PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Blog listeleme linklerinde Bölüm-Kategori görütüleme sorunu

ferit
18-01-2012, 11:07
Selamlar arkadaşlar

Dün gece 3 saat kafa patlattım çözemedim.

Şöyle bir sorunum var;

www. site.com/BÖLÜM/KATEGORİ/id-MAKALE.html (*doğru)

şeklinde linkleme olması gerekiyor normal şartlarda, fakat açmış olduğum 5 bölüm ve 20 kategori içerisinde sadece 2 tane kategorideki makaleler bunu kaale alıyor. Böyle olduğu için de modül poziyonu filan yapamıyorum. Makaleler tek sayfa görünümünde çıkıyor.

Hatalı görünüm ise : www. site.com/BÖLÜM/id-MAKALE.html (*yanlış) şeklinde geliyor.

Menü yapısı, tüm ayarları eşit olmasına rağmen.

Hatta gittim, doğru çalışan menüyü kopyaladım, yine *yanlış hali geldi.

Bir patch, bug, ya da ne biliyim... ne yapmam lazım? Daha önce böyle bir problemle karşılaşan oldu mu.

Kategori/Blog listelemesi yapıyorum. Tüm ayarlarım genel yapılandırmada. Özel bir bileşen ile listeleme yapmıyorum.

Teşekkürler.

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 12:35
Burada dikkat etmeniz gereken menü yapılandırması. Gerçi ayarlar eşit demişsiniz ama tekrar kontrol etmenizi rica edeceğim.

İçeriklerin adresleri eğer bir menü öğesine bağlıysa adreslemesini o menüden alır. O içeriğin bir menü öğesi yoksa /component/content/.... gibi bir adresleme oluşur.

Şimdi menülerin yer aldığı menü bölümüne girin, orada birbirlerinin adıyla olmayan öğelerin bulunduğundan emin olun. Ayrıca farklı menüler oluşturmuşsanız, oralara da aynı öğeler varsa onları silin. Eğer 2 tane aynı rumuzla menü öğesi varsa, ID'si yüksek olan çalışacaktır. Bu yüzden aynı rumuzlarda menü öğesi olmamasına dikkat edin.

Sorununuzun kaynaklandığı yer bu bahsettiğim yer. Gözden kaçırdığınız bir şeyin olmamasına dikkat edin.

Akar
18-01-2012, 13:33
Neticeyi merak ediyorum, çünkü menü yapısına dikkat ettiğini yazmış arkadaş. İlginç bir konu olabilir.

ferit
18-01-2012, 16:22
Joomla konusunda baya deneyimim var. Menü/Kategori yapısında bir sorun yok. com_content bileneninde bir bug olabilir, çözen varmı diye sordum aslında. Çünkü 2 menü haricinde diğerleri bunu kaale almıyor.

Hiyerarşik bir yapı olduğundan diğer joomla sürümlerinde bu hatayı almamıştım. 1.5.25 versiyonu kullanıyorum. Eski sürümden com_content i güncelledim, SEF pluginini de güncelledim ama yemedi.

Çok ilginç bir hata oldu. Normal şartlarda Enes in bahsettiği gibi tüm kontrollerini sıklıkla yaptım, kopyaladım, farklı alias lar uygulayarak denedim, hiç bir şekilde yemedi.

com_content içindeki section ve category içerisindeki linkleri sabitleyen bir kod biliyormusunuz?
En kısa böyle çözümleyelim isterim.

Akar
18-01-2012, 16:37
Hayır böyle bir bug bildirilmiş değil bugüne kadar. com_content Joomla!'nın içerik bileşeni. Adres yapısını o oluşturmuyor, bahsettiğiniz adresleri ancak menülerle ya da üçüncü parti sef eklentileri ile üretebilirsiniz. Ben gözünüzden kaçan bir şey olduğuna inanıyorum. Bilmek bazen yeterli olmuyor, birşeyler atlayabiliyoruz, gözümüzden kaçabiliyor. Belki de buna sebep olan bir sunucu sorunu olabilirim, bazı php sürümlerinde sorunlar var. Nedir sunucu özellikleriniz?

ferit
18-01-2012, 16:47
Aynı sunucuda 50 den fazla Joomla site var, 1.5.23 en yükseği, bu da dışarıdan gelen bir iş fakat benim sunucumda barındırılacak.

Gözden kaçan hiç bir şey yok inanın. Başka bir arkadaşımda baktı, dün gece de bu sabah da baktıım... maalesef olmuyor.

Yani hiç birinde dediğim gibi bölüm/kategori/makale.html gibi gelmiyor... 2 tanesinde geliyor ki sorun da orada.
Böyle bir insiyatifi onlara neden verdi.

3. Parti SEF eklentisi olarak birşey kullansam çözüm olur mu?

Ne önerirsiniz?

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 17:46
Şuan da bu site yayında mı?

ferit
18-01-2012, 18:26
Evet yayında.

Siz anladınız dmi problemi ?

Akar
18-01-2012, 19:04
Evet yayında.

Siz anladınız dmi problemi ?Yayındaysa eklenti önermeden evvel bir görelim diyecek muhtemelen. Aslında ben de aynı şeyi derim; yayındaysa bir baksak ve sorunu görsek iyi olurdu. Onun dışında herhangi bir sef eklentisi ile adreslerinizi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Gerek duyduğunuzda diğer özellikleri açısından AceSEF'i öneririm.

kerimsarigul
18-01-2012, 20:53
Şöyle yapar mısınız? Bilgi edinmemiz açısından.
seoyu kapatın, bahsettiğiniz doğru çalışan ve yanlış çalışan menülere tıklayın ve adres çubuğundaki linki buraya yapıştırın. site adresi vermek istemiyorsanız index.php den sonrasını yapıştırın. Sorun bana Enes arkadaşımızın bahsettiği konudan kaynaklanıyor gibime geliyor...

Akar
19-01-2012, 06:25
Çöp öğelerine de dikkat etmek lazım 1.5'de sef açısından. id.ler depolanmış olarak duruyor çünkü çöp varsa.