PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Menülerde ve Modüllerde ki Başlıklarda Büyük İ Harfi çıkmıyor ?

hugeboss
30-01-2012, 00:05
Merhabalar arkadaşlar..

Kuruduğum bir kaç temada bunu yaşıyorum bir türlü anlamadım nedenini. Menülerde ve Modül başlıklarında Büyük İ Harfi yerine Büyük I çıkıyor hatta bazen şöyle oluyor mesela menü başlığı olarak İnceleyin yazıyorum ama sayfada şöyle gözüküyor İNCELEYIN dikkat ettiyseniz Birinci harf tamam istediğim gibi çıkmış ama ondan sonrakiler küçük harfler ile yazmama rağmen büyük çıkmış ve ikinci i harfi büyük I olarak çıkmış. Sorun türkçe karakter sorunu ingilizcede büyük İ olmadığı için sıkıntı çıkıyor gibi ama ilk harfte gösteriyo :mad: ilk harftede göstermese tamam dicem ama sorun çok farklı bişi mesela ingilizcede ü harfi olmamasına rağmen onu çıkartıyo. İstermisiniz yazımışım ama sayfada İSTERMISINIZ olarak gözüküyo hem harfleri büyütüyo hemde İ leri I yapıyo:(..

Modül ve menü başlıkları haricinde <h3 class="module-title"> </h3> gibi makale içerisindeki büyük başlıklarda da aynı şeyi yapıyor..

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum eminim ki basit bir çözümü vardır ama kendi çabalarımla beceremedim nette de bu konu hakkında epk bir bilgi verilmemiş..

Şimdiden teşekkür ediyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum..

Akar
30-01-2012, 00:22
Temanızda o alanlar için text-transformation:uppercase kullanılmış ve bunu çalıştıran motor yeterli değil. Onun için ya css dosyasından o uppercase tanımını none yapacaksınız ya da büyük harf gösteren yerler için metin girerken büyük harfle yazacaksınız.

mhusty
30-01-2012, 00:22
Merhabalar arkadaşlar..

Kuruduğum bir kaç temada bunu yaşıyorum bir türlü anlamadım nedenini. Menülerde ve Modül başlıklarında Büyük İ Harfi yerine Büyük I çıkıyor hatta bazen şöyle oluyor mesela menü başlığı olarak İnceleyin yazıyorum ama sayfada şöyle gözüküyor İNCELEYIN dikkat ettiyseniz Birinci harf tamam istediğim gibi çıkmış ama ondan sonrakiler küçük harfler ile yazmama rağmen büyük çıkmış ve ikinci i harfi büyük I olarak çıkmış. Sorun türkçe karakter sorunu ingilizcede büyük İ olmadığı için sıkıntı çıkıyor gibi ama ilk harfte gösteriyo :mad: ilk harftede göstermese tamam dicem ama sorun çok farklı bişi mesela ingilizcede ü harfi olmamasına rağmen onu çıkartıyo. İstermisiniz yazımışım ama sayfada İSTERMISINIZ olarak gözüküyo hem harfleri büyütüyo hemde İ leri I yapıyo:(..

Modül ve menü başlıkları haricinde <h3 class="module-title"> </h3> gibi makale içerisindeki büyük başlıklarda da aynı şeyi yapıyor..

Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum eminim ki basit bir çözümü vardır ama kendi çabalarımla beceremedim nette de bu konu hakkında epk bir bilgi verilmemiş..

Şimdiden teşekkür ediyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum..

İlk önce site adresi verseydiniz işimiz daha kolaylaşırdı...
İkinci olarak css kodlamasında tüm harflerin büyük olarak yazılması için text-transform: uppercase; css kodu kullanılmıştır ... Yazıyı eklediğiniz yerdeki css sınıfına bakıp text-transform: uppercase; kodunu silin..Böylece "İçerik" yazdığınızda sitede "İçerik" olarak bire bir aynısı gözükcektir "İCERİK" bu şekilde gözükmez...
2. olarak o İstermisiniz yazdığınızda İSTERMISINIZ olarak çıkmasının sebebi kullandığınız yazı fontundan kaynaklanıyordur ..Yazı fontunu değiştirerek denermisiniz..

hugeboss
30-01-2012, 01:42
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim üstadlarım..

mhusty hocam localde yüklü şu an hosta atmadım aslında ilk başta hosta attım sırf bu hata yüzünden sildim tekrar yükledim tam 2 kere bende localde deneme yanılma yapıyorum bağlantım biraz yavaş hostta çalışırken çok yavaş çalışıyo..

text-transformation:uppercase kodu temanın bulunduğu css/default.css dosyasındakinimi silmek lazım ?

mhusty
30-01-2012, 01:59
-Kullandığınız temayı bilmediğimiz için hangi css dosyasında hangi satırda olduğunu bilemeyiz..
-Ama siz hangi css dosyasında hangi satırda olduğu Mozilla Firefox 'a ait olan firebug eklentisi ile yapabilirsin... Eklenti ile nerdeki kodu değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz...

hugeboss
30-01-2012, 02:11
BT-Arise Free Joomla templates of Bow Themes (http://demo.bowthemes.com/bt-arise/) <<< tema bu mhusty hocam.. menü için olanını buldum akar hocamın dediği gibi none yaptım menüdekiler düzeldi..

fakat modüldekileri bulamadım

hugeboss
30-01-2012, 02:15
Bu arada firebug eklentisini 4-5 aydır kullanıyorum süper bir eklenti çok işimi görüyo firebug dan değiştirmk istediğim kısmın ismini buluyorum Super Text Search programı ilede ismi klasörlerde arıyorum ve bulup değiştiriyorum :) fakat Super Text Search programı ücretli olduğu için biraz sıkıntı oluyo bu programla aynı işlevi gören ücretsiz bi program olsa daha iyi olucak..

Akar
30-01-2012, 02:20
Şuraya bir bakın bakalım, öyle gibi görünüyor:

div.ja-moduletable h3, div.moduletable h3

Bu arada firebug eklentisini 4-5 aydır kullanıyorum süper bir eklenti çok işimi görüyo firebug dan değiştirmk istediğim kısmın ismini buluyorum Super Text Search programı ilede ismi klasörlerde arıyorum ve bulup değiştiriyorum :) fakat Super Text Search programı ücretli olduğu için biraz sıkıntı oluyo bu programla aynı işlevi gören ücretsiz bi program olsa daha iyi olucak..Notepad++ kullanın, daha onlarca değişik işinizi görür. Tek geçerim, tek düzenleyicimdir.

mhusty
30-01-2012, 02:25
firebug zaten o css dosyasının hangi dosyada olduğunu gösteriyor o yüzden ek bir programa gerek yok bence temayı inceledim ...
Neyse şimdi modüllere gelelim
-Tema içindeki templates.css dosyasını aç ve 486. satırdaki class'ın text-transformation:uppercase kodunu none olarak yap..
Bunlarıda Firebug eklentisi ile bakıpta söyledim ek bir programa gerek duymadan =)

mhusty
30-01-2012, 02:26
Şuraya bir bakın bakalım, öyle gibi görünüyor:

div.ja-moduletable h3, div.moduletable h3

Notepad++ kullanın, daha onlarca değişik işinizi görür. Tek geçerim, tek düzenleyicimdir.

Notepad++ en azıından temiz kod yazıyor güzel bir düzenleyici =) yanlız yeni başlayanlar içinde dw daha iyi diye düşünüyorum

hugeboss
30-01-2012, 03:09
hocam ben buna ek olarak k2 yüklemiştim dediğiniz yerleri düzenledim ama değişmedi halen.. sadece menüleri düzeltebildim ama diğer kısımlar aynen duruyor.. grid.css diye bir css dosyası oluşturmuş ve içerisinde 9 yerde text-transform: uppercase; geçiyor. Burada uppercase olanların hepsini none yaparsam bir sıkıntı çıkarmı acaba..

Akar
30-01-2012, 03:21
hocam ben buna ek olarak k2 yüklemiştim dediğiniz yerleri düzenledim ama değişmedi halen.. sadece menüleri düzeltebildim ama diğer kısımlar aynen duruyor.. grid.css diye bir css dosyası oluşturmuş ve içerisinde 9 yerde text-transform: uppercase; geçiyor. Burada uppercase olanların hepsini none yaparsam bir sıkıntı çıkarmı acaba..Birincisi hiç bir sıkıntı olmaz. Onun görevi, yazılanın tamamını büyük harfe dönüştürmek. Silindi mi bunu yapmaz, yazıldığı gibi gösterir. İkincisi, modül başlıkları moduletable h3 ile çekiliyor olması gerekir. Var olan tüm css dosyalarında uppercase kelimesini aratıp buna göre ayırabilirsiniz.

mhusty
30-01-2012, 03:27
modül başlıkları için
-Tema içindeki templates.css dosyasını aç ve 486. satırdaki class'ın text-transformation:uppercase kodunu none olarak yap..

ben firebug'ta bunu yaptım ve düzeldi ... K2 için temanın k2 için özel css'si yok ise components/com_k2 içindeki css dosyasından düzenleme yapılabilinir yine...

hugeboss
30-01-2012, 03:37
Birincisi hiç bir sıkıntı olmaz. Onun görevi, yazılanın tamamını büyük harfe dönüştürmek. Silindi mi bunu yapmaz, yazıldığı gibi gösterir. İkincisi, modül başlıkları moduletable h3 ile çekiliyor olması gerekir. Var olan tüm css dosyalarında uppercase kelimesini aratıp buna göre ayırabilirsiniz.

Hocam çok çok teşekkür ettim hepsini none yaptım ve düzeldi :) mhusty (http://forum.joomla.gen.tr/uyeler/310-mhusty.htm) hocam sizede çok çok teşekkür ederim.. belki günlerce uğraşsam düzeltemiyceğim bir sorunu sayenizde düzelttim süpersiniz :) allah hepinizden razı olsun..

mhusty
30-01-2012, 03:46
Cümlemizden Allah razı olsun...