PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chrono Forms Gönderilen Formları İçerik Yöneticisine Taşımak - Detaylı Ders

mhusty
26-01-2012, 23:02
http://vimeo.com/37869716

Joomla! 1.5 ve 2.5 sürümlerinde işlemler aynıdır değişen bir şey yoktur... Hem yazılı olarak Hemde videolu olarak hazırladık dilediğinizi seçebilirsiniz =)

Merhaba Joomla! Severler... Chrono Forms Bileşeni ile gönderilen formları içerik olarak içerik yöneticisine taşınmasını anlatacağız...Yani üyeler site ön yüzünden Chrono Forms yardımı ile bize makale göndercekler ve bu makale içerik yöneticisinde bir içerik olarak gözükecek...Bunun için ben bayağı bir uğraştım yapamadım ama angelaus (http://forum.joomla.gen.tr/uyeler/587-angelaus.htm) abimiz allah razı olsun sorun ile ilgilenip sorunu halletti ... Bende şimdi nasıl yaptığını sizlere anlatacağım..

-İlk olarak aşşağıdaki linkten Chrono Forms bileşenini indiriyoruz...

Downloads - ChronoForms (http://www.chronoengine.com/downloads/9-chronoforms.html)

-Daha sonra Eklentiler Kur/Kaldırdan Bileşenimizi kuruyoruz ..

-Bileşeni başarılı bir şekilde kurduktan sonra Bileşenler Menüsü Altından Chrono Forms bileşenine tıklıyoruz bileşen görüntüsü aşşağıdaki gibidir...

553

-Bileşenimize girdikten sonra üst tab menülerden Form Wizard Sekmesine tıklayarak yeni bir form oluşturuyoruz...Aşşağıda kırmızı olarak işaretlediğim yer..

561

-Çıkan Sayfada Form ögelerimizi,ögelerle ilgili ayarmaları , eylemleri ve form özelliklerini ayarlıyacağız...

560

1 Numaraları alanımızda form ögelerini görüyoruz istediğimiz ögeleri sağ tarafa sürükle bırak tekniği ile koyuyoruz ama bundan önce ordaki form ögelerinin ne olduklarını tekrar hatırlatalım..

Captcha Input = Captcha Tekniği ile kullanıcılara robot olup olmadıklarını anlamak için soru sorulur..Spamları önlemek için kullanılır.
Checkbox = Aynı radio butonları gibidir Kullanıcıya seçenekler sunulur ve bunlardan birini birkaçını hepsini yada hiçbirini seçmesi istenir .
Checkboxes group = Check Box ile aynıdır tek farklı yönü check box'ta bir tane seçenek var iken bunda birden fazla seçenek sorabiliyoruz...
Custom Element = Custom Element Burdaki elementlerden farklı olarak kendi kodlamanız ile yeni bir element oluşturma imkanı sağlar..
Datatime Box = Bu öge hakkında pek bir fikrim yok ama tahminimce form dolduran kişiye tarih girdiriyoruz =)
File Upload = Form dolduran kişiye dosya yükleme imkanı sağlar..
Header Text= Form başında Form ile ilgili yazı yazmanızı sağlar ...
Password Box= Chrono Formsun bir özelliği olan joomla!nın kendi standart üye kayıt formu yerine kendinizin özelleştirerek oluşturmanızı sağlıyor..Bu password box'u form'da şifre girdirmek için kullanılır...
Radio Box = Radio Box elementini Evet , Hayır tarzı iki seçenekli ögeler için kullanabilirsiniz.
Security Question İnput = Güvenlik sorusu oluşturmanızı sağlar..
Select Box = Açılır liste halinde listeden istediğin elementi seçtirmeye yarar.
Submit Button = Form'u gönderme butonu oluşturur bir çok özellik verebilirsiniz.
Text Box = Kullanıcıdan uzun olmayan karakterle sınırlı bilgiler girmesi için kullanılır.
Textarea Box = Tıpkı textbox gibidir. Tek fark textbox da kullanıcının girmesini istediğimiz bilgileri sınırlı ve daha kısadır. textarea da ise çok daha uzun degerler girmek için kullanılır.

Elementler bu şekildedir aslında bir çoğu bilindik şeyler ama ben yinede tekrarlamak istedim..

2.Numaralı olarak gösterdiğim yer ise ögelerin özelliklerini ayarlamak için tıklamamız gereken yer.

Şimdi biz işimizi görcek form ögelerini oluşturuyoruz ...

Bir Tane Header Ögesi , 2 tane Text box , 1 tane text area box, 1 Adet Submit Button şeklinde olcaktır formumuz aşşağıdaki resime bakabilirsiniz.

559

Oluşturduğumuz elementlerin özelliklerini ayarlayalım ...Özelliştirceğimiz ögenin yanındaki 2. ikona tıklayalım.

İlk olarak Oluşturduğumuz header ögesinin özelliklerine tıklayarak Code yazan yazı kısmına istersek html kodu istersek yazı yazabiliriz.Biz code kısmına "Bize Mesaj Yollayın" yazdık ..

558

2.Öğemiz Textbox = Adınız Soyadınız
-2. öğemiz olan textbox ögesinin özelliklerine girelim...
-Açılan ekranda
"Field Name= " kısmına bir değişken tanımlıcaz biz isim dedik siz istediğinizi yazabilirsiniz dikkat türkçe karakter kullanmayalım..
Field Max Length = kısım ise kaç karakterlik bir yazı girilceğini belirliyoruz ..
Field Size= kısmı kutunun genişliğini belirlyoruz ..
Label Text= Kısmına ise Formun başında gözükcek olan yzıyı yazıyoruz biz burda ad soyad için oluşturduğumuz için öyle yazdık..

557

3. Öğemiz Textbox=Mesajınızın Konusu
-3. Öğemiz ola textbox ögesinin özelliklerine girelim...
Field Name = biz baslik yazdık siz başka bir şey yazabilirinsiz bu alan içeriğimizin başlığı olcak aslında.
Diğer ayarlarıda kendiniz istediğiniz gibi yapın..

556

4.Ögemiz Textarea=Mesaj
-4.öğemiz olan textarea ögesinin özelliklerine girelim...
Field name = Kısmına intro yazdık siz istediğinizi yazabilirsiniz ..bu alanda içeriğimizin asıl içerik kısmı olcak...

555

Püf Noktaya değinelim farkındaysanız yukarına Field Name kısımları üstünde çok durduk bu kısım bizim o elementler için oluşturduğumuz özel alan adları ... Chrono Forms'un Kendi özelliği olan Submit Article yani formu içerik olarak kaydet kısmında iişimizi görcek bu field name alanları şimdi o kısma geliyoruz zaten ...

Sıra Geldi Events kısmına Events demek aslında olaylar anlamına gelmektedir...Bu kısımda kullanıcı formu gönderdikten sonra olacak olayları belirliyoruz..

Preview Sekmesinin yanındaki Events Sekmesine Tıklıyoruz... Yeşil Alanda 2 Tane kısım görceksiniz 1. On load ,2.On Submit ...
On submit ile biizm işimiz... On submit (Yani form doldurulduktan sonra gönder butonuna tıklanınca yapılcak olay) kısmına ilk önce işimizi görcek olan Submit Article özelliğini kullancağız...Soldaki ögeler kısmında Utilities sekmesinin altında Submit Article ögesi olcak..O Ögeyi sürekle bırak işlemi ile sağ kısımda ki On Submit alanına yerleştirin...Daha sonra Submit Article ögesinin özelliklerine girin ...

Article Title Field = baslik
Intro Text Field= intro
Author Alias Field= isim

554

şeklinde olcak türkçe karakter içermicek ... Niye böyle bir şey yaptığımızı açıklayalım hatırlarsanız ad soyad için bir text box oluşturmuştuk ve bunun field name kısmına isim yazmıştık...Burda yapmak istediğimiz şey Author Alias Field Kısmı yani yazının yazarı kısmı, form nesnelerinden field name'i isim olan form nesnesini girilen değeri alcak...Diğer kısımlar içinde öyle İntro Text Field kısmı (İçerik kısmı) form nesnelerinden field name'i intro olan forum nesnesine girilen değeri alcak... Bu mantık ile üyelerimize ön yüzden içerik girdirmiş oluyoruz...

Şimdi bu formumuza bir isim verip kaydedelim daha sonra menü öğesine bağlayalım...Ön yüzden kendimiz formu doldurulaım ve gönder diyelim... Bakalım içerik yöneticisinde bu göndermiş olduğumuz form içerik olarak gözüküyormu =)

Birden Fazla Textbox oluşturup buraya girilen değerleri içerik olarak ekletebilirmiyim ?

Evet bu sorunun cevabınıda forumda yanıtladık

Chrono submit article action kısmından girilecek introtext e "intro" fulltexte ise "full" olarak yazın.

sonra diyelim formunuzda "alan1" "alan 2" ve "alan3" ü introtext olarak

"alan"4-"alan5" i fulltext olarak girdirmek istiyorsunuz.

tek yapmanız gereken events kısmında submit article dan önce bir "custom code" action atamak ve bu action özelliklerine

<?php
$form->data['intro'] = "<p>{$form->data['alan1']}</p>
<p>{$form->data['alan2]}</p>
<p>{$form->data['alan3']}</p> ";
?>

<?php
$form->data['full'] = "<p>{$form->data['alan4']}</p> <p>{$form->data['alan5']}</p>";
?>

girip kaydetmek.

ben alanları <p> tagı ile ayırdım ama siz istediğiniz html kodlarını kullanabilirsiniz.

Tekrar Angelaus'a teşekkür ederiz...

YsfBahar
27-01-2012, 00:45
Emeğine sağlık. İlgilendiğim dernek sitesinde kullanmayı düşünüyorum.

mhusty
27-01-2012, 00:47
Bu parlak fikir Aytuğ abiden , Uygulaması Angelaus'dan, Anlatmasıda benden .. =)

Akar
27-01-2012, 03:00
Bu anlatım portalda yer almayı hakediyor. Ellerine sağlık Mhusty. 1.5 üzerinde mi yaptın işlemi?

mhusty
27-01-2012, 03:31
Bu anlatım portalda yer almayı hakediyor. Ellerine sağlık Mhusty. 1.5 üzerinde mi yaptın işlemi?

Evet 1.5 ama diğer sürümlerdede ayarlama kısımları aynı sanırım değişen pek bir şey yok ama bakıp yine bilgi veririm... Portalda yayınlanmasına sevindim =)

Akar
27-01-2012, 03:56
Sen bir kontrol et, dediğin gibi aynı olması lazım ama ne olur ne olmaz. Ona göre bir ara portala alacağım anlatımı.

mhusty
27-01-2012, 04:01
tamamdır en kısa zamanda kontrol edip bilgi vereceğim...

lynx
08-02-2012, 21:34
ilgili anlatım için çok teşekkürler. Bende bugünlerde tam bu konuyu arıyordum. çok iyi geldi ama sonuç elde edemedim.

İlk önce konu da şu düzeltmeyi yapsak iyi olacak sanırım,

Submit Article "Utilities" değil, " Joomla Functions " 'ın içinde. konuyu okuyan arkadaşlar boşuna tekrar aramasın.

Bunun dışında,ben bunu üstteki anlatıma uyarak formu yaptım.

Formu oluşturdum, fakat forma tıklanınca sadece " Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com " linki çıkıyor karşıma.

form öğelerim vs gözükmüyor.

Nedendir ?
Nasıl Çözebilirim ?

ilginize teşekkürler.

mhusty
08-02-2012, 21:51
İlk olarak şunu söyleyim Submit Article Utilities içindedir siz Easy Form Wizard Seçeneğini seçtiğiniz için yer değişikliği olmuş olabilir...

355
356

Daha sonra Form name'iyle Menü ögesindeki oluşturmuş olduğunuz yerdeki form name doğrumu ? Hangi işlemleri yaptınız...

lynx
08-02-2012, 22:56
Merhaba tekrar dan.
Ilk önce bu kadar uğraşarak bir yanıt verdiğin için teşekkür ederim. Yarın tekrar kontrol ederek menu de ki yeri hakkında bende ekran görüntüsü ellerim.

Menu Ye eklerken form ismine dikkat ettim. Aynı. Sadece form isminin altında event bölümünü boş bıraktım. Ondan dolayı olabilir mi ?

Ki şu da var : menu Ye eklemeden direk bileşenldeki,form manager da form linkine tıklandığında da formu açmıyor.

Incelwyebilecek durumdaysaniz pm den bilgileri gönderebilirim

mhusty
08-02-2012, 23:13
olur inceleyebilirm...

angelaus
08-02-2012, 23:36
Actions kısmında Show Html var mı kontrol edin

mhusty
08-02-2012, 23:41
düzelttim actions kısmına show html eventini koymadığınız için göstermiyormuş..Bu konuyu yazıyada eklemek lazım şimdi siz ayarları tekrardan yaparak işinizi halledebilirsiniz...

mhusty
08-02-2012, 23:42
Actions kısmında Show Html var mı kontrol edin

Show Html olmadığı için göstermiyormuş abi haklısın yani :) peki bir sorum olcak neden bu olmayınca göstermiyor formu ?

lynx
08-02-2012, 23:52
Ikiniz de çok teşekkür ederim.

Bu forumdan öğreneceğimiz çok şey var.

Bende elimden geldiğince bu forumda destek vermeye çalışacağım.böyle paylaşımcı insanlar olması sevindirici...

angelaus
09-02-2012, 02:30
bu yeni bir chrono özelliği, o olmadan olmaz.

Chrono tek kelime ile "dehşet" bir bileşen, yardımcı olabildiysem ne mutlu

lynx
11-02-2012, 21:52
Merhaba Tekrardan,
Bu form bileşeni oldukça başarılı. bir çok yerde kullanılabileceğini düşünüyorum.
Ama aşamadığım 3 sorun var:

1) Article oluşturduğunda otomatik read more koyuyor. Bunu koymasını istemiyorum.

2) daha önemlisi: yine article oluşturduğunda, Formu oluştururken kullandığım soruların da gözükmesini istiyorum. Ama bu sadece sorulara verilen yanıtları listeliyor.

3) En alttaki "Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com" yazısının Chrono Form Edit (http://forum.joomlatr.org/chrono-form-edit-t31328.html) ilgili makale de bir yazı okudum. Ama uyguladığımızda bir sonuç alamadım. bu konuda bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.

mhusty
11-02-2012, 22:13
Merhaba Tekrardan,
Bu form bileşeni oldukça başarılı. bir çok yerde kullanılabileceğini düşünüyorum.
Ama aşamadığım 3 sorun var:

1) Article oluşturduğunda otomatik read more koyuyor. Bunu koymasını istemiyorum.

2) daha önemlisi: yine article oluşturduğunda, Formu oluştururken kullandığım soruların da gözükmesini istiyorum. Ama bu sadece sorulara verilen yanıtları listeliyor.

3) En alttaki "Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com" yazısının Chrono Form Edit (http://forum.joomlatr.org/chrono-form-edit-t31328.html) ilgili makale de bir yazı okudum. Ama uyguladığımızda bir sonuç alamadım. bu konuda bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.

Yeni bir başlık altında açarsanız çok iyi olur ... Daha iyi cevaplar alırsınız...

lynx
11-02-2012, 22:19
ok. Ben bu bileşeni çok sevdim. ve açıkçası sorunlarınında bu konu altında çözülüp, gelecekte ihtiyaç duyacak olanların rahat bulabilmeleri için buraya yazmıştım.
konuyu kirlettiğim için kusura bakma.
Yeni bir konu açacağım, bu ve önceki mesajları silebilirseniz daha iyi olacaktır.

mhusty
11-02-2012, 23:10
ok. Ben bu bileşeni çok sevdim. ve açıkçası sorunlarınında bu konu altında çözülüp, gelecekte ihtiyaç duyacak olanların rahat bulabilmeleri için buraya yazmıştım.
konuyu kirlettiğim için kusura bakma.
Yeni bir konu açacağım, bu ve önceki mesajları silebilirseniz daha iyi olacaktır.

yazmanız benim için bir sorun yaratmadı ben sizin için faydalı olabilir diye yeni konu açın dedim benlik hiç biri sakıncası yok... Bu konu altındanda cevaplanablir :)

Ramazan SAKİN
17-02-2012, 20:51
Çok başarılı bir anlatım olmuş ellerine sağlık.

mhusty
17-02-2012, 20:53
Çok başarılı bir anlatım olmuş ellerine sağlık.

Teşekkürler ramazan abi faydalı olduysam ne mutlu bana...

oxyge_n
17-02-2012, 23:58
İlk olarak şunu söyleyim Submit Article Utilities içindedir siz Easy Form Wizard Seçeneğini seçtiğiniz için yer değişikliği olmuş olabilir...

355
356

Daha sonra Form name'iyle Menü ögesindeki oluşturmuş olduğunuz yerdeki form name doğrumu ? Hangi işlemleri yaptınız...

bu submit article bende yok utilities in altında

mhusty
18-02-2012, 00:02
bu submit article bende yok utilities in altında

Joomla Functions altında bir bakın... Bu arada özelden mesaj yazmışsınız şuan meşgulum müsait olduğumda ilgileneceğim...

oxyge_n
18-02-2012, 17:17
formu oluşturdum ancak bilgiler nereye gidiyor....bunu yapamadım...

gönder diyorum....son mesaj olan teşekkürüde ediyoruz ama gel geleim bilgiler nereye gidiyor birde mail geliyor ama bilgileri içeren mail değil...

angelaus
18-02-2012, 18:29
submit article kısmında hangi kategoriye kaydedileceğini seçiyorsunuz

oxyge_n
18-02-2012, 23:05
yaptım ama bu seferde katagoriye içerik açıyor ama...içi boş...resim yine yok...............:mad:

aligultekin34
28-02-2012, 14:18
Bu formdaki bilgileri e-maile göndermesi için ne yapmalıyım ?

mhusty
28-02-2012, 14:29
İlk önce oluşturduğunuz form'a girin ve Actions Sekmesine tıklayın sağda yeşil bir yer gelmiştir...
Bu yerde On Submit (Form Gönderildiğinde) Eventine soldan E-mail sekmesine sürekle bırak işlemi ile sağdaki yeşil kısıma bırakın ve ayarlarına girin...
367

Ayarlarda Üst sekmelerde Static Yazan kısıma tıklayın...
To (Required) = Bu kısma formun gönderilceği e-mail adını yazınız ...
Subject (Required) = E-Mail geldikten sonra gözükcek olan başlığı yazınız...
From name (Required) = Kime gittiğini belirtiniz...
From email (Required) = Yine gönderilcek olan e-mail adınız yazınız...

Örnek
368

Diğer Ayarlamalarıda yapmayı unutmayınız ... Bu E-mail sorunu için ayarlamalar kısmıydı eğer diğer ayarlamalarda zorluk yaşar iseniz yine resimli olarak anlatabilirim...
Daha sonra kaydedip çıkın... Bu ayarları yaptıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum...

aligultekin34
28-02-2012, 15:20
Teşekkürler :)

mhusty
03-03-2012, 23:22
Şuan Chrono Forms'un bu özelliği hem 2.5 için hemde Videolu olarak anlatımını hazırlıyorum :)

mhusty
04-03-2012, 01:43
Videolu Ders Eklenmiştir ve 2.5 için denenmiştir sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır...

hugeboss
05-05-2012, 04:33
mhusty hocam Chrono Forms ile sipariş formu oluşturmada (eğer vaktiniz var ise) izleyeceğimiz adımları detaylandıra bilirmisiniz acaba rica etsem :)

mhusty
05-05-2012, 13:27
Sipariş formu oluşturmada pek bir şey yok.. Chrono Forms'un ögeleri ile ilk başta sipariş formunu oluşturuyorsunuz ...Doldurulan formuda e-mail olarak göndertiyorsunuz ... Bu kadar alttaki video fikir sahibi olmanız iiçin yardımcı olabilir.
http://forum.joomla.gen.tr/genel-konular/1066-chrono-forms-basit-form-olusturma-videolu-ders.html

güngör
05-05-2012, 17:40
daha öncede bu konuda yardım istemiştim ama ben hala bunu yapamadım ve beklemeye aldım

mhusty
05-05-2012, 19:20
daha öncede bu konuda yardım istemiştim ama ben hala bunu yapamadım ve beklemeye aldım

Neyi yapamadınız tam olarak ? Yeni konu açarak forumdan yardım istediniz mi ? Bazen atladığımız konular olabiliyor

hugeboss
08-05-2012, 00:41
Sipariş formu oluşturmada pek bir şey yok.. Chrono Forms'un ögeleri ile ilk başta sipariş formunu oluşturuyorsunuz ...Doldurulan formuda e-mail olarak göndertiyorsunuz ... Bu kadar alttaki video fikir sahibi olmanız iiçin yardımcı olabilir.
http://forum.joomla.gen.tr/genel-konular/1066-chrono-forms-basit-form-olusturma-videolu-ders.html

Hocam videolarınızı detaylı olarak inceledim herşeyi yapıyorum fakat mesela şöyle bir sipariş formu oluşturmama rağmen mailde checkbox group özelliği çalışmıyor..

Mesela şöyle bir sipariş formu oluşturdum
http://img717.imageshack.us/img717/2269/balksz1eb.jpg

Fromu doldurup sipariş gönder dediğimde mail geliyo bütün yazılanlar çıkıyor fakat orda ki checkbox group yani siparişinizi seçin kısmının karşısında ki seçilen seçenekler mailde gözükmüyor..

Bunu nasıl düzeltebiliriz acaba ?

Birde formun altında ki Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com yazısını kaldırmak yasakmış ama bunun css dosyasına müdehale etmek serbestmiş .chronoform { display:none; } kodunu eklediğimizde kalkıyomuş bunu tam olarak hangi css dosyasına eklememiz gerekiyor ?

angelaus
08-05-2012, 00:45
mail template kodunuza bakmak lazım

hugeboss
08-05-2012, 01:02
mail template kodunuza bakmak lazım

mail template kodu derken hocam ?

Akar
08-05-2012, 03:03
mail template kodu derken hocam ?Muhtemelen e-posta şablonunu kaydettikten sonra formda güncellemeler yapmışsınızdır. E-posta şablonunu da güncellemek gerekir bu durumda. Events kısmından e-posta gönderimini ayarladığınız olaya gelip, oradaki gönderim şabonunu gözden geçirmelisiniz.

hugeboss
08-05-2012, 03:04
Ne yaptıysam olmadı, şimdide tamamen gitti yaptığım formu silip baştan yeni bir form yaptım seçenekleri tam istediğim gibi oldu ama şimdide çalışmıyor. maile aynen şöyle bir mesaj geliyor.

This feature works only after saving your form.

Sanırım demek istediği şey şu ; bu özelliği satın aldıktan sonra kullanabilirsin :bozulmus:

aynen aşşağıdaki gibi bir sipariş formu yapmak istiyorum illa chrono forms olucak diye bişi yok bildiğiniz başka bir form varmı arkadaşlar ?
http://img515.imageshack.us/img515/8199/balksz1fg.jpg

Akar
08-05-2012, 03:06

Bu özellik yalnızca form kaydedildikten sonra çalışır.diyor.

hugeboss
08-05-2012, 03:13
Akar hocam form kayıtlı zaten.. kaydetme derken neyi kast ediyor acaba :(

hugeboss
08-05-2012, 03:38
Sorunu hallettim..

Sorunun nedeni Genel Yapılandırma kısmında ki sunucu bölümünde Posta Ayarlarının PHP Mail olarak geçmesiymiş, bu kısım SMTP olucak.

SMTP Yapınca tam istediğim gibi çalıştı :)

PHP Mail ile SMTP Mail arasında ki farkın ne olduğu bilmiyorum bilen bir arkadaş varsa bizi aydınlatırsa sevinirim :)

kadir mert
19-12-2012, 10:57
Bu form localhostta çalışmazmı benim localhostta buna ihityacım var adımları uyguluyorum menü atamasını yapıyorum ama sadece chrono forms backs linki çıkıyor ne yapmalıyım

angelaus
19-12-2012, 11:28
eksik uyguluyorsun muhtemelen.

adımları gözden geçir. özellikle "SHOW HTML" kısmını

kadir mert
19-12-2012, 13:03
Teşekkür ederim hocam tekrar gözden geçireceğim peki localhostta wampserverda çalışır dimi birde şöyle bir hata alıyorum nedeni ne olabilir? hata linki buradan (http://kadirmert.net/hata1.jpeg)

angelaus
19-12-2012, 14:21
local için bişey diyemem. tavsiye bi hostunuzda alt klasorde çalışmanız.

hata için genel ayarlardan Debug-hata ayıklama kısmını off yapın

kadir mert
19-12-2012, 15:30
Hocam Allah razı olsun dediklerinizi yaptım ve oldu fakat şimdi son bir şey daha soracağım mesela ben belli seçimler koydurdum radio boxtan bu seçimlerde içerikte gözüksün istiyorum misal şöyle
Form
Başlık= a
Proje =xx
Açıklama= içerik yazısı
mesela bu 4 başlıkta içerik gibi gözükebilirmi sipariş formu gibi düşünün mesela kırmızı elbise midium gibi :)) bütün o işretli alanlar yazsın :)

angelaus
19-12-2012, 15:40
Forumdan @Musthy formu içeriğe eklemek üzere ders hazırlamıştı bakabilirsin

kadir mert
19-12-2012, 16:50
Hocam arkadaşımızın yaptığı formu düşünün ben burada ki tüm adımları içerik olarak kaydetmek istiyorum işte bunu nasıl yapabilirim yada olur mu böyle bir şey

Ne yaptıysam olmadı, şimdide tamamen gitti yaptığım formu silip baştan yeni bir form yaptım seçenekleri tam istediğim gibi oldu ama şimdide çalışmıyor. maile aynen şöyle bir mesaj geliyor.

Sanırım demek istediği şey şu ; bu özelliği satın aldıktan sonra kullanabilirsin :bozulmus:

aynen aşşağıdaki gibi bir sipariş formu yapmak istiyorum illa chrono forms olucak diye bişi yok bildiğiniz başka bir form varmı arkadaşlar ?
http://img515.imageshack.us/img515/8199/balksz1fg.jpg

angelaus
19-12-2012, 18:30
admin bilgilerini yollarsan bakayım.

kadir mert
19-12-2012, 18:38
Hocam localde çalışıyorum ama ilgilenirseniz akşam gidip kendi alan adıma kurduktan soran göndersem olur mu çok ihitiyacım var buna :(

sukruak
01-01-2013, 07:12
Kolay gelsin

Joomla 2.5 de çalıştırıyorum bu formu fakat DOSYA UPLOAD alanı ekledim. Mail başarılı şekilde geliyor fakat dosya eklenmiyor.

FİLES UPLOAD alanına

gif-jpg-png-gif-zip-rar-doc-docx-pdf
gif,jpg,png,gif,zip,rar,doc,docx,pdf

bu şekiller de ekledim. Fakat eklenilen dosya yine gelmiyor.

Bilgisi olan var mı ?

angelaus
01-01-2013, 12:41
chrono sitesinde upload ile ilgili görsel ders var onu inceleyin

sukruak
01-01-2013, 12:50
Açıkcası ilgili dersi inceledim.

Fakat bişey anlamadım. çok karışık. Chorona forms un eski sürümlerinde çok kolaydı bunu ayarlamak.

Sanırım ilgili dosya uzantılarının yazılmasında sorun var.

Bilgisi olan ve kullananlar var ise sevinirim.

Aslında AYIN SİTESİ için ilgili formda bu sitede de kullanılıyor.

Yönetimdeki arkadaşlar bilgi verirse makbule geçer

angelaus
01-01-2013, 13:56
Aslında karışık değil.

şimdi dosya ekleme alanı ekledin varsayıyorum ve o alana "dosya" adını verdin. türleri boyutu da ayarladoğını varsayıyorum.

sonra events kısmına geçmelisin. ve "upload files" ı on submit kısmına eklemelisin.

upload files ayarlarında

enabled : yes
Fields Configuration --> dosya:jpg-png-gif-zip-rar-doc-docx-pdf
Upload Path --> JOOMLA_PATH/images/ (burası sana kalmış)

sonra kaydet ve yine events kısmından email ekle. upload files dan sonra olmalı.

email ayarlarında diğer ayarları yaptıktan sonra
Attachments fields name -- > dosya

yapmanız yeterlidir.

sukruak
01-01-2013, 14:04
Öncelikle anlatım için teşekkürler

Fakat evets kısmı yok. Ben bir kaç ekran görüntüsü gönderiyorum. ayarlar bu şekilde

12131214

angelaus
01-01-2013, 14:07
anlatım son sürüm içindir kusura bakmayın. Chronoforms_V4_RC3.5.2_J1.6.zip

sukruak
01-01-2013, 14:08
güncelliyorum hemen

sukruak
01-01-2013, 14:15
Hocam ilginize teşekkürler

Açıkcası yapamadım. Sanırım dosya uzantılarında sorun var. DÜzgün yazamadık. Bizim alanın ismi "CV Ekle" ydi.

Dosya türlerini şöyle yaptık

CV Ekle:jpg-png-gif-zip-rar-doc-docx-pdf

Fakat yinede olmadı. Mail geliyor. ama eklenen dosya gelmiyor

angelaus
01-01-2013, 14:21
field adını boşluksuz verin.

ve yukarıdaki adımların hepsinin resmini ekleyin buraya.

sukruak
01-01-2013, 21:35
Hocam açıkcası yine olmadı. Çokda fazla vaktim olmadığı için başka bir alternatif denedim.

Bu işlemi ayrıca deneyip sonucu burada paylaşacağım kısmetse

angelaus
01-01-2013, 21:56
verdiğim ayarlarla form çalışıyor. neyi yanlış yaptığınızı göremediğimden bişey diyemem

karadayi
09-01-2013, 18:52
selamlar benim joomla sürüm 2,5 chorone forum kurdum bugun resimli video anlatim bakarak hersey düzgüm yaptim zannedersem forum olustu bidenem mesaji atayim dedim bana email olarak bu yazi geldi ))This feature works only after saving your form.))
ve bi baktim forum gorunmuyor forumda linke tikladigimda sadece bu yazi Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com cikiyor sorun nedir acaba [/url]

sukruak
09-01-2013, 20:52
Eklentinin pluginini kurdunuz mu ?

karadayi
09-01-2013, 21:06
selam plugin derken ChronoForms 4.0 RC3.5.2 bu kurulu baska birseyde gerekiyormu?

sukruak
09-01-2013, 21:13
Paket içindeki plugini kurduğunuzda aktif etmeniz yeterli.

Birde ayarladığınız formun ismini boşluksuz ya da işaretsiz olarak yazmanız gerekiyor.

karadayi
09-01-2013, 21:26
paket basariyla kuruldu forumun ismide tek kelime kontakt ve videodaki anlatim gibi yaptim herseyi
deneme maili icin forumu doldurdum gönder dedim mail geldi ama tekar site menusunden tikladiigmda olusturdugum forum görünmüyor bos sayfa cikiyor sayfada Powered By ChronoForms - ChronoEngine.com cikiyor sorun nedir acaba

sukruak
09-01-2013, 21:33
normal şartlarda form çalışması gerekmektedir.

Tema kaynaklı bir sorun yok ise.

Temayı değiştirerek tekrar denermisiniz.

Eğer formu görüyorsanız temada sorun olabilir.

karadayi
09-01-2013, 21:58
baska tema yani joomlanin kendi orjinal temasinida denedim olmadi

angelaus
09-01-2013, 22:00
form ayarlarında EVENTS kısmnda onload var. oraya SHOW HTML eventini sürükle bırak ve kaydet

karadayi
09-01-2013, 22:11
selamlar angelaus dediginizi yaptim mail kismina mail yazdim show html kisminda ayarlarla oynanmasi gerekiyormi sadece onload icine sürüklesem yeterli?

karadayi
09-01-2013, 22:22
This feature works only after saving your form bu mail geliyor surekli bana

angelaus
09-01-2013, 22:29
formu kaydet sende

karadayi
09-01-2013, 22:30
tekarr kaydet deyince oldu tesekkurler saolun

kadir mert
14-01-2013, 12:49
Angelus hocam veya Mustafa size bir sorum olacak yüksek müsadelerinizle formun bana mail olarak gelmesi için Events kısmında ayarları ne yapmam gerekiyor. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim saygılarımla

angelaus
14-01-2013, 17:08
events on submit kısmında email atacaksın

ayarlarında email TO FROM SUBJECT kısımlarını doşdurup email template kısmında generate edip ayarlarda ENABLE yapman lazım.

sonra kaydet çık tekrar gir yapman gerekebilir

sukruak
13-03-2013, 13:55
Merhaba

Chorone form joomla 2.5 sürümünde kullanıyorum

DOsya upload aşamasında bir türlü dosyayı gönderemiyorm.

Başarılı şekilde iletildi diyor ama mail kutusuna düşmüyor.

angelaus
13-03-2013, 14:46
upload edilen dosyanın malie eklenmesi de ayrı bi yerden yapılıyor .

events kısmında ya upload ayarlalrında ya da email ayarlalrından upload edileni maile ekle gibi bi ayar muhtemelen mail gönder ayarlarındadır.

sukruak
13-03-2013, 14:51
Sürüm olarak 4.0 RC3.4.1 kullanıyorum

mail ayarları yapıldı diye düşünüyorum.

Dosya türleri alanına input_file_9:doc-docx-pdf-xls-jpg-png-gif bunu yazmıştım

angelaus
13-03-2013, 15:05
email ayarlarında

Attachments fields name

kısmı var oraya upload alanının adını yazman lazım

sukruak
13-03-2013, 16:45
denedim ama üstad olmadı.

sanırım ben bir şeyleri eksik yapıyorum

sukruak
10-04-2013, 10:20
Merhaba

Konuyu tekrar aktif edeceğim. Sorunumuzu şu şekilde çözdük.

Form oluştururken Resim upload sütununda Field Name alanına örnek "input_file_32" verdik.
Sonrasında FİLE UPLOAD sekmesinde input_file_32:jpg-png-gif bu şekilde yazarak resim uzantılarını belirledik.
EMAİL sekmesinde Attachments fields name alanına ise input_file_32 yazdığınızda sorunsuz şekilde dosya geliyor.

işinize yarayacağını düşündüm.

sukruak
12-05-2014, 15:06
Konuyu tekrardan gündeme getirmiş olacağım. Fakat şöyle bir sorun daha var

Form oluşturduğumuzda CAPTCHA alanı ekliyoruz.

fakat yinede spam maillerden kurtulamıyoruz
Joomla 2.5 4.0 RC3.4.1 versiyonu kullanıyoruz