PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TDK Sitesi - Güncel Türkçe Sözlük Örneği

kerimsarigul
19-01-2012, 21:00
Gören, duyan, bilen arkadaşlarımız vardır. TDK'nın (Türk Dil Kurumu) sitesi yenilendi ve Joomla ile fena sayılmayacak bir iş ortaya koymuşlar. Sitede bazı linkler eksik ve bazı uygulamalar Joomla ile tam entegre edilmemiş olsa da ülkemizde TDK gibi bir kurumun bu sistemi kullanması beni sevindirdi. Artık Joomla'ya daha çok güveniliyor diye düşünüyorum.

Bu kısa yorumdan sonra asıl soruma gelmek istiyorum. Sitede anasayfada (Türk Dil Kurumu Ana Sayfası (http://www.tdk.gov.tr)) Güncel Türkçe Sözlük arama alanı var. Burada yapılan arama sorgulaması sonrası, örneğin "kerim" diye aradığımda adres çubuğunda com_gts (TÜRK DİL KURUMU (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.4f185576446430.14634120)) isimli bir bileşen göze çarpıyor. Bu bileşen sanırım özel hazırlanmış bir bileşen. com_gts - Güncek Türkçe Sözlük isminin baş harflerinden oluşuyor.
Sorular:
1. Böyle bir bileşen var mı paylaşımda acaba?
2. Özel bir çalışma ise nasıl elde edebiliriz?
3. Online sözlük çalışmaları için bu tip bir bileşen mevcut mu? (tek anlam değil, çok anlamlı, yani farklı anlamları lsiteleyecek)
4. Acaba böyle bir bileşen geliştirerek verileri yani anlamları TDK'nın veritabanından çekmek mümkünmüdür. Çünkü kelimeler kodlanmış görünüyor ve adres çubuğundan "Query String yani $kelime=$_GET['kelime'];" le veri çekilebilir gibi görünüyor. Ne dersiniz?

Akar
19-01-2012, 21:25
Ben bileşenin özel bir durumunu göremedim aslında ama oradan veri alınabilir mi pek emin değilim. Yeni sistemde alınabilir gibi görünüyor. Eskiden tamamen hashten ibaret bir adres oluşturuluyordu. Yeni portalı Joomla yapmalarına sevindik gerçekten. Hatta kendilerini tebrik edip yardımcı olabileceğimizi de ilettim 10-15 gün kadar evvel; dönüş olmadı. Tek temennim sonuıç spamlarıyla Google'ı çöplüğe çeviren sitelerden olunmasından vazgeçildiği. İnşeallah öyle olmuştur yeni sistemle birlikte. TDK arama neticeleri öyle listeleniyordu ki; halen Google'da TDK'nın bu özelliğiyle dalga geçilmiş bol küfürlü arama neticelerinin indekslendiğini görebilirsiniz. Arama motoru bir site için gerçekten önemli.

seri_ac
19-01-2012, 22:01
bunu joomla siteler haritasına eklemek lazım..o bileşinide yapana sormak lazım belki yardımcı olurlar..

BozTurk
20-01-2012, 01:17
bahsettiğiniz bileşen site için özel olarak kodlanmıştır daha doğrusu gelişmiş bir arama bileşeninin editlenmiş haline benziyor :) detaylı incelerseniz hangi bileşen ile oynandığınıda bulabilirsiniz

kerimsarigul
20-01-2012, 08:03
Ayrıca her bir sözlük için bileşen kopyalanmış ve faklı sözlükler için farklı isimlerle kullanılmış.
Örnek:
index.php?option=com_gts - Güncel Türkçe Sözlük
index.php?option=com_kisiadlari - Kişi Adları Sözlüğü
index.php?option=com_lehceler - Lehçeler
index.php?option=com_esanlamlar - Eş anlamlar
index.php?option=com_zitanlamlar - Zıt anlamlar