PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ AceSef red url nedir?

ingöğretmeni
25-01-2012, 19:13
AceSef'in kendi sitesine girdim ve okudum kopya bağlantı ya da iki bağlantının aynı olma durumu diye çevirebiliriz. Red Url'yi bu konuda sıkıntı yok. Asıl soru bunlar neden oluşuyor ve var olanların çözümü için yapılması gereken diğerinin silinmesi mi?
Ben silme yoluna gittim ancak tekrar geri geliyorlar, demek ki çözümü için başka bir yol olmalı. Fikri olan var mı acaba?

mhusty
25-01-2012, 19:51
AceSef'in kendi sitesine girdim ve okudum kopya bağlantı ya da iki bağlantının aynı olma durumu diye çevirebiliriz. Red Url'yi bu konuda sıkıntı yok. Asıl soru bunlar neden oluşuyor ve var olanların çözümü için yapılması gereken diğerinin silinmesi mi?
Ben silme yoluna gittim ancak tekrar geri geliyorlar, demek ki çözümü için başka bir yol olmalı. Fikri olan var mı acaba?

ben bu soruyu deniz abiye yüz yüzeyken sormuştum =) google o linklerden birini indexliyormuş sadece öteikler o indexlenen link kırılırsa veya bir şey olursa onun yerine geçiyormuş..Yani google'a 3 tane link sunuyorsun bunlardan google istediğini seçiyor böyle cevap verdi deniz abi bana :D

ingöğretmeni
26-01-2012, 00:33
Ancak mantıken google kopya içerik meta etiketi ve diğer her neyse farklı olsun istemez mi neden böyle olsun. Muhakkak daha derin açıklama yapacaktır kendisi.

mhusty
26-01-2012, 01:04
Ancak mantıken google kopya içerik meta etiketi ve diğer her neyse farklı olsun istemez mi neden böyle olsun. Muhakkak daha derin açıklama yapacaktır kendisi.
aynı soruyu ben yine sordum denis abiye spam olarak algılanmaz mı diye oda hayır deyip detaylı ve mantıklı bir açıklama yaptı .. Tabi Kendisi yine burda dile getirir nedenlerini...

denisdulici
26-01-2012, 12:41
Red URL = Kırmızı Link
Bir sayfa için tekrarlanan bir SEF linklerden harhangi birini "Used" yani "Kullanımda" seçmediyseninz ozaman o sayfa kırmızı link durumuna düşer.

Aynı sayfa için neden birden fazla (tekrarlanan) linkler oluşur?
Çünkü Joomla'nın yapısı böyle. Bir içeriğe ulaşmanın bin bir yolu (SEF olmayan gerçek linki) var. İçeriğin linkinde kategori ID'si (catid) yoksa da sayfaya erişilir. Veya farklı menü ID'si (Itemid) olsa da sayfaya erişilir. Tabii ki bu durum SEO için çok vahim, direk "Duplicated Content" durumuna düşersiniz.

İşte böyle bir durumda AceSEF'in gücü ortaya çıkar, AceSEF'e göre 1 sayfa = 1 link ve yukarıda bahsettiğim bütün olasılıklar için tek bir SEF link oluşturur. Dolaysıyla da Google 1 link bilir o sayfa için.

Tabii ki AceSEF bu gerçek linklerden hangisinin "en doğrusu" olduğu bilemez çünkü insan değil. Ama bütün bunları kaydedip size seçme fırsatını sunuyor. Böylece siz de size göre en doğru olanı seçersiniz. Varsayılan olarak ilk oluşan link "Kullanımda" olarak algılanır AceSEF tarafından.

Biraz uzun oldu ama silmemesinin sebebi bu ;)

ingöğretmeni
26-01-2012, 13:29
Sorumun ikinci bölümünün netleşmesi için hem de herkese faydalı olsun diye sorayım Kopya bağlantılara yapılması gereken silmek midir yoksa yayından kaldırmak mıdır? :o

denisdulici
26-01-2012, 13:51
Uygun olanı "Used" yani "Kullanımda" yapmak. Hangisi uygun olan diye sorarsanız muhtemelen ilk oluşturulandır, deneyip yanılmanız gerek.

Akar
26-01-2012, 16:34
SEO için son derece iyi bir özellik.

ingöğretmeni
26-01-2012, 17:29
Yıldızladım her yeri bakalım :D teşekkür ederim destek ve ilginiz için. Bu arada google beni artık daha çok seviyor diyebilirim. AceSEF'i sevmeye başladım. :) Ücretli olanını satın alınca JED'e de güzel bir şeyler yazarız inşallah :) Meyve veren ağacı taşlayan bir forum değil burası işte bunu seviyorum.

architect
04-02-2012, 22:37
Red URL = Kırmızı Link
Bir sayfa için tekrarlanan bir SEF linklerden harhangi birini "Used" yani "Kullanımda" seçmediyseninz ozaman o sayfa kırmızı link durumuna düşer.

Aynı sayfa için neden birden fazla (tekrarlanan) linkler oluşur?
Çünkü Joomla'nın yapısı böyle. Bir içeriğe ulaşmanın bin bir yolu (SEF olmayan gerçek linki) var. İçeriğin linkinde kategori ID'si (catid) yoksa da sayfaya erişilir. Veya farklı menü ID'si (Itemid) olsa da sayfaya erişilir. Tabii ki bu durum SEO için çok vahim, direk "Duplicated Content" durumuna düşersiniz.

İşte böyle bir durumda AceSEF'in gücü ortaya çıkar, AceSEF'e göre 1 sayfa = 1 link ve yukarıda bahsettiğim bütün olasılıklar için tek bir SEF link oluşturur. Dolaysıyla da Google 1 link bilir o sayfa için.

Tabii ki AceSEF bu gerçek linklerden hangisinin "en doğrusu" olduğu bilemez çünkü insan değil. Ama bütün bunları kaydedip size seçme fırsatını sunuyor. Böylece siz de size göre en doğru olanı seçersiniz. Varsayılan olarak ilk oluşan link "Kullanımda" olarak algılanır AceSEF tarafından.

Biraz uzun oldu ama silmemesinin sebebi bu ;)
Bu söylediklerinizi anladım, açıklamalarınız için teşekkürler.
Fakat yönetim panelinde bir de tekrarlanan url sekmesi var.
HEm tekrarlanan hem de kırmızı url diye iki ayrı sekme olmasının nedenini anlayamadım.
İkisinin arasındaki fark nedir üstad?