha sonra menü eklerken menü türü olarak tek makale seçip ayrı bir sayfa olarak yayınlaman mümkün. Joomla ile ilgili derslere bakmanı öneririm. İnternette bolca var zaten.

cuneytsonmez
15-04-2014, 11:50
ama hep makele şeklinde yayınlanıyor ben /hakkımızda şeklinde olsun istiyorum ama burda /makelekategorisiismi/hakkımızda şeklinde cıkıyor.

omerax
15-04-2014, 20:10
Bunun sebebi makaleyi kaydettiğin bir kategorinin bir menüye bağlı olarak yayında olmasıdır. makalekategoriismi şeklinde yazdığın o menünün takma adıdır. Buna çözüm olarak iki önerim olacak. Birincisi makaleyi uncategorized kategorisine kaydetmek, ikincisi ve asıl tavsiye ettiğim sayfalar diye bir kategori açıp bu kategoriyi kesinlikle bir menüye bağlamadan hakkımızda vb. sayfalar için hazırladığın makaleleri bu kategoriye kaydetmen. Bunun yaptıktan sonra mesela hakkımızda diye bir menü oluşturup menü türü olarak tek makale seçip bunu da hakkımızda ismiyle sayfalar kategorisine kaydettiğin makaleye bağlarsan siteismi.com/hakkimizda şeklinde görünecektir.

cuneytsonmez
16-04-2014, 00:10
Bunun sebebi makaleyi kaydettiğin bir kategorinin bir menüye bağlı olarak yayında olmasıdır. makalekategoriismi şeklinde yazdığın o menünün takma adıdır. Buna çözüm olarak iki önerim olacak. Birincisi makaleyi uncategorized kategorisine kaydetmek, ikincisi ve asıl tavsiye ettiğim sayfalar diye bir kategori açıp bu kategoriyi kesinlikle bir menüye bağlamadan hakkımızda vb. sayfalar için hazırladığın makaleleri bu kategoriye kaydetmen. Bunun yaptıktan sonra mesela hakkımızda diye bir menü oluşturup menü türü olarak tek makale seçip bunu da hakkımızda ismiyle sayfalar kategorisine kaydettiğin makaleye bağlarsan siteismi.com/hakkimizda şeklinde görünecektir.

ikinci dediğiniz gibi istiyorum abi yanlış anlamayın beni ben sayfalar diye makaleler bölümünden kategori actım dediğiniz gibi ama linke baglalamak dediğiniz ne oluyor sizi biraz uğraştırıyorum ama :(

omerax
16-04-2014, 11:59
:) Problem değil, yardmımcı olabilirsem bundan büyük memnuniyet duyarım. Şimdi adım adım anlatıyorum:

1. Kategori yöneticisinden Sayfalar adında yeni bir kategori açıyorsun.
2. Makale yöneticisinden Hakkımızda adında yeni bir makale oluşturuyorsun ve Sayfalar kategorisine kaydediyorsun.
3. Sonra menü yöneticisinden (hangi menüye istiyorsan oraya) Yeni menü öğesi ekleme kısmından bir menü oluşturuyorsun.
-Burada menü öğesi türü olarak makale/tek makale'yi seçiyorsun
-Makale seç kısmından da önceden hazırladığın Hakkımızda makalesini seçiyorsun ve kaydediyorsun.

Sonuç, site önyüzünde eklediğin menü öğesine tıkladığında adres satırında kesinlikle siteismi.com/hakkımızda görünecektir.

cuneytsonmez
16-04-2014, 17:03
http://guvercin.site90.com/index.php/hakkimizda abi bir tane yaptım oldu galiba dediğiniz yöntemleri uyguladım sevindım birden

ama http://www.sevimsonmez.com/viewpage.php?page_id=1 buradaki gibi olmadı tam manasıyla

Hakkımızda

Yazdır
e-Posta

Kategori: Sayfalar
Yayınlanma: Çarşamba, 16 Nisan 2014 13:58
Super User tarafından yazıldı.
Gösterim: 0

bu yerleri görünmez yapma durumumuz varmı acaba bir de abi index.php olmadan direk acarmı bunu bu şekilde 7 tane sayfa yapıcam kodları hazır elimde html olanlar böylece bitmiş olucak bir sayfa yaptım galiba :)

omerax
16-04-2014, 20:25
Bahsettiğin butonları ilgili menüyü düzenlerken gösterme seçeneğiyle pasif hale getirebilirsin. menü düzenleme ekranında seçenekleri biraz karıştır karşına çıkacaktır. Eğer görünmeye devam ederse aynı işlemi makale yöneticisinden hakkımızda makalesininin düzenleme ekranından da yap.

index.php olayına gelirsek, sitenin barındığı sunucunun linux tabanlı olması lazım. Eğer linux ise Genel Yapılandırma'dan Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları başlığı altındaki ilk iki seçeneğe EVET demen yeterli.

cuneytsonmez
17-04-2014, 16:34
Bahsettiğin butonları ilgili menüyü düzenlerken gösterme seçeneğiyle pasif hale getirebilirsin. menü düzenleme ekranında seçenekleri biraz karıştır karşına çıkacaktır. Eğer görünmeye devam ederse aynı işlemi makale yöneticisinden hakkımızda makalesininin düzenleme ekranından da yap.

index.php olayına gelirsek, sitenin barındığı sunucunun linux tabanlı olması lazım. Eğer linux ise Genel Yapılandırma'dan Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları başlığı altındaki ilk iki seçeneğe EVET demen yeterli.

abi sayende bi kac şey ögrendim cok basitmiş aslında hepsi mevcutmuş şimdi abi ilk sorunu hallettim sade bir şekilde oturtutum ikinci dediğinizi yaptım aslında oldu ama hatalı yere yönlendiriyor

http://guvercin.site90.com/index.php/hakkimizda

http://guvercin.site90.com/hakkimizda

Apache mod_rewrite'ı Kullan bunu yanında unlem ısareti var abi birde bu şekilde tıklayınca baska bir yere yönlendiryor ve sayfa acılmıyor bunda mı sorun var acaba abi cok teşekkür ederim şimdi html lerimi basit bir şekilde ekleyebilecem sanırım :)

omerax
17-04-2014, 20:43
ücretsiz host mu kullanıyorsun? rewrite modülünün aktif olabilmesi için linux host lazım. Eğer ücretsiz hostsa birçok modülü devredışı bırakmışlardır.

omerax
17-04-2014, 20:53
webhost bildiğim kadarıyla ücretsiz. o hostta istediğini yapamazsın.

cuneytsonmez
17-04-2014, 22:49
ücretsiz host mu kullanıyorsun? rewrite modülünün aktif olabilmesi için linux host lazım. Eğer ücretsiz hostsa birçok modülü devredışı bırakmışlardır.

webhost bildiğim kadarıyla ücretsiz. o hostta istediğini yapamazsın.

evet üçretsiz ben 2008 den bu yana hala onu kullanıyorum hiç bilgim yok bir kere gectim birisinden aldım cok pisman oldum herşeyim silindi simdilik geçmiycem sitemin tasarımı istedigim gibi olursa anca o zaman suan ıcın sınavlarım cok hazıranda ısı bırakıcam ve ondan sonra bilgisayarı 4 veya 5 ay sınavı atlatana kadar kurcalamayacagım :) demek ki bu modulü kullanamayacagım olsun ilerde bu bigiler sayesinde üçretli hosta gecince bakarız bizde hocam bu başlık altında size sorular sorsam uygun olurmu teker teker yönlendirmeniz sayesinde ögrensem bunları ayrıca allah razı olsun dediğiniz şekilde tek tek söyleyince neyin neye yaradığını biraz olsun anlaldım teşekkür ederim

omerax
18-04-2014, 15:39
Yardımcı olabildiğime sevindim. Gerek bu başlık altında gerek pm yoluyla gerekse websitem üzerinden istediğin soruyu sorabilirsin.

cuneytsonmez
18-04-2014, 16:31
Yardımcı olabildiğime sevindim. Gerek bu başlık altında gerek pm yoluyla gerekse websitem üzerinden istediğin soruyu sorabilirsin.

cok teşekkür ederim tek tek başlık acmak istemiyorum ama pm den de atmak istemiyorum benim gibi kullanıcılar bunları okusunda ilerde faydalanması acısından foruma yazmak daha ıyı olsa gerek bir soru daha sormak istiyorum size benim mesela elimde css ile bir tane menü var bunu sitede modul olarak yükleyemiyorum hangi yollarla yukleme yapabilirim

alpella
04-07-2014, 12:05
merhaba arkadaşlar joomla sitemde anasayfamda k2 içerikleri çıkıyor ben onu kaldırıp normal joomla makale ekleden eklediğim içeriklerin (öne çıkan makalelerin) cıkmasını istiyorum nasıl yapabılrım

djalpha
17-07-2014, 12:19
index.php için Seo eki kullanabilirsin sh404sef component bir çok yönüyle en iyi seo ekidir.

djalpha
17-07-2014, 12:21
merhaba arkadaşlar joomla sitemde anasayfamda k2 içerikleri çıkıyor ben onu kaldırıp normal joomla makale ekleden eklediğim içeriklerin (öne çıkan makalelerin) cıkmasını istiyorum nasıl yapabılrım

Ana menüye gel favori olarak işaretli menü öğesini editle ve Makale » Öne Çıkan Makaleler yap