PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.7'den 2.5'e Güncelleme Macerası

ZuCChiNi
28-01-2012, 12:30
Nedense Joomla! ile aramda negatif bir enerji olduğunu hissediyorum.
1.0'dan 1.5'e sorunsuz geçtikten sonra 1.5'ten 1.7'ye hangi yolu denediysem
normal bir geçiş yapamadım. Ben de 1.7'yi sıfırdan kurup içerikleri de elle girdim.
İçerik girmesi, ayarların yapılması yaklaşık 4-5 günümü alsa da temiz bir sistem oldu.
Şimdi aynı durumu 1.7'den 2.5'e geçişte yaşadım. Bilinen ve tavsiye edilen bütün
güncelleme yöntemlerini denedim ama başarılı olamadım.
Son çare olarak ise sitenin yedeğini aldıktan sonra sayın @Akar'ın sunduğu 2.5.0 Türkçe
güncelleme paketini siteki dosyaların üzerine kopyaladım.
Bu kadar kolaymış.
Artık benim de Joomla! 2.5.0'ım var.

M.Enes AYDÜZ
28-01-2012, 13:10
1.7'den 2.5'e otomatik geçişte sorun mu yaşadınız?
Nasıl bir sorundu? Hata kodu falan çıktı mı?

Akar
28-01-2012, 13:52
1.5-1.7 geçişinde çokça sıkıntı olabiliyor. Sunucu özellikleri bu noktada en önemli olay.

ZuCChiNi
29-01-2012, 03:13
Otomatik geçişte hem FF hem IE9'da sayfada hiçbir ilerleme olmadı.
Paketi bilgisayarımdaki klasörden gösterdim yüklemedi. PHP'nin dosya büyüklüğü ayarlarından olabilir.
Paketi sunucuda bir klasöre kopyaladım ordan yüklemek istedim hata verdi. Hatayı hatırlamıyorum.
ZIP paketini açıp sunucuya atıp oradan kurulum yapayım dedim, baktım çok uzun sürüyor gece 3'te
siteyi indirsin diye bilgisayarı açık bıraktım. Sabah 10 gibi güncelleme paketini siteye kopyaladım.
ZIP paketini incelediğimde SQL ile ilgili bir ayar görmeyince bu yola başvurdum.
Buradan şunu öğrenmiş oldum, güncellemek için pek çok zahmet çekmeye gerek yokmuş.
Güncelleme paketini 1.7 üzerine kopyalamak yetiyormuş.

Akar
29-01-2012, 17:08
Paketi bilgisayarımdaki klasörden gösterdim yüklemedi. PHP'nin dosya büyüklüğü ayarlarından olabilir.
Paketi sunucuda bir klasöre kopyaladım ordan yüklemek istedim hata verdi. Hatayı hatırlamıyorum.
ZIP paketini açıp sunucuya atıp oradan kurulum yapayım dedim, baktım çok uzun sürüyor gece 3'te
siteyi indirsin diye bilgisayarı açık bıraktım. Sabah 10 gibi güncelleme paketini siteye kopyaladım.
ZIP paketini incelediğimde SQL ile ilgili bir ayar görmeyince bu yola başvurdum.
Buradan şunu öğrenmiş oldum, güncellemek için pek çok zahmet çekmeye gerek yokmuş.
Güncelleme paketini 1.7 üzerine kopyalamak yetiyormuş.Hayır bu yetmez, sql değişikliği var çünkü. Güncellemen eksik olmuş dostum. Güncelleme paketini klasöre çıkartıp o klasörü tmp dizinine göndererek, Eklentiler > Eklenti Yöneticisi > Kur altında Kurulum Dizini alanında /tmp ardında klasörün ismini kopyalayıp Kur diyerek dizinden kurulum ile güncelleme yapılabilir. Ayrıca Sadece dosya olarak güncelleme yapıldıysa Eklentiler > EKlenti Yöneticisi > Veritabanı altında bir bakmak lazım, veritabanının güncel olmadığını ve güncellenmesi gereken tabloları gösteriyorsa oradan veritabanı güncellemesi yapılarak da işlem tamamlanabilir. Bu da 2.5 ile gelen bir özellik. Güncel sürümün veritabanı şemasını yüklenen dosyalardan okuyarak o işlemi elle yaptırıyor. Ancak seri değişikliğinde henüz bu işlemi denemedim, bakmak lazım.

ZuCChiNi
30-01-2012, 03:42
Güncelleme paketini 1.7 üzerine kopyalamak yetiyormuş.

Dediğiniz gibiymiş. Eklentiler > Eklenti Yöneticisi > Veritabanı bağlantısına tıklayınca "37 Veritabanı Sorunu Bulundu".
Şimdi tekrar güncelleme zamanı. İkaz için teşekkürler.

Güncelleme paketini tmp klasörüne attım.
Güncelleme neticesinde:
Veritabanı şema sürümü (#__schemas içinde): 2.5.0-2012-01-14.
Veritabanı sürücüsü: mysqli.
62 veritabanı değişiklikleri başarıyla kontrol edildi.
13 veritabanı değişikliği tablo yapısını değiştirmedi ve çıkıldı.