PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Bir Sitedeki Bileşen Ve Modüller Hakkında

batukant
28-01-2012, 02:53
Ara Ara
qproje.c*m adında bir siteye rastladım ve aradığım bileşen ve modüllerin hepsinin burda olduğunu sanıyorum.
ama yardımlarınız gerek.
Şimdi Bu Sitede Şiirler Adında Kategori Var Bu Kategori Altında Şiirler Bileşeni > Şiirler Modülleri > Şiirler Plugins Adında Alt Kategorileri Ve Her Birinin İçersinde 4 / 5 tane Dosya Bulunmakta Ben Bu Dosyaların hepsinimi İndirmek ZOrundayım.

Çağrı
28-01-2012, 04:39
Joomla'da modül,bileşen,eklenti kavramı nedir? desek ve bunu cevaplandırsak daha faydalı olur sanırım. Çünkü bir bileşeni kullanabilirsiniz, ama uygulama eklerini (plugin) kullanmayabilirsiniz.

Bileşenler

Tek başına bir içerik ya da bağımsız uygulamayı Joomla!'nın içerik gövdesinde gösterme-çalıştırma görevlerini yerine getirir.
Kurulum yeri Eklentiler > Kur-Kaldır alanıdır. Bir bileşen genel olarak etkinleştirmeye ihtiyaç duymaz.
Bileşenin kendi ziyaretçi arayüzü ya da kategorik arayüzleri var ise, kurtulduktan sonra menü öğeleri arasında kendi isimiyle bir menü öğe tipi oluşur ve bu menü öğe tipi ile önyüzde gösterilebilir.
Bir bileşen yayına girmek için kendisiyle beraber paketlenmiş eklentilerine (modüller ve uygulama ekleri) ihtiyaç duyabilir. Bu takdirde ilgili eklentilerin etkinleştirilmesi gerekir.

Modüller

İçerik (metin ya da uygulama içeriği) gösterimi için temanızın dilediğiniz alanına konumlandırılabilen araçklardır.
Kurulum yeri Eklentiler > Kur-Kaldır alanıdır.
Bir Modüle kurulduktan sonra Eklentiler > Modül Yöneticisi kısmından erişilebilir. Modül ismine tıklayarak modülün ayar safasına geçilip ayarları yapılabilir.

Uygulama Eki (Plugin)

Çekirdeğin mevcut davranışını değiştirerek farklı görevleri yerine getirmeye yarayan araçlardır.
Kurulum yeri Eklentiler > Kur-Kaldır alanıdır. Uygulama eklerinin bir kısmı yönetilebilir, bir kısmı ise sadece etkinleştirilmeye ihtiyaç duyup yönetim seçenekleri bulunmayabilir.
Bir Uygyulama ekine kurulduktan sonra Eklentiler > Uygulama Eki Yöneticisi alanından erişilebilir. İsmine tıklanarak uygulama ekinin ayar sayfasına geçilebilir.

Tanım kısımları orijinal Joomla doküman sisteminden çevrilmiştir.

Önce bileşeni kurun, sonra modülü, sonra uygulama ekini kurun. Modüller, bileşenin içeriğini temanızın belirlenmiş alanlarında göstermeniz için kullanılır. Bileşen ise asıl içeriğin eklendiği,görüntülendiği,düznelenip silinebildiği alandır.

batukant
28-01-2012, 04:48
Allah razı Olsun Beklediğim Cevap Buydu:)

M.Enes AYDÜZ
28-01-2012, 13:28
Yalnız o sitede yer alan bileşenlerin bazıları 1.5 ile çalışmıyor. Bazıları ile legacy mod yani 1.5 uyumluluk moduyla çalışıyor.

Güzel eklentileri vardı fakat 2009 yılında güncellemeyi bıraktılar. O yüzden bazı bileşenlerindeki sorunların düzeltilmediğini biliyorum. Eğer kullananlar varsa yada site sahibi buralara uğrarsa daha net bilgi verebilirler.

batukant
28-01-2012, 15:57
Evet Katılıyorum Size Kullananlar Bilgi Verirlerse İyi Olur

sukruak
09-04-2013, 01:55
qproje eklentilerinde ciddi açıklar var.

Özellikle bir sitemizde qpersonel eklentisini kullanıyorduk.
4 kere sitemiz hacklendi.

EKlentiyi kaldırdık sorun gitti.