PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ joomla 2.5 in 1.7 serisinden ek olarak hangi özellikleri var?

ozekinci
25-01-2012, 21:03
Merhaba Arkadaşlar ve joomla.gen.tr ailesi sitedeki ilk mesajım.
Şu anda yeni bir gençlik portalı sitesi yapıyorum fakat joomla 2.5 çıkınca onunla mı yapsam dedim?
Asıl soru şu joomla 2.5 in 1.7 serisinden ek olarak hangi özellikleri veya ne gibi yenilikleri mevcut?
Ben sadece içerik eklerken K2 bileşeninde olduğu gibi resim seçme özelliği gördüm görünümde ayrı resim içerikte ayrı resim kullana biliyoruz buna benzer ne gibi yenilikler mevcut.
Herkese cvp için şimdiden teşekkürler.

Akar
25-01-2012, 22:04
Başlık olarak söyleyeyim, detaylı yazısını portalda birkaç gün içinde (Tam Türkçe sürümden sonra) yayınlayacağım.

1. Akıllı Arama bileşeni (Google tarzı arama özellikleri)
2. MySQL gibi MSSQL, PostgreSQL, Oracle, SQLite desteği.
3. Yönetim merkezi ana sayfasından Joomla eklentilerinin güncelliği hakkında otomatik bilgi veren alan.
4. FTP üzerinden güncelleme yapabilmeyi kolaylaştıran veritabanı düzeltme özelliği. Tıklayın, veritabanı güncellemesini kendisi yapsın.
5. Üye kayıt ve iletişim sayfaları gibi alanlarda kullanılabilecek, aynı zamanda üçüncü parti uygulama eklerini destekleyen resim doğrulama özelliği. Varsayılanda reCaptcha desteği mevcut.
6. Menüler için modülleri menü yöneticisinden oluşturabilme özelliği.
7. Varsayılan düzenlere için yeni resim ve bağlantı geliştirme özellikleri. Giriş metni için ayrı, tam metin görünümü için ayrı resim belirleyebilme imkanı.
8. Yeni üye kaydında yöneticiye e-posta uyarısını kapatabilme.
9. Modüller gibi artık menü öğelerine de not ekleyebilme.
10. Metin filtrelerinde özel kullanım imkanı. Özel metin filtreleri oluşturabilme.
11. Yönetim listelemelerinde kategori derinliği ayarlayabilme.
12. Dil umursamazlığını yönetim merkezinden yönetebilme. Mevcut çeviriler yerne başka kelime ve cümleler kullanma özelliğinin yönetimden kontrol edilebilmesi.
13. Kullanıcılar üzerinde notlar oluşturabilme.
14. Besleme öğelerinde sıralamaya müdahale etme imkanı.
15. Site yayın dışı durumu için bir resim belirleyebilme imkanı.
16. Kurulum tamamlanırken siteyi yayın dışı olarak açma seçeneği.
17. Menü öğesi düzenleme sayfasında geliştirme.
18. Yönetimdeki oturum açanlar alanı optimize edildi.
19. Kimler çevrimiçi modülünde kullanıcı grubu filtreleme özelliği geldi.
20. Kurulumda doğal ZIP desteği kontrol ediliyor. Kuruluma mani olmayan bu özellik, uzakta kurulum ve güncelleme desteği olan Joomla için çalışırken önemli bir destektir. Kurulum esnasında bunun var olup olmadığını görebilirsiniz.
21. Dışarı beslemede besleme resminden sonra özel bir metin gösterebilme özelliği eklendi.
22. Çok dilli siteler için alternatif meta etiketleme imkanı geldi.
23. Farklı dillerdeki menü öğeleri için aynı rumuzu kullanabilme imkanı geldi.
24. Sistem Dil Kodu uygulama eki ile sitenizin html dil kodunu değiştirme imkanı geldi. SEO için önemli bir geliştirme.
25. Hata ayıklama özelliğinin verdiği çıktı üzerinde geliştirme yapıldı.
26. Autoloader özelliği geldi; geliştiriciler için düşünülmüş bir geliştirme.

ozekinci
25-01-2012, 22:55
Çok Teşekkürler.
Cvp için Bir soru daha sorucam müsadenizle
Kurucağım gençlik sitesinde içerik ve yazılarımı joomla çekirdek bileşeni mi yoksa k2 bileşenini mi kullanmalıyım.
Joomla.gen.tr de k2 bileşeni kullanmamanızın bir sebebi varmıdır.

Akar
26-01-2012, 00:15
Çok Teşekkürler.
Cvp için Bir soru daha sorucam müsadenizle
Kurucağım gençlik sitesinde içerik ve yazılarımı joomla çekirdek bileşeni mi yoksa k2 bileşenini mi kullanmalıyım.
Joomla.gen.tr de k2 bileşeni kullanmamanızın bir sebebi varmıdır.Sorularınızı farklı başlıklarda sorarsanız bundan herkes faydalanır.

K2 kullanmamızın sebebi ne olabilirdi ki kullanmamamızın sebebini merak ettiniz; anlayamadım :) Bu bir eklentidir ve uygun görülürse kullanılır. Biz projemiz için gerekli ve uygun görmediğimiz için kullanmadık. Tercih etmemizi gerektiren bir özelliği bulunduğunu düşünmedik. Portala ya da kullanımımıza bir şey katacağını düşünmedik. K2 bileşeni özellikleri sizi cezbediyorsa ya da projeniz için gerekli özellikleri barındırıyorsa kullanırsınız..aynen herhangi başka bir Joomla eklentisi gibi. Umarım açıklayıcı olmuştur :)

ozekinci
26-01-2012, 01:35
Yeteri kadar açıklayıcı oldu. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.