PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : K2 Bileşeni için Türkçe Dil Dosyası varmıdır ?

hugeboss
18-01-2012, 23:15
Merhabalar arkadaşlar..

1.7 sürümü ile kurduğum sitemde k2 bileşeni ile birşeyler yapmaya çalışıyorum fakat tamamı ingilizce olduğu için bazı noktalarda sıkıntı çıkıyo.. çalışan bir dil dosyası varmıdır acaba ?

Nette biraz araştırdım ve bir dil dosyası buldum fakat kullanan kişiler bazı noktalarda sııntı yaşadıklarını sölemişler, ekte yükledim isterseniz indiirp bi bakabilirsiniz..

Sizin bildiğiniz çalışan bir dil dosyası varsa paylaşırsanız sevinirim..

Herkese iyi çalışmalar dilerim..

--------------------------

Yukardakinin haricinde bundan yaklaşık 3 ay önce farklı bir sitede açmış olduğum K2 bileşeni ile alakalı bir bir sorum vardı orda herhangibir cevap gelelmişti aynısı aynen buraya kopyalıyorum belki bişiler yazan arkadaşlar olur :)

Merhabalar arkadaşlar..

Bir kaçgündür bu k2 denilen şeye kafayı takmış durumdayım, az çok anladığım kadarı ile K2 Joomla içerisinde kendine apayrı bir içerik yönetim sistemi alanı yapan ama joomlanın kurulumla gelen içerik yönetim sisteminden çok daha farklı detaylı ve daha kaliteli bir içerik yönetim sistemini kullanıcılarına sunan bir bileşen.

Mesela; K2 BileÅŸeni Video Dersleri (http://www.joomlabilgi.org/joomla-dersleri/joomla-1-5-dersleri/bilesen/k2-video-ders.html) <<< Bu linkte K2 bileşeninin kurulumu türkçeleştirilmesi anlatışmış ardındanda üyelik sistemi ile alakalı özellikleri anlatılmış, bu videoları izledikten sonra şöle diyebilirsiniz "haaa demekki K2 joomlanın kurulumla gelen üyelik yönetiminden farklı olarak daha detaylı bir üyelik yönetim sistemini kullanmamıza imkan sağlıyan bir bileşenmiş" ama öyle değil işte bir çok yerde şu yazılara rastlıyorum "K2 Temaları, K2 Kodları, K2 Modülleri..vs.." Demekki K2 apayrı bir sistem ve K2 ile çok daha kaliteleri siteler yapılabiliyor. ama cmsturkde dahil olmak üzere neredeyse hiçbir türkçe destek veren joomla forumlarında bu konuya değinilmemiş.

Bu konuya vakıf olan arkadaşlarımızdan abilerimizden kısacası bu konunun üstadlarından biraz aydınlatıcı bilgiler alabilirsem ben ve benim gibi bu noktada takılan kişilere eminimki bu başlık baya yardımcı olucaktır.

Şimdiden yardımcı olucak herkesten allah razı olsun. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Not: Birde ZOO denen birşey var onada ufak değinebilirseniz çok sevinirim http://www.cmsturk.net/forum/images/smilies/smile.gif

kaderebak
19-01-2012, 01:32
Kısaca K2 zengin içerik yayınlama bileşenidir.. Bu bileşeni kullanarak farklı şeyler yapabilirsin. Kendi içerisinde galeri video vs. eklentileri barındırır. Yani k2 ile bir içerik eklemek istediğinde kullanıcıya çok zengin özellikler sunar. Aşağıda resimlerde bu özelliklerin bazılarını görebilirsin..

193

194

195

196

Bunun yanında yine k2 nin en göze çarpan özelliği ekstra alanlar oluşturarak içeriği bir dosya indirme yöneticisine , ürün tanınıtım bileşenine , sinema bileşenine , alışveriş bileşenine, firma tanıtım bileşenine vs... dönüştürebilirsin.. K2 nin yine özel yazılmış eklentilerini kullanarak bir çok şey yapabilirsin..

197

hugeboss
19-01-2012, 02:34
hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim..

Peki bu k2 de Ekstra alan eklemeyi nasıl yapıcaz ve ekstra alan eklerken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

hugeboss
19-01-2012, 02:40
Misal ekstra alan ekle dediğimde şöle bi ekran geliyor karşıma burda dikkat etmem gerekn şeyler nelerdir ve altta açılan menüdekilerin içerikleri nelerdir ?

http://img209.imageshack.us/img209/9038/adsztaf.png

kaderebak
19-01-2012, 02:47
Ekstra alan eklerken öncelikle grup oluşturmalısınız.. Grup oluşturduktan sonra ektra alan tanımlayabilirsiniz.. Resimde tanımlayabilceğiniz alan türleri vardır..

198

Örnek : Açılır liste olarak bir alan oluşturduğunuzda , mesela bir ürün sayfası düşünün , bir gömlek satıyorsunuz , açılır listeye gömleğin renklerini tanımlarsınız , kırmızı sarı yeşil vs. gibi müşteride bu sayede alacağı gömleğin rengii belirler..

Bu işlemleri yaptıktan sonra , bu oluşturduğunuz ekstra alan grubunu , ilgili kategoriye tanımlamanız gerekmekte.. Bu işlemide kategoriyi düzenleme sayfasından yaparsınız..

199

Daha sonrada ilgili kategoriye içerik eklerken , ektra alanlar bölümünde bu içerikte kullanmak istediğiniz alanları belirtirsiniz , hepsi bu kadar..

200

Üstteki reimde

sinema salonu : çoklu seçim listesi (yani ben bir film ekliyorum diyorum ki bu film şu salonlarda gösterimde.. neden çoklu seçim ? aynı film iki salonda da gösterimde olursa her iki salonuda seçmiş oluyorum..

Salon adresi : Açılır liste alanı , burada önceden tanımladığım salon adresleri var ben filmi eklerken içlerinde bir adresi seçmiş oluyorum..

Seanslar : Metin alanı , bunuda içerik eklerken manuel ben yazıyorum , saat 11:00 12 ,13,14 vs. gibi manuel girilen bir alan..

Kaynak: Bu kısım link alanı , bu alanda yazımda kullandığım kaynağı belirtiyorum..

Akar
19-01-2012, 06:29
k2 Türkçesini Enes Ertuğrul yapıyor transifex üzerinden. Aslında ben de projedeyim ama fazla katkı sağladığım söylenemez. Güncel dil dosyalarını konu ekinden değil ana kaynağından indirmekte fayda var.