PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DJ-Catalog2 Bileşeni ile JComments Yorum Entegresi

BozTurk
25-01-2012, 00:10
Joomla içerik yönetim sisteminin gelişimi kadar bu sisteme ait eklentilerin çeşitliliği de göz kamaştırıyor. Her eklentiyi bilmek ve takip etmek gibi bir imkanın olmadığı da açık ki bu durumda kullanıcıların bahsetmesi halinde yeni yeni bileşenleri tanımış oluyoruz. DJ-Catalog2 bileşeni de böyle bir bileşen ki bileşenin adını bir webmaster forumundaki soru sebebi ile tanıdım. Yüzeysel olarak incelediğimde bileşenin çok başarılı bir ürün tanıtım bileşeni olduğunu gördüm. İsterseniz bileşenin demosunu tüm modülleri ile DJ-Catalog2 Demo (http://dj-extensions.com/demo/dj-catalog2/) sitesinden de görebilirsiniz. Bu yazıyı yazma sebebim aslında bileşeni tanıtmak değil ki verdiğim demo sitesi zaten bileşeni anlamanıza hayli yardım ediyor, bileşeni tanımama vesile olan forumdaki sorunun yanıtını sizlerin de işine yarayabileceğini düşünmemden kaynaklanıyor.

Bileşenin en dikkat çekici ve olmazsa olmaz gibi görünen eksiği ürünlere yorum yapılamıyor oluşu. Bu eksikliği gören bir joomla kullanıcısı bileşenin ürün gösterimi kısmına ürünün hemen altına yorum eklenmesini sağlayacak bir işlemin yapılıp yapılamayacağını sormuştu. Kısa bir inceleme sonrası bu işlemin JComments (http://www.joomlatune.com/jcomments-downloads.html) isimli yine ücretsiz olan bileşenle kolayca yapılabileceğini gördüm. İsterseniz bu basit işlemi, yani DJ-Catalog2 bileşenine JComments yorum bileşeninin nasıl entegre edileceğini beraberce görelim. tabi sitenizde her iki eklentinin de yüklü olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım;

1 - Öncelikle ürünün gösterildiği sayfa olan "/components/com_djcatalog2/views/item/tmpl/default.php" dosyasını açalım ve aşağıdaki kodu bulalım;

<div class="clear"><?php if($item->event->afterDJCatalogDisplayContent) { echo $item->event->afterDJCatalogDisplayContent; } ?></div>

2 - Bu kodun hemen üzerindeki satıra aşağıdaki kod kümesini ekleyelim;

<?php
global $mosConfig_absolute_path;
$comments = $mosConfig_absolute_path . '/components/com_jcomments/jcomments.php';
if (file_exists($comments)) {
require_once($comments);
echo JComments::showComments($row->id, 'com_djcatalog2', $row->ad_headline);
}
?>

Hepsi bu kadar, artık DJ-Catalog bileşenine basitçe jComments yorum bileşeni entegre etmiş ve ürüne ait açıklama sayfasında alt kısıma yorum kısmını eklemiş oldukk. Güle güle kullanın

kaynak:mmcn

mhusty
25-01-2012, 01:00
zaten joomla'da ürün tanıtım bileşeni olarak bir çok eklentiye rağmen dj catalog 2 vazgeçilmezimdir...Şiddetle Tavsiye ederim

psyhcosis
30-09-2013, 17:06
Joomla 2.5 da ne yapmamız gerekiyor?