PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jevents yükleme sorunu

bolluk
24-01-2012, 07:32
Merhaba arkadaşlar;
com_jevents_2.0.11 adlı etkinlik takvim bileşenini yüklemeye çalıştım ama ne kadar uğraştıysam bir sonuç alamadım.
Ya server hatası veriyor. yada "Bir hata oluştu" dosya yüklenemedi hatası veriyor. Hostumla da görüştüm. onlar da gerekli safe mode ve izin ayarlarını uygun şekle getirdiler ama yine olmadı. joomla.gem.tr' den indirmiştim eklentiyi.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.
Bu arada eklentinin dil dosyalarını Türkçeleştirmeye çalışıyorum. Az birşey kaldı. Arzu edilirse onu da paylaşırım.
saygılar.

kerimsarigul
24-01-2012, 07:37
1. Öncelikle nasıl bir hata aldığınızı belirtmemişsiniz, belirtisseniz yardımcı oluruz. NE gibi bir hata alıyorsunuz?
2. Dil dosyasını arzu eden olmadan da paylaşabilirsiniz. Bir gün arzu eden mutlaka çıkar...

bolluk
24-01-2012, 07:51
1. Öncelikle nasıl bir hata aldığınızı belirtmemişsiniz, belirtisseniz yardımcı oluruz. NE gibi bir hata alıyorsunuz?
2. Dil dosyasını arzu eden olmadan da paylaşabilirsiniz. Bir gün arzu eden mutlaka çıkar...

Aslında hatayı belirttim. Yükleme sırasında "İnternal Server Hatası" Bazen de "Bir hata Oluştu" dosya yüklenemedi Hatası veriyor. Hem zipli olarak, hemde klasör olarak(tmp klasörüne atarak) denedim ama olmadı.
Dil dosyasına gelince Tabi ki tamamladığımda paylaşacağım. Kendim kullanamasam bile paylaşırım.

mhusty
24-01-2012, 13:20
Aslında hatayı belirttim. Yükleme sırasında "İnternal Server Hatası" Bazen de "Bir hata Oluştu" dosya yüklenemedi Hatası veriyor. Hem zipli olarak, hemde klasör olarak(tmp klasörüne atarak) denedim ama olmadı.
Dil dosyasına gelince Tabi ki tamamladığımda paylaşacağım. Kendim kullanamasam bile paylaşırım.

tek bu eklentiyi yüklerken mi hata alıyorsunuz ? indirdiğiniz bileşen 1.5'e uyumlumu yanlışlıkla 1.7'i sürümünü indirmiş olmayasınız... Bir sürü İhtimal var...

Ümit
24-01-2012, 13:20
Önemli: joomla.gen.tr' den indirmiştim eklentiyi demişsiniz ama bizim eklenti alanımız şimdilik sadece tanıtım ve indirme linki verilecek şekilde hizmet vermektedir. İndirmediniz sadece linke tıkladınız. Yanlış anlamalara neden olabilir. :)

http://joomlacode.org/gf/download/frsrelease/16213/70388/com_jevents_156.zip

Yukarıdan yeniden indirip denermisiniz?

bolluk
24-01-2012, 21:18
Önemli: joomla.gen.tr' den indirmiştim eklentiyi demişsiniz ama bizim eklenti alanımız şimdilik sadece tanıtım ve indirme linki verilecek şekilde hizmet vermektedir. İndirmediniz sadece linke tıkladınız. Yanlış anlamalara neden olabilir. :)
Yukarıdan yeniden indirip denermisiniz?

Merhaba Arkadaşlar;
joomla.gen.tr'den bahsetmemin sebebi güvenilir olduğu içindir. Yoksa eleştirmek için değil. Yani bileşeni güvensiz bir yerden indirmediğimi anlatmak için. Sanırım anlaşılmıştır.

Aşağıda bir kaç hata örneği vereceğim. Ustalarım ve daha önce bu bileşeni kurup çalıştıran arkadaşlarımın yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bazen 1mb. üzerindeki eklentilerde benzer sorunlar oluyordu. Genellikle eklentiyi "tmp" klasörüne yükleyip, oradan kuruyordum. Bu eklentiyi 3-4 sitede denedim ama benzer hatalar aldım.
Localhostta ise gayet güzel çalışıyor.
Ayrıca Ümit Bey'in önerdiği "events_156.zip" adlı bileşeni de denedim sonuç değişmedi maalesef.

Hostumun söylediği ise; joomla destek sitelerinden bu bileşenin iyi çalışması için hostta ne gibi düzenleme yapmak gerektiğini öğrenirseniz, size yardımcı olmaya çalışırız şeklindedir.

Hata- 1
JFTP::store: Bad response
JInstaller::install: Dosya kopyalanamadı: /home/omerbey/public_html/tmp/com_jevents_156/site/language/de-DE.com_jevents.ini --> /home/omerbey/public_html/language/de-DE/de-DE.com_jevents.ini
JFTP::store: Unable to use passive mode
JInstaller::install: Dosya kopyalanamadı: /home/omerbey/public_html/tmp/com_jevents_156/admin/language/en-GB.com_jevents.ini --> /home/omerbey/public_html/administrator/language/en-GB/en-GB.com_jevents.ini
JFTP::store: Bad response
JInstaller::install: Dosya kopyalanamadı: /home/omerbey/public_html/tmp/com_jevents_156/install/install.php --> /home/omerbey/public_html/administrator/components/com_jevents/install/install.php
Bileşen Kur: PHP kurulum dosyası kopyalanamadı.
Error Loading ModulesMySQL server has gone away SQL=SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params FROM jos_modules AS m LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm ON mm.moduleid = m.id WHERE m.published = 1 AND m.access <= 2 AND m.client_id = 1 ORDER BY position, ordering

hata- 2
Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, webmaster@adduzunkopru.org and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Hata- 3
-1 - Bir hata oluştu
Seçilen dosyanın kopyalanması mümkün olmadı.

Hata-4

* JFTP::write: Bad response
* Unable to write entry
* Error Loading ModulesMySQL server has gone away SQL=SELECT id, title, module, position, content, showtitle, control, params FROM mus_modules AS m LEFT JOIN mus_modules_menu AS mm ON mm.moduleid = m.id WHERE m.published = 1 AND m.access <= 2 AND m.client_id = 1 ORDER BY position, ordering

Ramazan SAKİN
24-01-2012, 21:33
Merhaba,
Eklentiyi indirip denedim. Sorunsuz olarak kurulum gerçekleşti. Örneği aşağıdaki gibi.
DEMO (http://ramazansakin.net/bilesen-demolari/jevents-etkinlik-takvimi-bileseni/month.calendar/2012/01/24/-.html)
Sizin sorununuz sanırım Hostunuzun php sürümüyle alakalı. Hostunuzun php sürümü nedir kontrol eder misiniz?

bolluk
24-01-2012, 22:09
Merhaba,
Eklentiyi indirip denedim. Sorunsuz olarak kurulum gerçekleşti. Örneği aşağıdaki gibi.
DEMO (http://ramazansakin.net/bilesen-demolari/jevents-etkinlik-takvimi-bileseni/month.calendar/2012/01/24/-.html)
Sizin sorununuz sanırım Hostunuzun php sürümüyle alakalı. Hostunuzun php sürümü nedir kontrol eder misiniz?

Merhaba Ramazan Bey;

Demonuzu gördüm. Gayet güzel. benim localhostta da güzel çalışıyor. hatta dil dosyalarını biraz Türkçeleştirdim. daha da hoş oldu.
Siz com_jevents 'in hangi sürümünü kudunuz acaba? Ben com_jevents_2.0.11 versiyonunu deniyorum joomla_1.5.25'te

Hostumun yada sitenin bulunduğu sunucunun
"PHP Versiyonu 5.2.17"
MySQL Versiyonu 5.0.92-community
Apache Versiyonu 2.2.17

Ramazan SAKİN
24-01-2012, 22:19
Yukarıda verilen linkteki sürümü kurdum. Php sürümümüzde aynısı. O zaman sitenizde başka bir sorun var. Çakışan bir eklenti veya kod olabilir.

bolluk
24-01-2012, 22:30
Yukarıda verilen linkteki sürümü kurdum. Php sürümümüzde aynısı. O zaman sitenizde başka bir sorun var. Çakışan bir eklenti veya kod olabilir.

Olabilir tabi ama birkaç değişik sitede denedim.Aynı sorun. Hepsinde de çakışma olacak değil ya. Ayrıca bu bileşenin takvimi de var. Bilmiyorum sizin yüklediğiniz sürüme uygun takvim var mı?

Ramazan SAKİN
24-01-2012, 22:42
Tahminime göre sorunun aşağıdakilerden birisi. Ve çözümüde:

1.Neden : configuration.php yazılamaz
2.Neden : Klasörler Yazılamaz

Asıl sebeb büyük neden
ftp ayarların bozuktur. bazı ftp ayarları manul düzeltilmelidir.
normal bir ftp bu şekilde olmalıdır
FTP Sunucusu :127.0.0.1
FTP Bağlantı Noktası :21
FTP Kullanıcı Adı :ftp kullanıcı adınız
FTP Şifresi :ftp şifreniz
FTP Kökü :/public_html/
caps

bolluk
25-01-2012, 00:10
Ramazan Bey merhaba. İlginiz için öncelikle teşekkür ederim.
Belirtiğiniz konuları tekrar gözden geçirdim. Herşey yerli yerinde görünüyor.
Klasörler 755
Dosyalar 644 configuration da dahil olmak üzere.
Diğer sunucu bağlantı ayarları dediğiniz gibi uygun.

Ayrıca "mod_jevents_cal_1.5.5_b1880.zip" adlı dosyayı yükledim. Belirttiğiniz hatalardan biri olsa, bu dosya da yüklenmemesi gerekirdi. Bazen mb olarak büyük dosyalar olduğunda bu tür sorunlar çıkabiliyordu. Onu da dosyayı zipten çıkarıp klasör olarak public_html dizinindeki tmp klasörüne yükleyip,dizinden kur seçeneği ile kurarak sorunları çözüyordum. Ama şimdi ne nedeniysem başaramadım. Bu eklentiye de acil ihtiyacım var doğrusu. Çabam bu yüzden.

BozTurk
25-01-2012, 00:38
joomla genel ayarlarından ftp ayarlarını ve dizin ayarlarını gözden geçirin

hata 1 demişsiniz eğer hata 1 bu kontrolleri yaptığınız zaman düzelmiyorsa birde bu düzeltmeyi yapın bakalım sonuç değişecekmi

libraries/joomla/filesystem/folder.php dosyası açın ve 203. satırda bulunan

kod:

$test = JPath::clean($test);

aşağıdaki kod ile değiştirip kaydedin

kod:

if ($test=='VIRTUAL_DOCUMENT_ROOT') { $test = $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']; } // MOD HERE!!

BozTurk
25-01-2012, 00:42
bir önceki mesajdaki düzeltme sorunu çözmez ise config dosyasında ftp ayarlarını gözden geçirip düzeltme yapman icap edebilir

Manuel Değiştirme

configuration.php dosyasını not defteri ftp, plesk,cpanel gibi yazı editörleri ile açın

25 satırına gelin bu şekilde başlaması lazım 25, satırın

var $ftp_enable = '1';
var $ftp_host = '127.0.0.1';
var $ftp_port = '21';
var $ftp_user = 'ftp kullanıcı adınız';
var $ftp_pass = '*********** şifreniz';
var $ftp_root = '/public_html/';

var $ftp_host = '127.0.0.1'; ----> Buradaki 127.0.0.1 yerine sitenizin IP adresini yazın ve kaydedip sonucu burada paylaşırmısınız

bolluk
25-01-2012, 01:21
Merhaba BozTurk;
belirttiğiniz iki konuyu da uyguladım ama maalesef olmadı arkadaşım. Yine benzer hatalar. yada İnternal Server Error hatası

BozTurk
25-01-2012, 01:29
server error 500 hatası alıyorsan klasör erişim ayarlarında da sorun olabilir hosting firmanla tekrar görüşürsen sorununu çözebilirler

bolluk
25-01-2012, 20:05
Konuyla ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Aslında sorunun neden kaynaklanmış olabileceğini çözmüş değilim. Ama belki de musty kardeşimin dediği gibi versiyon hatası olabilir. Bileşenin 1.5.1 versiyonunu yükleyerek sorunu şimdilik çözmüş oldum. En kısa sürede de Türkçe dil dosyalarını paylaşacağım.
Hepinize saygılar sevgiler.

Not: Eklentiyi merak eden arkadaşlar için SİTE (http://www.adduzunkopru.org/)

bolluk
05-02-2012, 00:21
Merhaba Arkadaşlar;
Jevents etkinlik takvimini 3 tane siteye kurdum. Benim bilgisayarımdan herşey normal, tıkır tıkır çalışıyor takvim.Firefox ve chrome ile denedim bir sorun yok. Başka bilgisayarlarda da görünüşte bir sorun görünmüyor. Lakin ön sayfadan takvime veya normal joomla içeriklerine fotoğraf eklemeye kalktığımda fotoğraf eklenmiyor. Diğer bilgisayarlarda içerik eklemeye kalktığımda şöyle bir mesaj alıyorum.
"Calender.setup:
Nothing to setup (no fields found). Please check your code." (iki defa arka arkaya mesaj) mesajları kapatıp, açılan editörde fotoğraf yüklemeye çalıştığımda olmuyor. Oysa benim kendi bilgisayarmda hiçbir problem yok. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını beklerim.
Saygılar.