PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : siteyi cok dilde yayınlamak

ahmetelibol
27-01-2012, 18:19
274Tüm arkadaşlara merhaba,
joomlada yeniyim 1.7 ile başlayıp 2.5 e yukselttım.
forumları arastırarak ve bıraz destek alarak siteyı cok dilde yayınlamayı basardım fakat bı sorun varkı onu anlayamadım ve cözemedim. sitenin 1 adet tüm dillerde olmak üzere anasayfası olmak zorunda ve bu ana sayfa bende home isminde siteyi ingilizcede türkçede yapsam home menü ögesi hep kalıyor sitenın heryerı turkce ıken home kalıyor. bu konuda bılgısı olan yapan arkadaslar lutfen yardım edıp ogretın. ayrıca ekran görüntüsü ekliyorum belki anlatamamısımdır diye.

Akar
27-01-2012, 19:02
Ayarlarda ya da sunucuda bir sorun olmalı. Hata vermeden bunun sebebini bilemiyorum ama doğru yapılandırma ve sorunsuz bir sunucuda bu problem olmaz. SEF aık isekapatarak bir dener misiniz, bakalım sorun devam edecek mi.

ahmetelibol
27-01-2012, 22:32
hocam ögrenmek için soruyorum bunun sef le nasıl bır alakası var ve nasıl yapmam lazım tam olarak. kullandıgım sunucu bluehost. home anasayfasını ana sayfa olmaktan cıkaramazmıyım yanı sıte ingilizce olsun ama ıstege gore turkce acılabılsın ıstıyorum.ayrıca hata vermıyor site yanı hangi dilde acarsam acayım home menusu herzaman oluyor.

Akar
27-01-2012, 22:38
hocam ögrenmek için soruyorum bunun sef le nasıl bır alakası var ve nasıl yapmam lazım tam olarak. kullandıgım sunucu bluehost. home anasayfasını ana sayfa olmaktan cıkaramazmıyım yanı sıte ingilizce olsun ama ıstege gore turkce acılabılsın ıstıyorum.ayrıca hata vermıyor site yanı hangi dilde acarsam acayım home menusu herzaman oluyor.Çok dilli sitelerin bir tane tüm diller ana sayfası olması şart. İlgili uygulama ekinde tarayıcı diline göre ziyaretçinin dilini otomatik algılamayı seçerseniz, ziyaretçinin tarayıcı dili sizde bulunan bir dilde olduğunda o dilin ana sayfasını, yoksa tüm diller ana sayfasını açar.

Eğer site varsayılanda İngilizce olsun ama çok dilli olup Türkçe desteği de olsun istiyorsanız; sitenizin varsayılan ön yüz dili bir defa İngilizce olacak. Dil filtreleme uygulama ekinde de otomatik algılama seçilmeyecek. Bu durumda varsayılan ana sayfanız tüm diller için de olsa İngilizce olur. Site ana yayını zaten İngilizcedir yani. Ayrıca İngilizce ve Türkçe dilde yayın ayarlanmış olur. Bu durumda ziyaretçi siteyi İngilizce bulur, dilerse Türkçe dilini seçerek varsayılan Türkçe ana sayfasına geçer.

SEF ile nasıl bir alakası olduğunu sorarken bir yandan da dediğimi denediğinizi varsayıyorum. SEF'i genel ayarlardan kapatacaksınız, bakacaksınız sorun devam ediyor mu diye; hepsi bu. Neticede SEF, yerleşik adresleri kolay okunur adreslere yönlendiren bir sistemdir. Yönlendirme ile ilgili sorun varsa istekler ana sayfaya düşebilir. Buradan mantık yürüttüm.

ahmetelibol
27-01-2012, 23:16
hocam dediginizi tabiki yaptım yani sef i kapatıp denedim. degişiklik oldu ve turkce dili secınce sadece ingilizce dil bayragı kalıyor mesela o yuzden sordum zaten sef ıle ne iliskisi var dıye. dediklerinizi yapmaya calısıyorum fakat bırturlu olması gerektıgı gıbı olmuyor. ve yanlıs anlasılmazsam eger sıte ısmını yonetımını falan verebılırım kontrolunüz için yani. Açıkcası bu olayı arastırıp denemekten ıyıce kafam karıstı herhalde.
Hocam kısacası main menüde home isminde tüm dillerde anasayfa var ve bu degişmiyor. Sonra about us isminde ingilizce dilinde ayarlanmış menü olusturup bunuda ingilizce dilde anasayfa yaptım ve aynısını hakkımızda isminde menü olusturarak türkce dil için ana sayfa yaptım. sonuç olarak siteyi hangi dilde açarsam açayım tüm dillerde olarak seçilen home menüsü her zaman görünüyor.
Ve acemi bir joomlacı olarak basit veya hatalı olan sorularımı hoş karşılayıp yardım ettiginiz için sitede emegi olan herkese teşekkür ederim.

Akar
28-01-2012, 00:19
Bu işin acemisi profesyoneli olmaz ahmetelibol, rahat olun. Burası forum ve amacı zaten soruların cevap bulması.
Ben sorunu tam anlayamadım, sef kapatınca düzgün çalışıyor mu? Orayi net belirtmemişsiniz, bayraktan bahsetmişsiniz. Aktif dile ait bayrağın gözükmemesi modülden yapılabilen bir ayardır. Sef kapalıyken düzgün mü site?

Otomatik dil seçimi kullanılmazsa sitenin varsayılan dili ile varsayılan dildeki tercih edilebilir dil aynı ana sayfayı gösterir. Sizin durumunuzun ne olduğunu anlamamız için sitenize girip bakmamız gerekmemeli.

Home dediğiniz menü öğesiyle sorununuz tam olarak nedir? Sitenin varsayılan dili de İngilizce mi? Uygulama ekinde otomatik dil seçimi seçilmiş mi? Sef kapalıyken Türkçe seçtiğinizde gelecek olan sayfa için çeviri var mı? Yazışmalarda ayrı ayrı değindiğim bu noktalarla ilgili bilgi edinemedim sizden.

ahmetelibol
28-01-2012, 12:52
yaptıgım işlemleri ve uyguladıgım ayarları yazıyorum;
Sef kapalı ve site çalışıyor.Dil süzgeci ayarları ; yeni ziyaretçi dili tarayıcı ayarları, otomatik dl degiştirme evet, menü ilişkileri evet ayarlı.
Menü Yöneticisinde 4 adet menü var ve şöyle top menü, main menü ( bu menüde home isminde tüm dillerde seçilmiş anasayfa var), Abot us menüsü ( yine about us isminde ingilizce dilde seçilmiş anasayfa var), Hakkımızda menüsü ( buradada hakkımızda isminde türkçe dilde seçilmiş anasayfa var).
Tüm ayarları anlattıgımı varsayarak sorun şöyle; siteyi açtıgımda en üstteki resim eklentisinde oldugu gibi site dili türkçede olsa ingilizce de olsa her zaman HOME yazan menü ana sayfada görünmekte. Sizin dediklerinizi anladım ve yapmaya çalıştım ki zaten sitenin dediginiz gibi çalışması lazım fakat nedense çalışmıyor işte home menüsü türkçe dilde iken görünmemesi lazımken hangi dili seçersem seçeyim main menü modülünde her zaman görünüyor.

Akar
28-01-2012, 13:50
ahetelibol, şu otomatik olan algılama ayarını kapatır ve adresi buraya da yazar mısınız lütfen.

ahmetelibol
28-01-2012, 14:10
Hocam kapattım. site ismi www.bergamagraniti.com

Akar
28-01-2012, 14:36
Bende yine de otomatik olarak TR dili seçili geliyor, kapanmış gibi değil yani. Sizde muhtemelen sunucu ile ilgili bir sorun var. Akşam vakit ayırabilirsem site üzerinden bakabilirim.

M.Enes AYDÜZ
28-01-2012, 14:38
Menü bölümünün de ekran görüntüsünü koyabilir misiniz?

Yani şu öğelerin yer aldığı menü bölümünü.

Home (http://www.bergamagraniti.com/index.php?lang=tr)
Hakkımızda (http://www.bergamagraniti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=68&Itemid=474&lang=tr)
Karmaşık Nikel alaşımları (http://www.bergamagraniti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=481&lang=tr)
Kobalt Alaşımları (http://www.bergamagraniti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=482&lang=tr)
Nikel alaşımları (http://www.bergamagraniti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=483&lang=tr)
Paslanmaz Çelikler (http://www.bergamagraniti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=484&lang=tr)

ahmetelibol
28-01-2012, 14:54
Merhaba;
Site dilini türkçe seçmiştim en son muhtemelen o yuzdendir. Şuan site dilini ingilizce yaptım ve otomotik algılama kapalı tekrar baktım.
Bu konuya ve bana vakit ayırabilirseniz gerçekten minnetkar olurum.

ahmetelibol
28-01-2012, 15:19
Enes bey merhaba;
ekran görüntüsünü gönderiyorum.277278