PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomfish eklentisi

ugurus
19-01-2012, 17:36
Arkadaşlar Joomfish eklentisini bilen bilmeyen var.
kısaca anlatayım.
sitenize çoklu dil özelliği getirir.

Benim favorimdi. ama 1.7 ve sonrası için çıkmamış yeni versiyon.

niye yapmamışlar adamlar anlamadım.
çok faydalı güzel bi eklentiyidi.

ingilizce türkçe hangi dil istersen ekleyip ayrı ayrı sayfaları çevirebiliyordum. sayfalar birbiriyle bağlantılıydı süperdi.

bunun yerine tavsiye edebileceğiniz bi eklenti var mı ?

Ümit
19-01-2012, 17:51
Joomla çok dil desteği için eklentiye ihtiyacınız olmadığı biliyorsunuzdur.

FaLang - Joomla! Extensions Directory (http://extensions.joomla.org/extensions/languages/multi-lingual-content/18210) eklentisi Joomfish 2.1.7 sürümünü 1.7 ile kullanmak için düzenlenmiş.

http://www.faboba.com/en/composants/falang.html

Joomfish yapımcıları Joomla'nın değişen yapısından dolayı bekleme kararı almış. Bu hafta içinde kendi üyelerine yeni sürümü sunacaklarmış.
How the JoomFish team developed for Joomla development releases (http://www.joomfish.net/en/blog/28-alex-blog/242-how-the-joomfish-team-developed-for-joomla-development-releases)

Akar
19-01-2012, 19:04
JoomFish Joomla!'nın kendi çok dil yapısıyla kıyaslanamaz, muazzam bir eklenti. Alex'in Joomla çekirdek ekibindeyken Joomla!'ya neler kattığını anlamak için JoomFish'e bakmak yeter. Joomla!'nın kendi çok dilli alt yapısının gelmiş olması çok güzel ama yalnızca az sayfalı kurumsal siteler için falan kullanışlı olabilir. Gerçek anlamda çok sayfalı bol içerikli sitelerde çok dil ancak JoomFish gibi mükemmel bir eklentiyle yapılabilir ki JoomFish gibi zaten başka da yok. JoomFish binlerce tercüme içeriğin içinde size herhangi bir dildeki bir çevirinin orijinal dilinde değişiklik yapıldığını ya da orijinalinin silindiğini söyleyebilir. Çok içerikli sitelerde bu muazzam bir karşılaştırma avantajıdır. Nasıl hareket edeceğinize siz karar verirsiniz.

JoomFish şimdilik genel yayın için 2.5 serisini beklediğini bildiriyor.

ugurus
20-01-2012, 12:39
Benim için beklemenin bir önemi yok.
şu an yok ama 2 ay sonra olacaksa problem değil çünkü varolan sayfaları çevirmek ayarlamak pek vakit almıyordu.

peki joomlanın kendi içeriğindeki çoklu dil desteği ile ilgili biraz bilgi verir misiniz ? bir bilgim yok benim :(

Akar
20-01-2012, 22:38
Benim için beklemenin bir önemi yok.
şu an yok ama 2 ay sonra olacaksa problem değil çünkü varolan sayfaları çevirmek ayarlamak pek vakit almıyordu.

peki joomlanın kendi içeriğindeki çoklu dil desteği ile ilgili biraz bilgi verir misiniz ? bir bilgim yok benim :(Etiketlemeye dayalı bir çoklu dil alt yapısı var. Bunun tam anlatımını ilk sıraya aldım, yapacağım inşeallah. JoomlaFish gibi denetimleri yok tabii. Ancak onun gibi otomatik dil geçişi falan mümkün.

ugurus
23-01-2012, 16:46
himm anladım biraz. joomfish şirket websitesi için lazım ama dediğim gibi bekleyeceğim adamlar sanırım yarından itibaren başlar yapmaya.

mambodan beri joomla kurar siteler yapardım ama şu an joomla ile ilgili çok sıkı fıkı değilim.
herhangi bir websitem yok devamlı girip içine birşeyler eklediğim. olanlarıda açmıyorum bile.
ama bir site yapmak istiyorum.
kişisel sıradan bir site. hafif blog tarzı hafif tanıtım vs. hobi amaçlı.

bazen. türkçe bazen ingilizce bazende rusça yazılar ekleme durumum var.
mesela joomla yı anlatan bir yazı ekleyeceğim. ilk gün türkçe 3. gün ingilizce versiyonu. 5..gün rusça versiyonu. mesela wordpress anlatırım ama sadecce ingilizce. bunun gibi bir ihtiyaçım var ama tabi kafamda şu an.
o zaman bu anlattığın özellikten faydalanabilirim joomfish yerine sanırım.

tam anlatımını yaptığın zaman buradanda palaşırsan sevinirim. gerçi sitenin heryerine bakıyorum her fırsatta . teşekkürler.

Akar
23-01-2012, 19:06
himm anladım biraz. joomfish şirket websitesi için lazım ama dediğim gibi bekleyeceğim adamlar sanırım yarından itibaren başlar yapmaya.

mambodan beri joomla kurar siteler yapardım ama şu an joomla ile ilgili çok sıkı fıkı değilim.
herhangi bir websitem yok devamlı girip içine birşeyler eklediğim. olanlarıda açmıyorum bile.
ama bir site yapmak istiyorum.
kişisel sıradan bir site. hafif blog tarzı hafif tanıtım vs. hobi amaçlı.

bazen. türkçe bazen ingilizce bazende rusça yazılar ekleme durumum var.
mesela joomla yı anlatan bir yazı ekleyeceğim. ilk gün türkçe 3. gün ingilizce versiyonu. 5..gün rusça versiyonu. mesela wordpress anlatırım ama sadecce ingilizce. bunun gibi bir ihtiyaçım var ama tabi kafamda şu an.
o zaman bu anlattığın özellikten faydalanabilirim joomfish yerine sanırım.

tam anlatımını yaptığın zaman buradanda palaşırsan sevinirim. gerçi sitenin heryerine bakıyorum her fırsatta . teşekkürler.İnşeallah en kısa zamanda anlatımını yapacağım. Zor bir şey de değil aslında ama olay mantığı almakta. Mantığı aldık mı gerisi kolay.

ugurus
29-02-2012, 01:06
sizin anlatımınızı bekliyorum.

bu arada bu adamlar uyudu herhalde hala çıkmadı yeni sürümü bu joomfishin arada bir girip bakıyorum.
beklediğim diğer beklentiler çıkarmışlar yeni sürümlerini.

Akar
29-02-2012, 01:10
sizin anlatımınızı bekliyorum.

bu arada bu adamlar uyudu herhalde hala çıkmadı yeni sürümü bu joomfishin arada bir girip bakıyorum.
beklediğim diğer beklentiler çıkarmışlar yeni sürümlerini.Aslında soruldukça forumda bahsediyorum ama detaylı anlatım için sırasınıgetiremedim henüz. Daha bugün ya da dün, maddeler halinde bir arkadaşa cevap vermiştim yine. Aslında o konuyu da görseniz yeterli olur muhtemelen, en azından başlamak için :)
http://forum.joomla.gen.tr/menu-dolasim/1031-ingilizce-dil-secenegi-cok-dilde-kullanim.html#post7480

ugurus
01-03-2012, 16:12
şöyle söyliyeyim. ben yıllar evvel bi eklentiyi kurup 4 dilde site yaptım. ama ondan sonra bi daha kullanmadım.

1.0 sürümü dışında bi eklentiye sahip olan bir sitemde yok .

vaktiniz olursa. şöyle keyifli bir anlatım beklerdim. adım adım.

verdiğiniz linkte joomfish yazmıyor hiçbiyerde ve pek birşey anlamadım. ama sizden bi anlatım gelene kadar ihtiyacım olduğunda bakarım.

synthetic
01-03-2012, 17:21
şöyle söyliyeyim. ben yıllar evvel bi eklentiyi kurup 4 dilde site yaptım. ama ondan sonra bi daha kullanmadım.

1.0 sürümü dışında bi eklentiye sahip olan bir sitemde yok .

vaktiniz olursa. şöyle keyifli bir anlatım beklerdim. adım adım.

verdiğiniz linkte joomfish yazmıyor hiçbiyerde ve pek birşey anlamadım. ama sizden bi anlatım gelene kadar ihtiyacım olduğunda bakarım.

Akar'ın verdiği linkteki anlatım Joomla 2.5 sürümü için geçerli. Bu sürümde Jomfish gibi 3.parti bir eklentiye ihtiyaç duymadan çok dilli bir site oluşturabilirsiniz. Eğer aradığınız şey Jomfish'in Türkçe kullanım kılavuzuysa internette arama yaparak ulaşabilirsiniz. Yok eğer aradığınız Joomla 2.5 ile çok dilli bir site yapmaksa Akar'ın yukarıda verdiği linkteki anlatıma bakabilirsiniz. Yeterince açık gelmediyse akşam ben de bu konuyla ilgili bir ders hazırlayıp kişisel sitemde paylaşacam. Oradan da bakabilirsiniz.

ugurus
01-03-2012, 17:27
ben joomfish ile yaptım zamanında ama şu an yok bi sitem. yeni sürümü çıkınca bi anlatım yaparsanız fena olmaz.

teşekkürler ilginiz için.

Akar
01-03-2012, 19:48
ben joomfish ile yaptım zamanında ama şu an yok bi sitem. yeni sürümü çıkınca bi anlatım yaparsanız fena olmaz.

teşekkürler ilginiz için.JoomFish'in Joomla 1.0 zamanındaki durumuna göre yapısı aynı kalmasına rağmen özellikleri çok değişti.

ugurus
01-03-2012, 20:37
bi sitemi joomfish kullanmadan çoklu dil yapacağım.

ama bi sitem mutlaka joomfish ile olmalı. ama onun acelesi yok ve ben tembelim. beklemedeyim.

dostlarım ikinizede teşekkürler. bekliyorum bu yeni sürümü belki çıkarda gaza getirir beni.
kendinize iyi bakın.

ugurus
26-02-2016, 23:03
joomfish mortingen olmuş. yerine var mı tavsiye edebileceğiniz güzel bir eklenti ?

Uğur
29-02-2016, 12:08
Eklentisiz joomlanın kendi dil özelliği ile yapabilirsiniz. Artık yeni dil bileşenleri bile joomlanın kendi sistemi kadar kolay değil.