PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : haftalık joomla portalı

seri_ac
18-01-2012, 08:59
iyi günler
Büyük haber sitelerinde olduğu gibi joomla'da günlük veya haftalık değişen ana sayfa hazırlamak istiyorum.fakat her önceki sayfa arşivde olduğu gibi kalacak ve kullanıcılar istedikleri zaman o tarihe dönebilecekler..
Örneğin milliyet gazetesinin sitesinde linkten tarihi eski bir tarih yaptığında o günkü mevcut site önünüze geliyor..
Bunu joomla ile yapmak mümkün mü?
(not : günlük olmasa haftalık veya aylık olsa da kafiidir :) )

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 12:55
Bunu içerikte modül kullanarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ama sorun şu ki, belirli bir tarihteki haberleri çeken bir modüle rastlamadım henüz.

Akar
18-01-2012, 15:01
Bildiğim kadarıyla henüz yeni Joomla için düzenlenmemiş gelişmiş arşiv bileşenlerini incelemek lazım. Ana sayfa günlük ya da haftalık olarak değişecek şeklinde değil tabii benim dediğim. Siz ana sayfayı dilediğiniz gibi hazırlayacaksınız. Tarih olarak belirlediğiniz aralığa düşen içerik arşive girecek ve arşiv ayrıca içerik olarak okunabilir olacak.

seri_ac
18-01-2012, 15:16
aytuğ hocam dediğiniz şekilde yapsak şuan ki arşiv gibi olur diye düşünüyorum.o anasayfada bütünlüğü yakalayamayız çünkü..
bu konuyu joomlada başarmak joomla ya çağ atlatmak gibi birşey olur heralde.. peki milliyet hangi mantığı kullanıyor burada basitçe söylemek gerekirse sanki adamlar hergün yeni site yapıyor...adamların sitesi baştan aşağıya değişiyor hergün sabit kalan sadece reklamlar ve münü..

Akar
18-01-2012, 15:44
aytuğ hocam dediğiniz şekilde yapsak şuan ki arşiv gibi olur diye düşünüyorum.o anasayfada bütünlüğü yakalayamayız çünkü..
bu konuyu joomlada başarmak joomla ya çağ atlatmak gibi birşey olur heralde.. peki milliyet hangi mantığı kullanıyor burada basitçe söylemek gerekirse sanki adamlar hergün yeni site yapıyor...adamların sitesi baştan aşağıya değişiyor hergün sabit kalan sadece reklamlar ve münü..Ben milliyet okumadığım için belki de algılayamadım söylediğiniz şeyi. Tasarım mı değişiyor yani nedir tam olarak?

seri_ac
18-01-2012, 15:48
tasarım değişmiyor,taslak(şablon) aynı kalıyor sadece yazılar ve görseller değişiyor...
adres son ekleri şu şekilde com.tr/2012/01/18/index.html buradaki tarihi değiştirdiğimizde hangi tarihi yazarsak (geçmiş tarihler) o günkü site olduğu gibi açılıyor.

Akar
18-01-2012, 16:27
tasarım değişmiyor,taslak(şablon) aynı kalıyor sadece yazılar ve görseller değişiyor...
adres son ekleri şu şekilde com.tr/2012/01/18/index.html buradaki tarihi değiştirdiğimizde hangi tarihi yazarsak (geçmiş tarihler) o günkü site olduğu gibi açılıyor.O neticede adres yapısı. Bugün kendi sitenizde de mesela kategoriler adreste yer alsa, oraya hangi kategoriyi koysanız orayı açar. Mantık aynı şey. Ancak tarihsel adres oluşturma o sistemini özelliği. Mesela wordpress de bunu çekirdek haliyle yapabiliyor. Sizin dediğiniz olay tamamen tarihsel adresleme yani. Doğru mudur?

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 17:50
Şu şekilde bahsediyor.

Milliyet nternet haber, finans, spor, astroloji, salk, hava durumu, sinema, televizyon, video, tatil, galeri, emlak, araba, seri ilan, oyun sitesi (http://www.milliyet.com.tr/2012/01/01/)

Yukarıda tepe menüden tarih seçiyorsun, o günkü anasayfa aynen karşına çıkıyor.

seri_ac
18-01-2012, 19:31
evet aynen ondan bahsediyorum,eski ana sayfaları bozmayacak şekilde her gün yeni anasayfalar ekleyeceğim ve kullanıcı istediğinde eski anasayfaya gidebilecek..analtınca çok basit gibi duruyor aslında..

BozTurk
18-01-2012, 22:43
bu konuyu joomlada başarmak joomla ya çağ atlatmak gibi birşey olur heralde.. peki milliyet hangi mantığı kullanıyor burada basitçe söylemek gerekirse sanki adamlar hergün yeni site yapıyor...adamların sitesi baştan aşağıya değişiyor hergün sabit kalan sadece reklamlar ve münü..

evet doğru söyledin adamlar hergüne bir anasayfa yapıyorlar.. milliyetin portali gazatecilik ve matbaacılık mantığıyla düzenleniyor yaptıkları tek şey anasayfanın mizanpajını değiştirmek ve eski anasayfayı ogünün ismiyle klasörleyip geride bırakmak bu klasörlenen geçmiş sayfalarıda tarihsel özelliği olan bir modülle geçmiş sayılar yada arşiv adı altında yayınlıyorlar e-bulten tecrüben var ise ne demek istediğimi anlarsın yani bu bileşenle yada modülle yapılacak şey değil gerçekten emek ve işçilik var milleyet portalın yapısında
joomla (http://www.joomla.gen.tr) ile yapılamazmı dersen menü ağacı buna müsait hergüne "ön sayfa görünümünü" değiştirerek linkler halinde yayınlarsan gün adında seninde geçmiş hergüne ait başka bir anasayfan olabilir :)