PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla! 3.x Yol Haritası

angelaus
21-05-2014, 23:14
Merhaba

Joomla yol haritası güncellendi.

bende burada kısaca 1-2 konuya değineyim dedim

1- Öncelikle artık kararlı( uzun ömürlü) kavramı yok. Her sürüm kararlı ve uzun ömürlü, Wordpress gibi ardı ardına durmadan güncelleme alacağız.

2- Çekirdek haffiliyor. 3.4 ve 3.5 sürümlerinde aşamalı olarak aşağıdaki bileşen ve bağlı modüli pluginler çekirdekten çıkarılıyor, Joomla için süper bir haber çünkü ben 1.x sürümden beri weblinks bileşenini kullanmamıştım

Contact
Finder
Redirect
Search
Weblinks

Bu bileşenler kaldırılacak ama update ile gelenler için değil, Sıfır kurulumla geçerli olacak, update prosedürü kaldırma işlemi yapmayacak, Ama isteyen bu bileşenleri kaldıracaktır.

3- Kolay Kurulum, Zamanla Webden kurulum yaygınlaşacak, ve öntanımlı hale gelecek ( wordprese bir adım daha benzedik )

aşağıda yaklaşık sürüm çıkışları mevcut.

2014

3.3 / Nisan 30 - microdata, mootools iptal , webden kurulumi önyüz modül edit
3.4 / temmuz 15 - com_weblink kaldırılıyor.
3.5 / eylül 15 - com_newsfeeds, com_banners, com_contacts, com_search, com_finder, com_redirect, com_messages kaldırılıyor , Örnek veri kurulumda yok, kurulum sonrası eklenebilecek.
3.6 / Kasım 15 çoklu dil desteği ve çevirilerde iyileştirmeler

2015

3.7 / şubat 15 - bootstrap geliştirmeleri
3.8 / Nisan 15 - seo sef iyileştirmeleri .
3.9 / Haziran 15 - medya yöneticisi iyileştirmeleri . yeni dosya türleri ve embeed geliştirmeleri
3.10 / Ağustos 15 - yeni admin teması yaratılacak ve eskiler kaldırılacak, responsive admin geliyor
3.11 / . Ekim 15 - küçük iyileştirmeler

muratyil
24-05-2014, 12:29
Evet sonunda çoğumuzun kullanmadığı gereksiz ağırlıklardan kurtuluyoruz.

neyzen
25-05-2014, 18:32
İnşallah takvime uyarlar.

omerax
25-05-2014, 21:48
Gereksiz birçok bileşenin çıkarılması çok iyi de Contact bileşenini neden çıkarıyorlar ki? Kullanmayan mı var...

angelaus
26-05-2014, 13:22
Ben harita sağlamadığı için kullanmıyorum

Makale içine iletişimi girip bir contact mdülü ve bir gmap modülü ile kendim iletişim yaratıyorum

Akar
03-06-2014, 00:31
Finder, weblinks ve newsfeedsin çekirdekle gelmesi kadar search ve contact bileşenlerinin çekirdek ile gelmemesi de saçma. Ayrıca redirect sessiz sedasız, site yöneticisine bile haber vermeden çalışan iyi bir bileşendi bence. Teknik olarak artık gerek kalmadı mı bilmiyorum ama 1.5-2.5 jenerasyonu için çok iyiydi.