PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Joomla ve temel işlevleri nasıl okunur? (mini ders)

ingöğretmeni
28-01-2012, 17:24
Sevgli forumdaşlarım bir İngilizceci olarak sizlere katkıda bulunmak isterim. Gördüğüm kadarı ile telaffuzlarda sıkıntılar mevcut. Ha diyeceksiniz doğru söylesek ne olur. İleride düzenlenecek organizasyonlarda belki de çıkıp bildiriler okuyabilirsiniz. Bu da prestij açısından size katkıda bulunur diye düşünüyorum. O zaman hadi başlayalım.

Joomla: cuumla
Module: mocyul
Plugin: plagin
Template: templıt ya da templeyt (bu aksana göre değişiyor)
Component: kompounınt
Administrator: ædministreytır

Bunlar ilk aklıma gelenler. Eğer farklı kelimeler de eklememi isterseniz seve seve yardımcı olurum. :)

ingöğretmeni
28-01-2012, 17:25
Bunun nereye konulacağını bilemediğimden buraya açtım Sayın forum yöneticileri. Sizler uygun bölgeyi neresi görürseniz orada durabilir. :)

Akar
28-01-2012, 17:30
Joomla ismi Jumla diye okunuyor yalnız. Kabul, aksana bağlı olarak J sesinde C baskın olabilir, hatta genel olarak İngilizce konuşanlarda durum bu olabilir ama J asla kaybolmuyor. Bunun da kelimenin kökeni ile ilgisi var muhtemelen. İngilizce bir kelime olsaydı dediğiniz gibi okunabilirdi. İngilizce konuşanlar doğu kökenli kelimelerde J harfi için sesini kullanıyorlar genelde. Aslında bakarsak burada onlara ses vermesi gereken harf, kelimenin cümleden gelmesi sebebiyle G olarak düşünebilir ama kelima olarak baktığımızda G orada yine G sesini vereceğinden böyle bir karmaşa var. Yani tarzancayı bir biz konuşmuyoruz, bu işi yabancılar da çok iyi yapıyor.

Bildiklerim çerçevesinde durum bu. İşin İngilizce dil tarafı esasen farklı olması gerekebilir ama uygulamada durum böyle :)

ingöğretmeni
28-01-2012, 17:33
Uluslararası bir toplantıda muhtemelen dil İngilizce olacağı için ben Joomla'nın teleffuzunu o şekilde verdim. :)

http://tr.forvo.com/word/joomla/#en

Akar
28-01-2012, 18:40
Uluslararası bir toplantıda muhtemelen dil İngilizce olacağı için ben Joomla'nın teleffuzunu o şekilde verdim. :)

joomla telaffuzu: joomla İngilizce dilinde nasıl okunur (http://tr.forvo.com/word/joomla/#en)Benim kısaca demek istediğim şuydu; Joomla kelimesi jumla diye okunuyor. Cumla diyen de var ama ben yabancılarda hiç görmedim bunu. Tabii bu benim hiç görmemiş olmamdan kaynaklanan bir şey de olabilir. Gerisi bildiklerim hakkındaki teferruat :)