PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Sidebar listeleme stili

Osman Erdi
29-01-2012, 00:08
Merhaba herkese , cloudbase temamda kategoriler yada herhangi bir kategoriden içerikleri modül olarak yayınladığımda listeleniyor ancak listelenirken başlarında siyah bir nokta çıkıyor , kaç gündür css. dosyalarında bunu nasıl değiştirebilirim diye arıyorum hatta , html kodlarına bakıp ona göre czzde oyle aramayı denedim ama genede bulamadım , muhtemelen <ul><li> ile ilgli bir css koduyla ilgili ancak bulamıyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz :(
düzeltmem gereken sidebar listeleme resmi ;
286

tdepkamil
29-01-2012, 00:25
O siyah noktalar "ul" etiketinin varsayılan gösterim şeklidir. Css dosyanızda "ul" etiketine "list-style:none" kodunu eklemeniz yeterli olacaktır. Eğer localde çalışmıyorsanız bir link yazarsanız bakma şansımız da olur.

Osman Erdi
29-01-2012, 00:33
Cihanda İslam . com (http://www.cihandaislam.com/) site adresim aşağıdaki yere ekledim ancak değişmedi side bar ın içine bir eyre eklemeliyim sanırım

/* Typography changes */
h1, h2, h3, h4, h5 {margin: 15px 0;line-height: 1.1em;}
h1 {font-size: 200%;}
h2 {font-size: 175%;}
h3 {font-size: 150%;}
h4 {font-size: 120%;}
h5 {font-size: 120%;}
ul li a{
font-size: 100%;
line-height: normal;
list-style:none;
}

tdepkamil
29-01-2012, 00:45
http://www.cihandaislam.com/libraries/gantry/css/joomla.css dosyasındaki 215. satıra kodu eklerseniz o siyah noktalar kalkacaktır. İlgili yer aşağıdaki gibi olmalıdır:

ul.latestnews, ul.mostread {
margin:0;
padding-left: 10px;
list-style:none;
}

Osman Erdi
29-01-2012, 00:49
Hocam çok teşekkür ederim,hakkınızı helal edin uğraştırdım sizi :) sayenizde bizde öğreniyoruz :) ancak gantry e bakmak nereden aklınıza geldi hocam css kodlarını ararken pratik bir yol varmı yoksa tecrubemi sırrı bu işin :D

tdepkamil
29-01-2012, 00:54
Hocam çok teşekkür ederim,hakkınızı helal edin uğraştırdım sizi :) sayenizde bizde öğreniyoruz :) ancak gantry e bakmak nereden aklınıza geldi hocam css kodlarını ararken pratik bir yol varmı yoksa tecrubemi sırrı bu işin :D

"Alet işler, el övünür." diye bir atasözümüz vardır. Firefox ile kulandığımız "firebug" eklentisi bu işler için biçilmiş kaftan. Yoksa css değişikilği yapmak için bütün dosyaları karıştırarak doğru yeri bulmak en iyimser durumda bile dünya zaman alır.

mhusty
29-01-2012, 00:55

İşin sırrı Firefox'taki firebug eklentisi =) bu eklenti ile tarayıcıdan direk sitedeki css kodlarını görebilir ,css kodunun hangi dosya içinde kaçıncı satırda olduğunu görebilir ve üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz...Çok kullanışlıdır tavsiye edeirm..

Osman Erdi
29-01-2012, 00:57
Peki bende kurayım hemen öğreniyim onu da başınızı ağrıtmayayım her seferinde hocam , tekrardan saolun hayırlı geceler:)

Osman Erdi
29-01-2012, 01:23
Eklentiye hayran kaldım bende varmışta üst kısıma eklememişim , süper birşey ya hemen buluyorum nereyi değiştirmek istesem :D mesela sidebarlar için tüm listeleme kodlarını

/* Lists */
ul, ol {padding-left: 0px;list-style:circle;}
ul li {padding: 0;margin: 0;}
ul li a {font-size: 1.2em;line-height: 1.8em;}
ul ul {margin-left: 0px;padding: 0px 0;}
ul li.author {margin: 0;letter-spacing: 1px;list-style: none;font-weight: bold;text-align: right;}
ul li.date {margin: 0;letter-spacing: 1px;list-style: none;text-align: right;font-weight: bold;}
ul li.comments {list-style: none;text-align: right;font-weight: bold;}
ul li.author span, ul li.date span, ul li.comments span {display: block;font-weight: normal;margin-bottom: 10px;line-height: 1em;}

Bu şekilde yapmışlar istersem tektek istersem hepsini birden buradan değiştirebiliyorum , çok iyi oldu böyle artık kendi stilimi yansıtabilicem kolaylıkla , önceden kodların içinde kaybolup siteyle uğraşmaktan vazgeçiyordum , bunalıyordum vallahi :D

Osman Erdi
29-01-2012, 02:36
FireBug a bir eklenti buldum oda harika işliyor , FireFile adında eklenti sayesinde cssde direkt olarak değişiklikler yapıp oradan hızlıca kayıt edebiliyorum , şuan resmen uçak moduna girdim o hızla editleniyor :D