PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğretim Yönetim Sistemleri bölümü talebi...

kerimsarigul
20-01-2012, 21:49
Forum Yöneticilerinin dikkatine:)

Forum bölümümüze uygun gördüğünüz bir alana
Öğretim Yönetim Sistemleri başlığı altında
Moodle
Atutor
Olat
Claroline
Akademik LMS
Diğerleri diye başlıklar açarsak sevinirim. Bu konularda araştırmalarım ve çalışmalarım var. Bölümü birlikte geliştirir, zenginleştirir, sorusu ve ihtiyacı olanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız...

Akar
20-01-2012, 21:58
Bu konda bir değerlendirme yapalım. Olabilir tabii. Aslında içerik yönetim sistemleri içinde yer verilebilir diye düşünüyorum. Özellikle Moodle ve Atutor ile ilgili kaynak bulunmasını çok da arzu ederim.

kerimsarigul
20-01-2012, 22:05
Önceleri ÖYS'ler (Öğretim Yönetim Sistemleri) İYS'ler içerisinde geliştiriliyordu ancak daha sonra ayrı bir kol olarak gelişti. Mümkünse "Popüler İçerik Yönetim Sistemleri" gibi "Öğretim Yönetim Sistemleri" başlığı altında listelersek iyi olur. Bahsettiğiniz iki sistem hakkında Türkiye'de kullanım fena değil. Şimdi Sakarya Üniversitesinin açık kaynak olarak suncduğu iyi bir Akademik LMS'si de var. Bunun en iyi şekilde incelenebileceği, tartışılabileceği yer buralar diye düşünüyorum.

Akar
29-01-2012, 17:16
Bu konuda tanım için şunlar kullanılıyor:

Eğitim Yönetim Sistemi
Öğretim Yönetim Sistemi
Öğrenme Yönetim Sistemi

Bunlardan kelime anlamı olarak üçüncüsü en uygunu. Ancak kalıp olarak LMS'nin Türkçe karşılığında ne yerleşmiş bilmiyorum. Biz ne kullanalım; Öğretim mi?

kerimsarigul
29-01-2012, 18:53
Aslında ne öğrenme ne de öğretme karşılıklı etkileşimin olduğu bir sistem olduğu için Eğitim en mantıklısı. Ama en çok kullanılan yani Türkçeye yerleşmiş ya da yerleşiyor olanı Öğretim Yönetim Sistemi'dir. Google makaleler (http://scholar.google.com/scholar?hl=tr&q=y%C3%B6netim+sistemleri+moodle&btnG=Ara&lr=&as_ylo=&as_vis=1) lsitesinden de fikir edinebiliriz. Ön plana çıkanlar şu ikisi

Öğretim Yönetim Sistemi
Öğrenme Yönetim Sistemi

Eğitim değil de bu ikisinden birini kullanacaksak ben "Öğretim Yönetim Sistemi" teriminden yanayım. Çünkü bu sistemi kuracak, başkalarının kullanmasına imkan sağlayacak olan kişi açısından düşünüldüğünde, o kişinin bir öğretim gerçekleştireceği ve bu sistemin de o amaca hizmet edeceği düşüncesidir. Yani bir öğretim gerçekleştirilecektir. Öğrenme ise kullanıcılara, öğrencilere yani karşı tarafa ait bir terimdir.
Acizane fikrim bu...

Akar
29-01-2012, 19:00
Hazırdır.

Ümit
29-01-2012, 19:31
Hayırlı olsun. Özellikle ilk adım olarak eksik dil dosyaları tamamlanmalı.

kerimsarigul
29-01-2012, 20:21
Teşekkürler. En çok takip edeceğim alanlardan biri olacak.