PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ İlişkili İçerik Öğeleri Modülü

turkmuzigi
26-01-2012, 12:40
Joomla 1.7 sürümünde içerik içinden, ilişkili içerik modülünü {loadposition xxxxx} şeklinde tanımlayarak gösterebiliyorduk. 2.5.0 yüklendikten sonra, bu modül içerik içinden görünmez oldu. Modülün yardım bağlantısına girdiğimde, yeni bir wrapper modülü oluşturmayla başlayan ve bence yeteri kadar açıklayıcı ve anlaşılabilir olmayan bir açıklaması olduğunu gördüm.
Joomla 2.5.0 sürümünde bulunan İlişkili içerik modülünü, içerik içinde göstermek için acaba nasıl bir yöntem uygulamalı?

Akar
26-01-2012, 16:42
Henüz bunu test etmediğimden anlayamadım tam olarak ama modülün kendisinin içerikte gösterimi ile ilgili bir sorunu olmaması lazım. Genel olarak modülleri içerikte yayınlamak ile ilgili bir değişiklik olduğunu varsayarsak, böyle bir farklılık geldiğinden de haberim yok Joomla 2.5 için. Akşam fırsat bulursam bakıp bilgi vereyim. Normalde bu modülün görünmesi, o içerik ile aynı meta etiketlere sahip diğer içerikler olmasına bağlıdır. İçerikte modül yayınlama özelliği de modül ayırt etmez.

turkmuzigi
26-01-2012, 17:40
İlginiz için teşekkür ederim. Denemek için bir siteme sıfırdan başlayıp joomla 2.5.0 kurdum. Bildiğim şekilde joomla 2.5.0 ilişkili içerik modülünü içerikte göstermek istedim ve gene çalışmadı.
Bunun üzerine extensions.joomla.org sitesinde bulduğum FJ Related Articles Plus modülünü indirdim, kurdum ve çalıştı.
Benim bu denemeden edindiğim netice: Sorun, modülü içerikte yayınlamadan değil, ilişkili içerik modülünün kendisinden kaynaklanıyor gibi.

Akar
26-01-2012, 20:17
İlginiz için teşekkür ederim. Denemek için bir siteme sıfırdan başlayıp joomla 2.5.0 kurdum. Bildiğim şekilde joomla 2.5.0 ilişkili içerik modülünü içerikte göstermek istedim ve gene çalışmadı.
Bunun üzerine extensions.joomla.org sitesinde bulduğum FJ Related Articles Plus modülünü indirdim, kurdum ve çalıştı.
Benim bu denemeden edindiğim netice: Sorun, modülü içerikte yayınlamadan değil, ilişkili içerik modülünün kendisinden kaynaklanıyor gibi.Belirttiğim gibi, modül aynı metalara sahip içerikleri tarar ve onları gösterir. Yani metalar eşleşmezse ya da boş ise içerik gözükmez. Belki sorun bundandır.

turkmuzigi
26-01-2012, 21:04
Belirttiğim gibi, modül aynı metalara sahip içerikleri tarar ve onları gösterir. Yani metalar eşleşmezse ya da boş ise içerik gözükmez. Belki sorun bundandır.
1- 1.7.3' ten 2.5.0'a yükselttiğim gerçek sitemde:
Eğer ondan olsaydı, siteyi 2.5.0' a yükseltmeden önce de göstermezdi. Ki gösteriyordu.
2- Sıfırdan 2.5.0 ile kurduğum deneme sitemde:
Eğer ondan olsaydı, FJ Related Articles Plus modulü de göstermezdi.
Yani, sorunun içerik meta anahtarları ile ilgili olmadığını, ilişkili içerik modülünden kaynaklandığını düşünüyorum.

Akar
26-01-2012, 21:59
1- 1.7.3' ten 2.5.0'a yükselttiğim gerçek sitemde:
Eğer ondan olsaydı, siteyi 2.5.0' a yükseltmeden önce de göstermezdi. Ki gösteriyordu.
2- Sıfırdan 2.5.0 ile kurduğum deneme sitemde:
Eğer ondan olsaydı, FJ Related Articles Plus modulü de göstermezdi.
Yani, sorunun içerik meta anahtarları ile ilgili olmadığını, ilişkili içerik modülünden kaynaklandığını düşünüyorum.Kıyaslamaya gerek yok aslında :) meta verilerle ilgili cevabıma yorum yapmadığınız için orayı atlamış olabileceğinizi düşünmüştüm. Yani siz meta verileri doldurduğunuzu ve benzer meta kullanan içerikler olduğunu biliyorsanız bu yeterli. Başka eklenti ya da sürüme göre kıyaslamak yanlış neticeye götürebilir. Ana mantığa uygun olup olmadığını bilmek lazım. Söylediğiniz şartlarda sorun modülde gibi. Bakalım ben de bir deneyeceğim nasipse. Bir dahaki arada unutmazsam bakacağım.

turkmuzigi
27-01-2012, 16:33
Kıyaslamayı sadece sorunun; 1.7'den 2.5'e geçişle mi yoksa 2.5'le mi ilgili olduğunu teşhis etmek için yapmıştım.:) Ben bu kıyaslama neticesinde, sorunun 2.5 modülü sorunu olduğu kanaatine vardım.

Bu uygulama (modül) benim için önemli olduğundan ve 2.5'te çalışmadığından, sırf bu yüzden 2.5'ten tekrar 1.7'ye dönmüştüm. Bu vesile ile denemiş olduğum FJ Related Articles Plus modulü başarılı netice verince ve siz de 2.5 sürümünün türkçeleştirilmesini tamamlayınca, şimdi tekrar 2.5'e geçtim. FJ Related Articles Plus modulüni kurdum ve eskisi gibi sorunsuz olarak kullanıyorum.

Siz de dediğiniz gibi joomla'nın ilişkili içerik modülünün 2.5 sürümünü deneyip neticesini yazarsanız sevinirim. Çünkü joomla'nın kendi eklentisi varken (çalışıyorsa ve ihtiyacınızı karşılıyorsa) dış kaynaklı bir eklentiyi kullanmanın akılcı olmadığını düşünüyorum.

Akar
27-01-2012, 16:35
Sabaha kadar Türkçeyi bitireyim diye uğraştığımdan bununla ilgilenemedim ama özellikle Bekliyor konumunda bıraktım ki unutsam da sonradan göreyim. Nasipse bu akşam bakmaya çalışacağım yalnız yol halindeyim...belki kalabilir.

turkmuzigi
02-02-2012, 23:36
Sabaha kadar Türkçeyi bitireyim diye uğraştığımdan bununla ilgilenemedim ama özellikle Bekliyor konumunda bıraktım ki unutsam da sonradan göreyim. Nasipse bu akşam bakmaya çalışacağım yalnız yol halindeyim...belki kalabilir.
Sanırım artık denemenize gerek kalmadı. Joomla durumu öğrenip gereğini yapmış görünüyor.
"27873 - The related articles modules (mod_related_items) are not showing."
2.5.1' e geçiş yapıp kontrol ettim. Sorun kalmamış.
Not: Gene de joomla'nın modülünü değil, FJ Related Articles Plus modülünü kullanmaya devam ediyorum. Çünkü joomla modülü ilişkili içerik sayfalarını isimlerine göre sıralamıyor.:)

Akar
02-02-2012, 23:42
Sanırım artık denemenize gerek kalmadı. Joomla durumu öğrenip gereğini yapmış görünüyor.
"27873 - The related articles modules (mod_related_items) are not showing."
2.5.1' e geçiş yapıp kontrol ettim. Sorun kalmamış.
Not: Gene de joomla'nın modülünü değil, FJ Related Articles Plus modülünü kullanmaya devam ediyorum. Çünkü joomla modülü ilişkili içerik sayfalarını isimlerine göre sıralamıyor.:)AEvet farkettim ama cevap bildirme fırsatım olmadı. teşekkürler.