PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÖZÜLDÜ Modül sınıf soneki (suffix) Kullanımı

Osman Erdi
04-02-2012, 05:12
Merhabalar :) , öğrenilmesi son derece değerli bir soru ile tekrardan karşınızdayım , suffix ile her modüle özel bir class atayıp onu css kodları ile birleştirerek modüle has bir stil kazandırmayı denemekteyim ancak bu konuda başarısız oluyorum yaptıklarımı kısaca kodlarıda vererek açıklayacağım umarım yanlışımı bulmamda bana yardımcı olabilirsiniz dostlar :)
Ben öncelikle cihandaislam.com (http://www.cihandaislam.com) adlı sitemdeki ,temanın sağ tarafında bulunan(sidebar-b) , Son Haberler adlı modülüme ,panelden modüle ulaşarak Gelişmiş Seçeneklerden Modül Sınıf Soneki : [sonhaber] olacak şekilde bir atama yaptım.
Sonra FireBug (http://getfirebug.com/) eklentisi yardımıyla sağ bölümdeki Son Haberler modülüme tıkladığımda , HTML kodları arasında
<div class="sonhaber"> kodunu gördüm şimdi öncelikle temamın modules.php sindeki sidebar kodlarımı aşağıda size göstermek istiyorum herşeyin açıkça görülmesi açısından;

function modChrome_standardplus($module, &$params, &$attribs)
{
if (!empty ($module->content)) : ?>
<?php if ($params->get('moduleclass_sfx')!='') : ?>
<div class="<?php echo $params->get('moduleclass_sfx'); ?>">
<?php endif; ?>

<?php if ($module->showtitle != 0) : ?>
<div class="module-title2">
<h2 class="title"><?php echo $module->title; ?></h2>
</div>
<?php endif; ?>
<div class="module-outline-1">
<div class="module-outline-2">
<div class="rt-block">
<div class="module-content">
<div class="in-module-content">
<?php echo $module->content; ?>

</div>
</div>
</div>
</div>
</div>

<?php if ($params->get('moduleclass_sfx')!='') : ?>
</div>
<?php endif; ?>
<?php endif;
}

Benim Son Haberler adlı sidebarımda editlemek istediğim nokta sadece başlık kısmı ! o kısımda tam olarak

<?php if ($module->showtitle != 0) : ?>
<div class="module-title2">
<h2 class="title"><?php echo $module->title; ?></h2>
</div>
<?php endif; ?>
Bu kodlardan oluşmakta , suffix kodlarıda tam olarak buradaki kodun üzerinde olduğu için sayfada soyle bir sıra oluşuyor ;

<div class="sonhaber"> <div class="module-title2">

Web Tasarımda son derece yeniyim , bende buna bakarak şöyle bir css oluşturdum;

.sonhaberler .module-title2
{
background:url("../images/menus/sidebartopvideo.png") no-repeat scroll center top transparent
}

Ancak buna rağmen istediğim değişiklik sağlanmadı. DERKEN;

İşte tamda şimdi kafada pat bir ampul yandı :cool: meğersem ben herşeyi yapmışım sadece css de h2.title kısmını eklemeyi unuttuğumu fark ettim.

.sonhaber .module-title2 h2.title
{
background:url("../images/menus/sidebartopvideo.png") no-repeat scroll center top transparent
}

Css yi Şeklinde yapınca sorunum ortadan kalktı:)

Şimdi diyeceksiniz neden açtın konuyu madem cevabı buldun , konuya bir baktım baya açıklamalı olmuş yani suffix i açıklayıcı bir içerik oluşmuş ben sorumu hazırlarken belki başkalarıda faydalanabilir diye gönderiyorum konuyu foruma dostlar , eğer gereksiz görülürse kaldırabilirsiniz, Sayenizde öğrendim herşeyi ,kendi kendime yazarken cevabı bulmayıda :)

ugurus
07-03-2012, 13:25
sanırım sitede deneme yapıyorsun
ama yine de çok hoş

en alttaki keyword leri nasıl yaptın ölye tarif eder misin ?

mhusty
07-03-2012, 13:42
ellerinize sağlık...

Osman Erdi
21-04-2012, 16:55
Yakın zamanda anlatırım 1 aydır vizelere yoğunlaştığımdan unuttum yaptıklarımıda :D Şimdi joomla ile e-ticaret sitesi yapmaya çalışıyorum hatta sıkıştım bir soru soracağım ama multilanguage ile ilgili

hugeboss
31-07-2012, 16:46
Çok iyi anlatmışsınız hocam Allah Razı olsun..

Fkat birde şöyle bir problem var her temanın dosyaları aynı olmuyo mesela sizde module.php dosyası var ama benim kulllandığım temada yok yani dosya isimleri farklılık gösterebiliyo bu yüzden konunuzda da belirtmiş olduğunuz FireBug eklentisini kullanarak yada Chrome un kendi ile birlikte gelen öğeyi denetle özelliğini kullanarak dosyaalrın yolunu bulmak lazım..

Osman Erdi
31-07-2012, 17:22
FireBug u kesinlikle kullanmanızı öneririm , bunun dışında admin panelde modüle girip oradan suffix değerini atadığınızda mesela Suffix diyelim ki "haberler" eklediniz css nin içine girip

.haberler

{
background:
padding:
margin:
}

gibi yaparsanız zaten değişmesi gerekiyor , aslında zaten ben yukarda HTML ile CSS nin ilişkisini anlatmaya calıstım birazda , yani aslında siz html de birşey değiştirmeden yukarıdaki gibi sadece CSS yi değiştirdiğinizde , sadece o mdülü editleyebiliyor olmanız gerekiyor :) Ama fireBug ile modülün div kodlarını daha iyi ayırıp ona göre noktasal editlemeler yapabilirsiniz mesela ben

yaparak sadece modülün başlık kısmını editlemişim bunun gibi sizde yapabilirsiniz.Firebug heralde yardımcı olacaktır bu konuda

hugeboss
01-08-2012, 18:06
FireBug u kesinlikle kullanmanızı öneririm , bunun dışında admin panelde modüle girip oradan suffix değerini atadığınızda mesela Suffix diyelim ki "haberler" eklediniz css nin içine girip

gibi yaparsanız zaten değişmesi gerekiyor , aslında zaten ben yukarda HTML ile CSS nin ilişkisini anlatmaya calıstım birazda , yani aslında siz html de birşey değiştirmeden yukarıdaki gibi sadece CSS yi değiştirdiğinizde , sadece o mdülü editleyebiliyor olmanız gerekiyor :) Ama fireBug ile modülün div kodlarını daha iyi ayırıp ona göre noktasal editlemeler yapabilirsiniz mesela ben

yaparak sadece modülün başlık kısmını editlemişim bunun gibi sizde yapabilirsiniz.Firebug heralde yardımcı olacaktır bu konuda

Firebug ile temaya nasıl direk müdehale edebiliyosunuz orasını anlamadım ? Bu arada ben Chrome kullanıyorum Chrome'daki öğeyi denetle özelliği firebug ile aynı işlevi görüyo fakat direk temada değişiklik yapmıyo sadece diyelimki değiştirmek istediğim modülün yada menünün üstüne sağ tıklayıp öğeyi denetle diyorum çıkan sonuçlarda bana css dosyasını gösteriyor bende o css dosyasını bulup gerekli değişiklikleri yapıyorum..

Siz kendi pcnizde ki localdemi çalışıyorsunuz ?

Akar
01-08-2012, 21:38
Firebug ile temaya nasıl direk müdehale edebiliyosunuz orasını anlamadım ? Bu arada ben Chrome kullanıyorum Chrome'daki öğeyi denetle özelliği firebug ile aynı işlevi görüyo fakat direk temada değişiklik yapmıyo sadece diyelimki değiştirmek istediğim modülün yada menünün üstüne sağ tıklayıp öğeyi denetle diyorum çıkan sonuçlarda bana css dosyasını gösteriyor bende o css dosyasını bulup gerekli değişiklikleri yapıyorum..

Siz kendi pcnizde ki localdemi çalışıyorsunuz ?Firebug ile bakarken sitillerin olduğu blokta (ya da gövdede css sekmesine geçerek) düzenleme yapabilirsiniz. BU düzenleme dosyaları değiştirmez ama ekranda size nasıl bir değişiklik olacağını yansıtır. Siz de ekrandan doğru şeyi yaptığınızı gördüğünüzde, bu uygulamayı gerçekten gerçekleştirmek için css dosyasına girer, düzenlemenizi aynı şekilde yaparsınız.