PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ İçerikte modül yayınlayamıyorum

mesen15
18-01-2012, 12:14
Öncelikle Uğur AYDIN tarafından ŞURADA (http://joomla.gen.tr/joomla-cms/kurulum-yonetim/159-icerikte-modul-yayinlama) yayınlanan dersi inceledim ki zaten joomla 1.5'ten bildiğim ve uyguladığım bir şeydi.

Şimdi önce SP accordion modülünü yükledim.
Sonra temada olmayan bir pozisyonda modülü yayınladım. Mesala user50 pozisyonunda..
Sonra geçtim içerik bölümüne.
İçeriğin en altına örneğin
{loadposition user50} yazdım.

İçeriği açtığımda maalesef modül yok kod var, yani çerikte aynen {loadposition user50} yazıyor.
Not: Uyumlu ek olarak İçerik - Modül Yükleme aktif..

Şimdi sıkıntı nerden kayklanıyor olabilir, acil desteğinizi bekliyorum..

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 12:29
Bakın, tam o kodu ekleyeceğiniz durumda, kodu hemen yapıştırmayın. Üstteki küçük küçük düğmelerin arasında font family yazan yerin altında HTML yazan bir kutucuk var. O HTML kutucuğuna tıklayın, açılan yeni pencerede kodu ekleyin.

http://joomla.gen.tr/images/makale-ders/joomla-cms/ders/159/icerikte-modul-yayinlama-7.png

mesen15
18-01-2012, 13:32
Bakın, tam o kodu ekleyeceğiniz durumda, kodu hemen yapıştırmayın. Üstteki küçük küçük düğmelerin arasında font family yazan yerin altında HTML yazan bir kutucuk var. O HTML kutucuğuna tıklayın, açılan yeni pencerede kodu ekleyin.

http://joomla.gen.tr/images/makale-ders/joomla-cms/ders/159/icerikte-modul-yayinlama-7.png

Çok teşekkürler, dediğinizi yaptım ama değişen bir şey olmadı, sorun devam ediyor..Başka neden kaynaklanabilir?

Akar
18-01-2012, 13:39
Çok teşekkürler ancak sorun devam ediyor..Başka neden kaynaklanabilir?Normal şartlarda joomla onu her iki şekilde de algılar. Ancak bazı üçüncü parti faktörler yazım düzenleyiciye etki edebildiğinden Enes ham girmenizi önermişti. Yine de böyle bir şeyden etkilendiğinizi düşünüyorum. Kullandığınız yazım düzenleyici ve içerik ile ilgili uygulama ekleri nelerdir?

mesen15
18-01-2012, 14:00
Normal şartlarda joomla onu her iki şekilde de algılar. Ancak bazı üçüncü parti faktörler yazım düzenleyiciye etki edebildiğinden Enes ham girmenizi önermişti. Yine de böyle bir şeyden etkilendiğinizi düşünüyorum. Kullandığınız yazım düzenleyici ve içerik ile ilgili uygulama ekleri nelerdir?

Editör olarak hem joomla ile gelen TinyMCE ile denedim hem de JCE Editör ile. Her ikisinde de değişen bir şey olmadı. İçerikle ilgili eklenti dizininin ekran görüntüsünü aldım. Sorun sadece ben de mi var anlamadım bir türlü. Joomla 1.5 te sorun yoktu..

Akar
18-01-2012, 14:42
{loadmodule mod_ulismi}şeklinde de netice alamıyorsunuz muhtemelen, doğru mudur?

Arfmin
18-01-2012, 15:01
{loadposition user50}

Modül pozisyonlarında user50 mevcut ise makalede modülün görünmesi gerekir. Eğer mevcut değilse kullanılan şablonun xml dosyasına user50 isimli pozisyon eklenmelidir.

Bu işlemlere rağmen makale içinde modül görünmüyorsa bilmediğim başka bir hatadan bahsedilebilir.

Akar
18-01-2012, 15:04
Modül pozisyonlarında user50 mevcut ise makalede modülün görünmesi gerekir. Eğer mevcut değilse kullanılan şablonun xml dosyasına user50 isimli pozisyon eklenmelidir.

Bu işlemlere rağmen makale içinde modül görünmüyorsa bilmediğim başka bir hatadan bahsedilebilir.Arfmin söylediğiniz şey modülün gösterilmesi ile ilgili ama değil mi? Yani buradaki sorun modülün olup olmaması değil de etiketin doğrudan normal bir metin gibi algılanması ile ilgili diye düşünüyorum. Ayrıca sadece içerikte gösterim için pozisyonun xmlde bulunması yine gerekmez; yalnız siz söyleyince ben de bilgimden şüphe ediyorum tabii.

Arfmin
18-01-2012, 15:24
Arfmin söylediğiniz şey modülün gösterilmesi ile ilgili ama değil mi? Yani buradaki sorun modülün olup olmaması değil de etiketin doğrudan normal bir metin gibi algılanması ile ilgili diye düşünüyorum. Ayrıca sadece içerikte gösterim için pozisyonun xmlde bulunması yine gerekmez; yalnız siz söyleyince ben de bilgimden şüphe ediyorum tabii.

Bu sefer bende "acaba soruyu yanlış mı algıladım" düüşüncesi hasıl aldı. İlk mesajdaki soruyu tekrar okudum, hatta link verilen dersi de okudum, ama konu {loadposition user50} olunca aklımdaki cevabı yazdım.

seri_ac
18-01-2012, 15:32
aynı sorunu bende yaşadım yeni kurduğum sitede ilk denediğimde modul yayınlanmıştı fakat daha sonra 3. parti eklentileri kurduğumda (ki birçok eklenti kurdum) bir daha tekrar denediğimde modulu yayınlamıyı bu sefer sadece metin olarak çıktı..xml dosyasındada gerekli oynamaları yapmama rağmen hala durumu düzeltemedim...

M.Enes AYDÜZ
18-01-2012, 18:14
Joomla sürümünüz 1.7.3'ten eski mi? Eğer eskiyse lütfen yedeğinizi alıp, yönetici panelinden 1.7.3'e güncelleyiniz ve tekrar deneyiniz.

1.7.0 - 2 sürümünde loadposition ile ilgili bir sorun vardı.

mesen15
18-01-2012, 23:34
Joomla sürümünüz 1.7.3'ten eski mi? Eğer eskiyse lütfen yedeğinizi alıp, yönetici panelinden 1.7.3'e güncelleyiniz ve tekrar deneyiniz.

1.7.0 - 2 sürümünde loadposition ile ilgili bir sorun vardı.

sürüm 1.7.3
Ayrıca {loadposition mod_.....} şeklinde modül ismini yazarak denedim ama o sonuç vermedi..Ancak konudan anlaşılacağı üzere başka arkadaşlar da aynı sorunu yaşamış..Bakalım sorunu çözebilecek miyiz? Ayrıca bu konuyla ilgisi var mıdır yok mudur bilemiyorum ama ana sayfada haberleri News Pro GK4 ile yayınlıyorum, resim gözüküyor. Haberin detayı açıldığında sadece metin geliyor, resimler kesinlikle detay sayfasında görüntülenmiyor.

YsfBahar
18-01-2012, 23:42
gk4 ile bende içerik yayınlıyorum çok şükür bir sorun yok BURADAN (http://www.yusufbahar.org/download-indir.html) inceleye bilisiniz. İlk yaparken ben de yayınlayamamıştım ama soradan farkettim ki herşeyi yapmışım ama modulu deaktif yapmışım :D

mesen15
19-01-2012, 00:57
gk4 ile bende içerik yayınlıyorum çok şükür bir sorun yok BURADAN (http://www.yusufbahar.org/download-indir.html) inceleye bilisiniz. İlk yaparken ben de yayınlayamamıştım ama soradan farkettim ki herşeyi yapmışım ama modulu deaktif yapmışım :D

News Show Pro GK4 'te sorun yok zaten, sorun anasayfada intronun devamının okunması sırasında çıkıyor. Devamını tılayınca içeriğin tam metni geliyor ya, işte o sayfada resimler çıkmıyor ama anasayfada çıkıyor. Admin panelde editör içinde de resimler gözüküyor...

tdepkamil
19-01-2012, 01:02
Hocam localde mi çalışıyorsunuz? Adresi verirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz kanaatimce. Makalede "devamını oku" bağlantısından önceki resimler makaleyi açınca gözükmüyor anladığım kadarı ile. Öyleyse makale ayarlarında "giriş metni= gizle" şeklindedir. Bu kısma bakabilir misiniz? (umarım yanlış anlamamışımdır...)

mesen15
19-01-2012, 02:57
Hocam localde mi çalışıyorsunuz? Adresi verirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz kanaatimce. Makalede "devamını oku" bağlantısından önceki resimler makaleyi açınca gözükmüyor anladığım kadarı ile. Öyleyse makale ayarlarında "giriş metni= gizle" şeklindedir. Bu kısma bakabilir misiniz? (umarım yanlış anlamamışımdır...)

Localde çalışmıyorum. İçerik ayarlarında giriş metnini göster:göster şeklinde ayarlı..

Adres BURASI (http://kocarlitarim.gov.tr/jupgrade/)

Hem içerikte modül yayınlama, hem de bu konuda desteğinizi bekliyorum. İnşallah yardımlarınızla çözeriz..

Akar
19-01-2012, 08:16
Bana kontrol etmem için bir yönetici hesabı açarak gönderirseniz daha yakından bir bakayım.

mesen15
19-01-2012, 12:51
Bana kontrol etmem için bir yönetici hesabı açarak gönderirseniz daha yakından bir bakayım.

Akar Bey, özelden gönderdim..

Akar
19-01-2012, 16:54
Öncelikle Uğur AYDIN tarafından ŞURADA (http://joomla.gen.tr/joomla-cms/kurulum-yonetim/159-icerikte-modul-yayinlama) yayınlanan dersi inceledim ki zaten joomla 1.5'ten bildiğim ve uyguladığım bir şeydi.

Şimdi önce SP accordion modülünü yükledim.
Sonra temada olmayan bir pozisyonda modülü yayınladım. Mesala user50 pozisyonunda..
Sonra geçtim içerik bölümüne.
İçeriğin en altına örneğin
{loadposition user50} yazdım.

İçeriği açtığımda maalesef modül yok kod var, yani çerikte aynen {loadposition user50} yazıyor.
Not: Uyumlu ek olarak İçerik - Modül Yükleme aktif..

Şimdi sıkıntı nerden kayklanıyor olabilir, acil desteğinizi bekliyorum..Çok kısaca girip baktım, sorun temanız ile ilgili. Varsayılan temada bu sorununuz yok. Aynı temayı kullanan arkadaşlardan aynı sorunu yaşayan var mı öğrenelim. Varsa temanın hatasıdır. Çünkü ben temanın ayarlarına ve uygulama eklerine de baktım hızlı bir şekilde de olsa; oralarda sorun olsa görürdüm muhtemelen.

mesen15
20-01-2012, 13:41
Çok kısaca girip baktım, sorun temanız ile ilgili. Varsayılan temada bu sorununuz yok. Aynı temayı kullanan arkadaşlardan aynı sorunu yaşayan var mı öğrenelim. Varsa temanın hatasıdır. Çünkü ben temanın ayarlarına ve uygulama eklerine de baktım hızlı bir şekilde de olsa; oralarda sorun olsa görürdüm muhtemelen.

Teşekkürler ilginiz için, bu aşamadan sonra temadan vazgeçmek mi gerekiyor, başka bir çözüm yolu yokmudur acaba?

M.Enes AYDÜZ
20-01-2012, 19:11
Temayla nasıl bir alaka vardır onu düşünüyorum. Ama doğrudan aklıma birşey gelmedi.

Belki kodları süzen filtre benzeri birşey olabilir. Genelde modüllerde kullanılıyor, belki temada da kullanmışlardır

mesen15
20-01-2012, 22:33
Temayla nasıl bir alaka vardır onu düşünüyorum. Ama doğrudan aklıma birşey gelmedi.

Belki kodları süzen filtre benzeri birşey olabilir. Genelde modüllerde kullanılıyor, belki temada da kullanmışlardır

Enes Bey, var mı aklınıza gelen bir çözüm önerisi, temadan vazgeçmek istemiyorum çünkü.

Akar
20-01-2012, 22:33
Teşekkürler ilginiz için, bu aşamadan sonra temadan vazgeçmek mi gerekiyor, başka bir çözüm yolu yokmudur acaba?İncelemeden pek bir şey demek mümkün değil. Temanın üreticisine sormak mantıklı olabilir. İkisini de yapabilirim ama vaktim olduğunda eğer unutmamış olursam :)

mesen15
20-01-2012, 22:45
İncelemeden pek bir şey demek mümkün değil. Temanın üreticisine sormak mantıklı olabilir. İkisini de yapabilirim ama vaktim olduğunda eğer unutmamış olursam :)

Unutmayacağınızı umarak yanıtınızı bekliyorum Akar Bey...

tekil
20-01-2012, 23:07
Ücretli tema sanırım. İndirip bakayım dedim ama bu şartlarda pek bakamayacağız anlaşılan.

Ümit
20-01-2012, 23:18
mod SP accordion PROBLEME (http://forum.joomla.fr/showthread.php?163132-mod-SP-accordion-PROBLEME)

SP accordion eklentisi ile ilgili bir sorun olabilir. Joomla Fransa sitesinde de eklentinin böyle bir hataya sebep olduğu şikayeti gelmiş.

Başka eklenti ile denediniz mi?

İlk önce tema mı eklenti mi olarak sorunun gerçek kaynağını bulalım.

tekil
20-01-2012, 23:27
Eklentiyi denedim bir sorun göremedim.

Akar
21-01-2012, 00:08
Arkadaşlar, eklenti ile ilgili olamaz sorun zaten. Çünkü öyle olsa, sadece gömülen eklenti görünmüyor olur. Bunun yerine etiketin gözüküyor olması söz konusu olmaz.

mesen15
21-01-2012, 01:54
Ücretli tema sanırım. İndirip bakayım dedim ama bu şartlarda pek bakamayacağız anlaşılan.

Ücretli değil, üye olup indirebiliyorsun. Ben temayı bu şekilde edindim.

tekil
21-01-2012, 12:49
Ücretli değil, üye olup indirebiliyorsun. Ben temayı bu şekilde edindim.

Pekala akşam bakalım o zaman.

tekil
22-01-2012, 00:14
Temaya baktım. Muhtemelen tema ayarlarında bir değişiklik yaptınız. Hide Main content block kısmını no şeklinde ayarlayınca sorunsuz şekilde çalışıyor. Siz birde temanın ayarlarına bakarsanız konuyu netleştirebiliriz.

Aklıma takılan diğer bir konu sitede kullanılan farklı eklentiler etki edebilir. Tek tek onları da kapatarak deneme yapabilirsiniz. Ekran görüntüsünü mesaja ekledim. Adrese baktım ama siz temayı değişmişsiniz bu nedenle aklımda kaldığı kararıyla indirip baktım. Umarım doğru tema ve eklentiye bakmışımdır. :)

mesen15
22-01-2012, 18:54
Temaya baktım. Muhtemelen tema ayarlarında bir değişiklik yaptınız. Hide Main content block kısmını no şeklinde ayarlayınca sorunsuz şekilde çalışıyor. Siz birde temanın ayarlarına bakarsanız konuyu netleştirebiliriz.

Aklıma takılan diğer bir konu sitede kullanılan farklı eklentiler etki edebilir. Tek tek onları da kapatarak deneme yapabilirsiniz. Ekran görüntüsünü mesaja ekledim. Adrese baktım ama siz temayı değişmişsiniz bu nedenle aklımda kaldığı kararıyla indirip baktım. Umarım doğru tema ve eklentiye bakmışımdır. :)

İlginiz için teşekkürler, tema doğru, söylediklerinizi birazdan deneyeceğim..